Wschodni Kongres Gospodarczy w Łomży?

Strona główna » Aktualności

Wschodni Kongres Gospodarczy w Łomży?

Wschodni Kongres Gospodarczy w Łomży?
Obrady Podlaskiego Forum Gospodarczego
Dlaczego nie? Z taką inicjatywą, wyszedł marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński podczas Podlaskiego Forum Gospodarczego, które we wtorek 28 listopada odbyło się w Parku Naukowo-Technologicznym w Białymstoku. - Łomża organizowała w tym roku już międzynarodowe forum dla przedsiębiorców. Osoba prezydenta Mariusza Chrzanowskiego mogłaby ściągnąć przedstawicieli polskiego rządu. A więc może chociażby część przyszłorocznego wydarzenia odbyłaby się w tym mieście? – pytał. Temat spotkania zdominowało wsparcie dla podlaskich przedsiębiorców przez samorządy.

Obrady w zastępstwie przewodniczącego poprowadził prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku, Witold Karczewski. - Rozwijamy się dynamicznie, rozwija się województwo, nasze miasta. Gonimy tych najlepszych, ale najlepsi również nie stoją w miejscu. To co było zapisane w poprzedniej perspektywie wykonaliśmy, zrobiliśmy ogromny postęp. Powstaje nowa infrastruktura komunikacyjna i co nas szczególnie cieszy powstanie i w Białymstoku i w Suwałkach lotnisko, czy jak nazywają niektórzy, pas startowy. To bardzo cieszy – mówił prezes Witold Karczewski.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski w swoim wystąpieniu podkreślał, że współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami układa się w Łomży z roku na rok coraz lepiej. Dodawał, że w tym roku w mieście zrealizowanych zostało szereg ciekawych przedsięwzięć integrujących lokalny biznes. Wymienił przy tym organizację dwudniowej konferencji dla przedsiębiorców w Ramach Łomżyńskiego Forum Samorządowego oraz niedawną, pierwszą galę "Łomżyńskich Aniołów Biznesu", podczas której przedsiębiorcy byli nagradzani za wkład w rozwój Łomży i ziemi łomżyńskiej. Włodarz miasta poświęcił też kilka chwil realizowanym inwestycjom, a tych jest sporo, mimo, że Łomża nie ma takiego pola manewru jak stolica województwa. - Białystok korzysta z programu Polska Wschodnia, ale my te środki staramy się pozyskiwać z innych źródeł. Wpisujemy się w strategię zrównoważonego rozwoju kraju i to dzięki tej polityce rządu ośrodki takie jak Łomża mogą się rozwijać – mówił. Przypomniał w tym momencie o podpisanych niedawno umowach z NFOŚiGW na 41 mln zł.

Marszałek Jerzy Leszczyński zaznaczał, że tegoroczny budżet województwa jest proinwestycyjny. - Stawiamy na infrastrukturę i jest to budżet rekordowy pod tym względem, zresztą jest rekordowy we wszystkich parametrach. W mieście Białystok wydatki majątkowe przekroczyły 30 procent, a w całym województwie 62 procent – poinformował. Dodawał, że dużym wsparciem dla przedsiębiorców jest Regionalny Program Operacyjny. - Nie są jeszcze w pełni uruchomione jego wszystkie dziania, bo ruszył z dużym opóźnieniem nie z naszej winy. Przedsiębiorcy skorzystali już z 59 projektów na dofinansowanie, które wyniosło ponad 100 mln zł na produkcję innowacyjną z działania 1.3 i B+R. Uruchomiliśmy również pożyczki na kwotę 25 mln euro – wyliczał marszałek województwa podlaskiego. Na koniec, mówiąc o promocji gospodarczej podlaskich przedsiębiorców, marszałek wspomniał o tegorocznym Wschodnim Kongresu Gospodarczego, który odbył się w Białymstoku. Zasugerował, by w przyszłym roku to wydarzenie zorganizować w Łomży. - Tutaj możemy poprosić o pomoc prezydenta Łomży. Jego osoba mogłaby ściągnąć przedstawicieli polskiego rządu – zakończył.

2017-11-29 10:35 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED