Prezydenckie nagrody w dziedzinie kultury

Strona główna » Aktualności

Prezydenckie nagrody w dziedzinie kultury

Prezydenckie nagrody w dziedzinie kultury
laureaci nagród Prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury
Malarka Teresa Adamowska, reżyser i aktor Piotr Domalewski, kierownik Galerii Sztuki Współczesnej Karolina Skłodowska oraz duet muzyczny Funkasanki, to tegoroczni laureaci nagrody Prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury. Uroczysta gala, w trakcie której wręczono wyróżnienia, odbyła się w piątek 19 stycznia w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zaznaczył, że to wielki dzień dla łomżyńskiej kultury, w którym władze miasta mogą podziękować osobom rozwijającym kulturę w naszym mieście i w ten sposób promującym Łomżę. - Nasze miasto w skali kraju jest ośrodkiem szczególnie dbającym o kulturę, gdyż jako byłe miasto wojewódzkie mamy szereg tego typu instytucji o zasięgu ponadregionalnym, z czego jesteśmy dumni. Promocja poprzez kulturę jest bardzo dobra i my jako miasto Łomża na pewno mamy atuty, żeby w ten sposób się promować  - mówił Prezydent Mariusz Chrzanowski zauważając, że nie byłoby to możliwe, gdyby za tymi instytucjami kultury, inwestycjami w obiekty kulturalne, nie stali konkretni ludzie. Jego zdaniem zarówno w samej Łomży, jak i w różnych częściach świata mamy swoich przedstawicieli na najwyższym poziomie, z których twórczości możemy być  i jesteśmy dumni.

Nagrody Prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury za 2017 rok otrzymali: Teresa Adamowska, Piotr Domalewski, Karolina Skłodowska i duet Funkasanki.
Teresa Adamowska pochodzi z Drozdowa. Jest autorką obrazów, rysunków i akwarel, tkanin artystycznych, scenografii teatralnych, ilustracji książkowych, kart okolicznościowych. Jej dorobek artystyczny to m.in. 30 wystaw indywidualnych oraz 60 zbiorowych. Wielokrotnie brała udział w międzynarodowych plenerach, 18 razy została laureatką cyklicznego konkursu środowiskowego „Dzieło plastyczne roku”. Swój talent i czas angażuje w życie społeczne Łomży, często rezygnując z honorarium. Projektuje karty „Łomżyńskie Betlejem” wydawane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Wielokrotnie swoimi pracami plastycznymi i projektami wspomagała też parafię pw. Krzyża Świętego w Łomży.  Aktywnie włącza się w prace nad obchodami jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Łomży. Z tej okazji w Muzeum Diecezjalnym będzie miała  w tym roku wystawę swojej twórczości. Jest nauczycielką malarstwa w Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży. W 2008 roku została uhonorowana przez Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, zaś w 2007 roku otrzymała nagrodę Prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury.
Piotr Domalewski to pochodzący z Łomży aktor, reżyser, autor sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych. Ukończył m.in. wydział zamiejscowy w Białymstoku Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku reżyseria filmowa. W 2017 roku otrzymał Złote Lwy na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za film „Cicha noc”. Zrealizował kilkanaście etiud i filmów krótkometrażowych, z których cztery zostały zaprezentowane na międzynarodowych festiwalach, a film „Obcy” zdobył Grand Prix na międzynarodowym festiwalu Cinemaforum. Napisał kilkanaście scenariuszy, z których jeden -„Zbliżenie” – został doceniony przez komisję Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i objęty programem „stypendium scenariuszowe”. Scenariusz filmu „60 kilo niczego” otrzymał wsparcie finansowe na realizację w ramach prestiżowego programu „30 Minut” Studia Munka dla młodych reżyserów. Zdobył m.in. nagrodę im. Jana Świderskiego za rolę syna w przedstawieniu „Pieszo” w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku w XVI Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a także nagrodę im. Jacka Woszczerowicza za rolę Teda Bundy’ego w przedstawieniu „Versus” według Rodrigo Garcii w reżyserii Szymona Kaczmarka z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu na 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Jego twórczość wpisuje się w szeroki kontekst kulturowy i społecznych oraz wprowadza nową jakość do życia kulturalnego naszego miasta i kraju.
Karolina Skłodowska jest kierownikiem Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno – Mazowieckiego w Łomży. Należy również do Zarządu Oddziału Podlaskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Jej recenzje dzieł sztuki oraz wystawy są publikowane m.in. w „Studiach Łomżyńskich”, redagowanych przez Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów. Pod jej kierownictwem Galeria Sztuki Współczesnej działa bardzo prężnie, dzięki czemu można oglądać nawet kilkanaście wystaw w ciągu roku. Promuje również sztukę na wiele innych sposobów, jak konkursy plastyczne, performance, projekty filmowe, koncerty, recitale, a także prowadzi działalność edukacyjną. Popularyzuje też sztukę pochodzącego z Łomży malarza Jana Dobkowskiego. Dzięki jej staraniom Muzeum Północno – Mazowieckie posiada w swoich zbiorach prace tego artysty. W 2015 roku otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego  w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, za zasługi i promowanie sztuki współczesnej, a przede wszystkim za 35 lat pracy w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży.
Funkasanki tworzą Anna Kaptór i Przemek Starachowski. To duet dwojga młodych, twórczych osób, które wnoszą wiele w rozwój naszego społeczeństwa i promocję regionu. Uczą młodzież wokalu i gry na perkusji. Tworzona przez nich muzyka to połączenie kilku gatunków - popu, alternatywy i elektroniki, nawiązująca także do tradycji  naszego regionu. W ubiegłym roku wydali swoją debiutancką płytę. Z utworem "O! Znowu to czuję" byli w finale do konkursu Debiuty na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W przeciągu dwóch lat swojej działalności zagrali ponad 50 koncertów w całej Polsce.

Zastępca Prezydenta Łomży Agnieszka Muzyk, która przewodniczyła pracom komisji konkursowej, gratulując dzisiejszym laureatom podkreślała, że na wyróżnienie zasługiwały wszystkie kandydatury, gdyż są to osoby mające istotny wkład w kulturę naszego miasta i jego rozwój w tym wymiarze niematerialnym. Dziękowała także ludziom zaangażowanym w łomżyńską kulturę za ich pasję i włączenie się w obchody 600-lecia nadania Łomży praw miejskich. – Bez państwa aktywności i działalności, te nasze nawet najlepsze pomysły nie byłyby możliwe do zrealizowania. Praca z ludźmi z pasją staje się czymś niezwykle atrakcyjnym i wspaniałym sposobem spędzania życia. Dziękuję za tę pasję, charyzmę, szalone czasem pomysły, które potem okazują się rzeczywistością – mówiła Agnieszka Muzyk.

2018-01-19 19:26 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED