Poświąteczny opłatek Sybiraków

Strona główna » Aktualności

Poświąteczny opłatek Sybiraków

Poświąteczny opłatek Sybiraków
Opatek Sybiraków ma wieloletnią tradycję
W czwartek 4 stycznia blisko sto osób spotkało się w murach II LO na corocznej wigilii zorganizowanej przez Związek Sybiraków Oddział w Łomży. Było wspólne kolędowanie, opłatek i suto zastawiony stół, nie zabrakło również wspomnień i wielu wzruszeń. Noworoczne życzenia zesłańcom Sybiru przekazał prezydent miasta Mariusz Chrzanowski oraz posłowie na Sejm RP Bernadeta Krynicka i Lech Kołakowski.

- Uczestniczę w tych spotkaniach od początku swojej pracy w samorządzie. Państwa historia jest dla mnie bardzo bliska. Mój pradziadek zginął w Twerze, zaś babcia wraz z mamą, siostrą i bratem została wywieziona na dalekie stepy Kazachstanu. Na szczęście udało się jej wrócić. Przed świętami Bożego Narodzenia odwiedziłem babcię, która mieszka teraz z ciocią w Łomży. W naszych rozmowach powrócił temat Syberii, niezwykle wzruszający i przejmujący – mówił podczas swojego wystąpienia prezydent Łomży, Mariusz Chrzanowski. Włodarz miasta podkreślał, że bardzo ważne jest to, żeby tę trudną historię naszego narodu przekazywać następnym pokoleniom. Aby ta pamięć była kultywowana. Na koniec życzył wszystkim zesłańcom Sybiru, przede wszystkim zdrowia, wytrwałości w działaniach i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

W głąb nieludzkiej ziemi została zesłana rodzina zatępcy prezydenta miasta Agnieszki Muzyk. - Trzy tygodnie temu przyszła do mnie do urzędu pewna pani i okazało się, że jej przodkowie byłi na Syberii razem z moim dziadkiem i pradziadkiem. Ta pani przyniosła mi kilka pamiętników, była w nich mowa o moim pradziadku Wacławie, pochodzącym z Zalesia – opowiadała. Podczas uroczytości Agnieszka Muzyk przeczytała niektóre fragmenty. Z jej rodziny na Syberię trafiło aż 11 osób. Z rąk Prezydenta Miasta Łomża otrzymała Honorową Odznakę Sybiraka, nadawaną przez Zarząd Główny Związku Sybiraków. - Ta odznaka jest dla mnie szczególna – nie kryła wzruszenia.

To samo odznaczenie otrzymała również posłanka Bernadeta Krynicka. W swoim wytąpieniu podkreślała, że czuje się zaszczycona i wyróżniona. - Nie wiem czy zasługuję na to wyróżnienie, ale jeśli nie to, zrobię wszystko, aby tak było – zwracała się do Sybiraków, życząc im bliskich osób wokoło i szczęścliwego Nowego Roku. - Dzisiejsza uroczystość pokazuje naszą historię, tożsamość, kulturę, miłość do Ojczyzny – mówił z kolei poseł Lech Kołakowski, który w swojej rodzinie też miał Sybiraków. Poseł złożył wszystkim, którzy przeżyli katorgę Sybiru noworoczne życzenia.

Po oficjalnych wystąpieniach proboszcz parafii Sanktuarium Miłosierdzia Bożego ks. Jerzy Abramowicz odczytał fragment Ewangelii wg św. Łukasza o narodzinach Jezusa Chrystusa. Następnie po krótkiej modlitwie pobłogosławił opłatki, po czym rozpoczęło się wzajemne składanie życzeń oraz spożywanie wigilijnych potraw.

2018-01-05 22:05 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED