Obwodnica Łomży staje się faktem

Strona główna » Aktualności

Obwodnica Łomży staje się faktem

- Rola polityków skończyła się, teraz sprawy w swoje ręce przejmują inżynierowie i wykonawcy – mówił w siedzibie Starostwa Powiatowego w Łomży Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury i Budownictwa, tuż przed podpisaniem umowy na realizację w ramach trasy Via Baltica pierwszego odcinka obwodnicy Łomży. Za nieco ponad 218,1 mln zł firma Mota Engil Central Europe SA zaprojektuje i wybuduje prawie 7,2 km dwujezdniowej drogi ekspresowej S 61 na odcinku od węzła „Łomża Południe" (z węzłem) do węzła „Łomża Zachód" (bez węzła) oraz przebuduje 9 km drogi krajowej nr 63.

Realizacja powyższego odcinka obwodnicy przewidziana jest w systemie „Projektuj i buduj". 31 miesięcy zaplanowano na wykonanie całego zadania, w tym 15 miesięcy na projektowanie z uzyskaniem decyzji ZRID i 16 miesięcy na roboty z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie (nie wliczając okresów zimowych).

- Choć do wigilii pozostały jeszcze dwa dni, to cieszymy się niezmiernie, że już dzisiaj do Łomży zapukał Święty Mikołaj i przyniósł nam tak wielki prezent, jakim będzie długo wyczekiwana obwodnica Łomży – mówiła Starosta Łomżyńska Elżbieta Parzych. Minister Andrzej Adamczyk prostował, że to nie Święty Mikołaj, a rząd Prawa i Sprawiedliwości znalazł i zabezpieczył środki finansowe na budowę tej drogi ekspresowej. Przypomniał, że gdy w październiku ubiegłego roku, obecna w Łomży premier Beata Szydło kierowała łomżyńskie odcinki Via Baltica do realizacji, to wielu niedowierzało, uważając to za puste obietnice. - To nie obietnice, a efekt starań samorządowców i parlamentarzystów z województwa podlaskiego. Rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz politycy tej partii dotrzymują słowa i już niebawem Via Balica będzie drogę bezpieczną i przewidywalną – mówił Minister Infrastruktury i Budownictwa podkreślając, że wieloletnie marzenia tego regionu zostaną spełnione, zapowiadając jednocześnie podpisanie za kilka tygodni umowy na następny odcinek tej trasy o międzynarodowym znaczeniu.

Obecny przy podpisaniu umowy Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podkreśla, że to ogromna szansa na rozwój Łomży. – Realizacja tej inwestycji zwiększy dostępność komunikacyjną naszego miasta, dzięki czemu łatwiej będzie nam pozyskać dużego inwestora. Ponadto wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym i na podniesienie jakości życia mieszkańców, wyprowadzając ruch tranzytowy poza granice miasta – powiedział prezydent Mariusz Chrzanowski, dziękując obecnemu rządowi za przyspieszenie prac nad budową trasy Via Baltica.

Poseł na Sejm Bernadeta Krynicka przypomniała, że na tę inwestycję Łomża czkała 25 lat. - Dzięki Bogu oraz rządowi Prawa i Sprawiedliwości ziściły się marzenia mieszkańców Łomży i ziemi łomżyńskiej. Dziękuję za ten przedświąteczny prezent i szansę, jaką na rozwój Łomży i regionu daje to przedsięwzięcie – mówiła Bernadeta Krynicka. Również Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski podkreślał, że wszyscy oczekujemy, iż ta droga będzie impulsem do rozwoju regionu i przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa. - Mam nadzieję, że dzięki sprawności wykonawcy, nadzorowi GDDKiA oraz innych instytucji, realizacja będzie przebiegła prawidłowo – powiedział wojewoda Paszkowski.

Pod koniec października w łomżyńskim Ratuszu podpisano umowy na realizację dwóch odcinku Via Baltica pomiędzy węzłem Kolno i Szczuczynem, dzięki czemu już pod koniec 2020 roku można będzie przejechać nową, 34-kilometrową dwujezdniową drogą ekspresową.

2017-12-21 21:29 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED