Uczyli się, jak reagować na przemoc

Strona główna » Aktualności

Uczyli się, jak reagować na przemoc

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Łomży w 2017 roku realizował projekt „Reagujmy na przemoc“, finansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej w ramach Programu Osłonowego "Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie". Jego założeniem był rozwój działań profilaktycznych, mających na celu podniesienie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy w rodzinie. Skierowany był przede wszystkim do tych mieszkańców naszego miasta, którzy nie zetknęli się z problemem przemocy.

Uroczyste zakończenie projektu „Reagujmy na przemoc” odbyło się w połowie grudnia w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Łomży. Zastępca Prezydenta Łomży Agnieszka Muzyk podkreślała, że o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo nas wszystkich, nikogo nie trzeba przekonywać. – Program był prewencyjny i miał na celu uświadomienie oraz uwrażliwienie w zakresie bezpieczeństwa, a także uczył jak reagować na przemoc. Jestem zadowolona, że zrealizowaliśmy kolejny program, wpisujący się w nasze działania związane z troską o mieszkańców. Cieszę się również, że Ośrodek Interwencji Kryzysowej podjął to zadanie i wykonał je w sposób profesjonalny – mówiła z-ca Prezydenta Agnieszka Muzyk, dziękując także osobom i instytucjom, które włączyły się w ten program.

W ramach Projektu odbywały się wykłady i warsztaty psychologiczne dla mieszkańców Łomży, które miały formę otwartą oraz kurs samoobrony i pierwszej pomocy przedmedycznej, skierowany do 40 kobiet. Wykłady trwały po 90 minut i zostały przeprowadzone przez psychologa Ośrodka Interwencji Kryzysowej oraz zaproszonych gości. Ich celem było przekazanie nowej wiedzy i zwiększanie świadomości w zakresie rozpoznawania problemu przemocy, m.in. jej form, definicji prawnej, mechanizmów, sytuacji psychologicznej ofiar przemocy, procesu wiktymizacji i metod ochrony przed przemocą w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Spotkania miały też za zadanie przekazanie nowej wiedzy w zakresie zagrożeń psychologicznych i fizycznych będących następstwem przemocy oraz skutków psychologicznych, poznawczych i behawioralnych w sferze norm i wartości dla ofiary przemocy i jej otoczenia. Została także przeprowadzona edukacja z zakresu promowania właściwych metod reagowania w sytuacjach trudnych i promowania prawidłowych postaw rodzicielskich. Z wykładów skorzystało 69 mieszkańców Łomży.

- Ponadto przeprowadziliśmy warsztaty psychologiczne „Wychowanie bez przemocy” i „Zapobieganie przemocy w bliskich związkach wśród młodzieży”, dedykowane dla osób posiadających dzieci w wieku szkolnym, które nie stosują przemocy. Miały one na celu przekazanie wiedzy i naukę nowych umiejętności z zakresu prawidłowego rodzicielstwa w celu wzbogacenia repertuaru metod wychowawczych oraz zapoznanie  z tematyką form przemocy w bliskich związkach u młodzieży oraz naukę metod reagowania na sytuacje zagrażające przemocą – mówiła p.o. dyrektora Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Łomży Magdalena Zawisza informując, że z zajęć tych skorzystało 59 mieszkańców Łomży.

W ramach Projektu przeprowadzono także kursy samoobrony i pierwszej pomocy przedmedycznej, które skierowane były wyłącznie dla kobiet zamieszkujących na terenie miasta Łomża. Kurs samoobrony miał na celu nabycie wiedzy i praktycznych umiejętności obrony w sytuacjach kryzysowych. Natomiast kurs pierwszej pomocy przedmedycznej miał za zadanie nabycie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Wzięło w nich udział 40 uczestniczek.

2017-12-27 06:58 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED