Mistrzowie batuty u Łomżyńskich Filharmoników

Strona główna » Aktualności

Mistrzowie batuty u Łomżyńskich Filharmoników

W czwartek 19 kwietnia 2018 roku o godzinie 18:30 w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży odbędzie się wyjątkowy koncert, podczas którego będziemy gościć mistrza batuty, wybitnego dyrygenta Marka Pijarowskiego. Jako soliści wystąpią Cezary Gójski (skrzypce) i Adrian Stanciu (altówka), a w programie koncertu zabrzmi między innymi słynna Symfonia koncertująca Es-dur na skrzypce i altówkę Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Marek Pijarowski jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury Tadeusza Strugały. Swoje umiejętności doskonalił na międzynarodowych kursach mistrzowskich w Weimarze pod kierunkiem, nieżyjącego już, znakomitego dyrygenta łotewskiego, Arvida Jansonsa. W 1974 roku zdobył I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim w Katowicach oraz specjalną nagrodę Orkiestry Filharmonii Śląskiej. W 1977 roku uzyskał stypendium rządu austriackiego, co umożliwiło mu wyjazd do Wiednia, gdzie przez 9 miesięcy rozwijał swój dyrygencki talent w słynnej Hochschule für Musik und Darstellende Kunst pod kierunkiem prof. Karla Österreichera. W tym też czasie zetknął się bezpośrednio ze sztuką takich mistrzów batuty, jak: Herbert von Karajan, Leonard Bernstein, Georg Solti czy Claudio Abbado.
W roku 1980 Marek Pijarowski został powołany na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Wrocławskiej i jednocześnie przejął obowiązki dyrektora artystycznego Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu – obie funkcje pełnił do 2001 roku. W latach 2002-2005 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Łódzkiej oraz I dyrygentem Filharmonii Krakowskiej. Marek Pijarowski był również dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju.
Od sezonu 2007/2008 jest dyrygentem-szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.
Nieprzerwanie od ponad 40 lat artysta w ramach działalności dyrygenckiej współpracuje ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w Polsce. Dyrygował w większości krajów europejskich, a także na Kubie, w USA, Kanadzie, Korei Południowej, Chinach i Meksyku. Współpracuje ściśle z Orkiestrą Prezydencką w Ankarze oraz Texas Music Festival w Houston (USA).

Cezary Gójski naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat. Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. F. Chopina, filia w Białymstoku w klasie wykł. Dariusza Garbacza. Podczas studiów czynnie uczestniczył w licznych seminariach, kursach, warsztatach i konsultacjach prowadzonych m. in. przez N. Meyerscough, M. Rezler, T. Tomaszewskiego, K. Podejko, K. Olechowskiego, J. Staniendę. Jeszcze w czasie studiów nawiązał stałą współpracę z orkiestrą Sinfonia Viva, w której pracuje na stanowisku koncertmistrza. W 2004 rozpoczął pracę w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Pracował tam do roku 2009, gdzie przez ostatnie 2 lata pełnił funkcję I skrzypka – I głos. W 2012 roku objął stanowisko koncertmistrza w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Adrian Stanciu urodził się w Iaşi w Rumunii, w rodzinie z wieloletnią tradycją muzyczną. Już jako sześciolatek pobierał lekcje gry na skrzypcach, aby w wieku lat czternastu rozpocząć grę na altówce. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego „George Enescu” w Iaşi i Uniwersytetu Muzycznego MDW w Wiedniu. Już podczas studiów, które ukończył z wyróżnieniami oraz specjalnymi nagrodami za wybitne osiągnięcia, doceniono jego talent muzyczny przyznając mu liczne, międzynarodowe stypendia artystyczne m.in. Stypendium Yehudi Menuhin (2011), ECMA (2012) czy NASOM – The New Austrian Sound of Music (2015).
Zdobywca wielu nagród jako solista i altowiolista kwartetu smyczkowego. Do najważniejszych należą: Międzynarodowy Konkurs „George Georgescu” (Rumunia) 2003 - 1. miejsce oraz 2004 - 1. miejsce, Nagroda Albana Berga, Nagroda Kreneka oraz Nagroda Artis w konkursie „ISA-Wettbewerb” w Reichenau (Austria), Grand Prix Festiwalu „Aix-en-Provence“ 2012 (Francja), 1. miejsce w Konkursie „Windisch“ 2014 w Wiedniu (Austria), 2. miejsce i Nagroda Publiczności „Peter Druce” oraz Nagroda „Musica Viva Australia” na Międzynarodowym Konkursie „Melbourne International Chamber Music Competition” 2015 (Australia).
Adrian Stanciu współpracuje z wieloma znakomitymi dyrygentami i orkiestrami jako solista oraz członek orkiestry. Występował w największych salach koncertowych Europy, Ameryki Południowej i Australii, m.in. Wigmore Hall London, Beethoven Haus Bonn, Grand Théâtre de Bordeaux, Ateneum Bukareszt, Musikverein i Konzerthaus w Wiedniu, Melbourne Recital Centre.

W programie oprócz wspomnianej Symfonii koncertującej Es-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmi Capriol Suite Petera Warlocka oraz Symfonia nr 6 D-dur Józefa Haydna.
Koncert odbędzie się w czwartek 19 kwietnia 2018 roku o godzinie 18:30 w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, ul. Sadowa 12A.

 

tekst i foto: FKWL

2018-04-16 12:20 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED