Niezwykle atrakcyjny jubileusz

Strona główna » Aktualności

Niezwykle atrakcyjny jubileusz

Niezwykle atrakcyjny jubileusz
Podczas konferencji przedstawione zostały główne wydarzenia obchodów i elementy promujące jubileusz
Jarmark średniowieczny, odsłonięcie pomnika księcia Janusza I, koncerty na muszli – to jedne z głównych elementów obchodów tegorocznego jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu. W Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej "Domek Pastora" odbyła się specjalna konferencja prasowa poświęcona temu wydarzeniu. Ruszyła już strona internetowa 600.lomza.pl.

- Mamy szczególny rok w historii Łomży, na który wszyscy tak długo czekaliśmy i się przygotowywaliśmy. Chcemy go świętować wspólnie z mieszkańcami naszego miasta – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski, inaugurując spotkanie z mediami. Przygotowania do jubileuszowych obchodów Łomża rozpoczęła półtorej roku temu. Wówczas prezydent powołał Miejski Komitet Organizacyjny, składający się z pięciu zespołów roboczych, na czele którego stanęła jego zastępca Agnieszka Muzyk. - Ten cały proces przygotowawczy jest nie mniej ważny od samych obchodów, gdyż pozwala na budowanie poczucia tożsamości wśród naszych mieszkańców – podkreślała. W odpowiedzi dziennikarzowi, który pytał jak dotrzeć do młodych ludzi, którzy nie kojarzą, co wydarzyło się 15 czerwca 1418 roku, mówiła, że jednym ze sposobów mają być szerokie akcje edukacyjne w szkołach. - Utrwalenie tej daty będzie jednym z głównych naszych celów. Jeżeli tak się stanie będzie to oznaczało, że ten jubileusz w przestrzeni intelektualnej i emocjonalnej łomżan zafunkcjonował – uważa Agnieszka Muzyk.

Powrót do średniowiecza

Główne obchody jubileuszu przypadną na 15 czerwca, czyli dokładnie w sześćsetletnią rocznicę nadania praw miejskich. Rozpoczną się od Mszy św. w Katedrze Łomżyńskiej. Następnie w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich planowana jest uroczysta sesja. Tuż po niej na Starym Rynku rozpocznie się jarmark średniowieczny. I tu atrakcji będzie bardzo dużo. Zapewni je sześćdziesięcoosobowa grupa rekonstrukcyjna. - Chcemy poczuć ducha tamtej epoki – mówiła koordynatorka przygotowań. Na głównym placu najstarszej części miasta powstanie specjalne obozowisko rycerskie, gdzie odbędą się liczne warsztaty - metalurgiczne, tkackie czy garncarskie. - Będzie i ogródek animacyjny dla najmłodszych. Nie zabraknie również turnieju rycerskiego, strzelania z łuku oraz gier i zabaw – wyliczała zastępca prezydenta Agnieszka Muzyk. Tego dnia odsłonięty zostanie także pomnik księcia Janusza I, który nadał naszemu miastu przywilej lokacyjny. Nie mniej atrakcyjnie zapowiadają się dwa kolejne dni, które zdominują  występy muzyczne na muszli koncertowej (wystąpi m.in. legendarny Perfekt).

Ale tak naprawdę wydarzenia związane z jubileuszem 600-lecia Miasta Łomża będą trwały przez cały najbliższy rok. Oficjalne świętowanie rozpoczęło się wraz z przywitaniem Nowego Roku podczas Łomżyńskiej Nocy Sylwestrowej. Wówczas na fasadzie Ratusza zostało zaprezentowane jubileuszowe logo. Ciekawym elementem związanym z sześćsetletnią historią Łomży będą nowe witacze, które staną w miejsce obecnych, nawiązujących do Hanki Bielickiej. Znajdzie się na nich m.in. fragment tekstu dokumentu z 1636 roku opisującego dwór królewski w Łomży powstały za czasów panowania księcia Janusza I. Witaczy będzie łącznie pięć. Oryginalnym pomysłem są też ramki do tablic rejestracyjnych. Przez cały 2018 rok będzie trwać ponadto emisja jubileuszowych łomżyńskich jantarów o nominałach 60 i 6. Jak poinformował prezydent Mariusz Chrzanowski, elementy 600-lecia znajdą się również w polityce prorodzinnej miasta. - Jubileusz chcemy świętować także z najmłodszymi mieszkańcami. Rodzicom zamieszkującym nasz gród, przygotowaliśmy kocyk z logo "Zasmakuj w Łomży" i napisem "100% szczęścia" oraz wyjątkowo w tym roku z logiem 600-lecia – powiedział Mariusz Chrzanowski. Do wyprawki dołączona będzie także jubileuszowa moneta oraz karta rodzinna z pakietem sześciuset minut do wykorzystania na pływalniach MOSiR.

Ważny stan duchowy

Ciekawie zapowiada się też monografia Łomży, napisana przez wielu autorów pod redakcją prof. Krzysztofa Sychowicza. Ma ona zawierać od 600 do 800 stron. Jej nakład nie przekroczy 2 tys. egzemplarzy. - Nie da się w niej zamieścić wszystkiego, bo opisanie całej historii jest niemożliwe w jednej tego typu pracy – zaznaczał historyk. - Będzie to opis wielu wydarzeń, sytuacji. To nie będzie kalendarium czy zestawienie statystyczne, a w dużej mierze powieść o naszym mieście – mówił Krzysztof Sychowicz. Od strony graficznej za monografię odpowiada Teresa Adamowska. - Założeniem jest prostota i elegancja – podkreślała. Dodała, że obwoluta będzie w "dyskretnym charakterze starego złota", zaś inspiracją do strony tytułowej były "ciemne wody Narwi".

W obchody jubileuszu włączył się również łomżyński Kościół. Jak mówił biskup Tadeusz Bronakowski, który przewodniczy pracom zespołu ds. przygotowania duchowego, ta duchowość jest niezwykle ważna. Wyraził nadzieję, że po tym roku wszyscy będziemy "coraz bardziej piękni duchowo, coraz bardziej odpowiedzialni, kochający, bliżsi Boga i drugiego człowieka". Duchowny zapowiedział, że już 7 stycznia w kościele św. Brunona z Kwerfurtu zostanie zapoczątkowana Msza święta w intencji naszego miasta i jego mieszkańców. Nabożeństwa będą trwały przez cały rok. Z okazji 600-lecia powstała jubileuszowa modlitwa, która będzie odprawiana we wszystkich świątyniach.

Swoją  cegiełkę do okrągłych urodzin miasta dołoży Poczta Polska. Przy współpracy z Miastem Łomża powstał jubileuszowy stempel nawiązujący do rocznicy 600-lecia nadania praw miejskich. Okolicznościowy datownik wejdzie w życie z początkiem lutego w pięciu łomżyńskich placówkach pocztowych. Będzie także specjalna kartka pocztowa z nadrukowanym znakiem opłaty. - Jesteśmy instytucją, która może rozsławić jubileusz na cały świat – przekonywała Barbara Strzymińska-Zdanewicz z Biura Marketingu i Filatelistyki Poczty Polskiej w Białymstoku.

2018-01-04 22:48 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED