Będzie nowocześniej i wydajniej

Strona główna » Aktualności

Będzie nowocześniej i wydajniej

Będzie nowocześniej i wydajniej
Symboliczna wstęga przecięta
W Zakładzie Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Czartorii, otwarto nowoczesną kompostownię. Jej budowa była niezbędna, gdyż wymagały tego nowe dyrektywy unijne z zakresu ochrony środowiska. Inwestycja kosztowała około 3,2 mln zł. W symbolicznym przecięciu wstęgi wziął udział prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Włodarz miasta podkreślał, że ważne są również te inwestycje, których nie widać na co dzień, a są tak samo potrzebne, jak nowe drogi czy budynki użyteczności publicznej. - Ta kompostownia będzie służyła nie tylko mieszkańcom Łomży, ale również okolicznych miejscowości – mówił, bo jak wiadomo w skład Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych-Czartoria wchodzi łącznie 18 samorządów. Prezydent Mariusz Chrzanowski dodał, że zapewnienie odpowiedniej gospodarki odpadami jest jednym z zadań własnych gminy i Miasto Łomża stara się wywiązywać z niego jak najlepiej. - Wiemy ile było z tym problemów przez poprzednie lata. Teraz mieszkańcy mają już ten spokój – zaznaczał tuż przed uroczystym otwarciem. Chwilę później poświęcenia nowej kompostowni dokonał proboszcz parafii w Miastkowie ks. Czesław Dygan.

Budowa instalacji biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych była konieczna ze względu na dostosowanie się do nowych przepisów. - Dotychczas mechaniczna obróbka odpadów, czyli sortowanie i odsiewanie, odbywała się w hali, zaś biologiczna część na wolnej przestrzeni na płycie kompostowej. To było zgodne z przepisami do 2014 roku, dlatego też musieliśmy podjąć kroki dostosowujące do nowych przepisów – mówi prezes Zakładu Gospodarowania Odpadami w Czartorii, Jan Perkowski. Dodaje, że Łomża, jest ostatnią "jednostką" w województwie podlaskim, która taką instalację będzie posiadać.

Nowa kompostownia jest nowoczesna i wydajna, pozwoli bowiem na przetwarzanie do 20 tys. ton odpadów rocznie. Będzie spełniała trzy funkcje. Pierwszą jest biostabilizacja, czyli oddzielenie z frakcji odpadów zmieszanych frakcji biologicznej i przekształcenie jej do dalszego zagospodarowania poprzez wykorzystanie stabilizatu do celów rekultywacyjnych oraz składowania. Druga to kompostowanie, które ma polegać na odzyskiwaniu substancji organicznych np. do uzdatniania gleby. Jest jeszcze trzecia możliwa funkcja do wykorzystania w przyszłości – biosuszenie. - Ma ona na celu przygotowanie odpadów do produkcji np. paliwa alternatywnego – wyjaśnia prezes spółki.

W skład wybudowanej kompostowni wchodzi: kompleks czterech zamykanych boksów (bioreaktorów z aktywnym napowietrzaniem poprzez kanały w posadzce), wentylatorownia, biofiltr, boksy magazynowe, zbiornik na odcieki, plac dojrzewania kompostu oraz plac technologiczny. Do nowej kompostowni będą trafiały odpady o wysokiej zawartości substancji organicznych, a w szczególności frakcja podsitowa, odpady zielone oraz wszystkie inne bioodpady zebrane selektywnie. Całkowity koszt inwestycji wyniósł około 3,2 mln zł, została ona sfinansowana z pożyczki zaciągniętej w WFOŚiGW w Białymstoku.

2017-11-16 11:16 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED