Odsłonięcie pamiątkowej tablicy Tadeusza Kościuszki w I LO

Strona główna » Aktualności

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy Tadeusza Kościuszki w I LO

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski, Wicekurator Oświaty Bożena Dzitkowska oraz przedstawiciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Łomży odsłonili w miniony piątek (10.11) tablicę upamiętniającą patrona szkoły, Tadeusza Kościuszkę. Uroczystość była jednym z elementów łomżyńskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

- Ogromnie cieszę się, że uczestniczę w tak ważnym dla społeczności I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki i Publicznego Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki       w Łomży święcie - rozpoczął Prezydent Mariusz Chrzanowski. - Obchodzimy dziś stulecie nadania imienia dla szkoły, ale też jesteśmy w przededniu obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Misją szkoły jest zachowanie pamięci o bohaterach, dzięki którym możemy żyć w wolnym kraju – mówił Prezydent Łomży dziękuję dyrektorowi, nauczycielom oraz uczniom za przypominanie o historii.

Setną rocznicę nadania I Liceum Ogólnokształcącemu imienia Tadeusza Kościuszki społeczność szkolna uczciła poprzez ufundowanie i odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Czytamy na niej: „W roku Tadeusza Kościuszki, w dwusetną rocznicę śmierci bohatera dwóch kontynentów walczącego o Wolność i Równość ludzi i narodów, w setną rocznicę nadania Szkole imienia Naczelnika Insurekcji potwierdzamy wierność Jego Ideałom”. Uroczystość poprzedzona została częścią artystyczną, opowiadającą zdarzenia z okresu 1917 – 1918, przygotowaną przez uczniów klasy IIE.
 
- Wiele prawdy, patriotyzmu  i wzorów wychowania zawiera się w przygotowanych przez Was, droga młodzieży, słowach. Wystarczy zatrzymać się na moment i zadać sobie pytanie, co było 100 lat temu. Wtedy niepodległość Polski była marzeniem, dlatego nadanie szkole imienia Tadeusza Kościuszki było wielkim wyzwaniem i trwałym podpisem pod tym, co dla szkoły jest ważne - mówiła Wicekurator Oświaty Bożena Dzitkowska. - Dzisiaj młodzież z całą społecznością dorosłych tej szkoły deklaruje, że trwać będzie wiernie przy ideałach Tadeusza Kościuszki: miłości do Ojczyzny, jej wierności, służbie i walce o nią -  dodawała Wicekurator dziękując za te deklaracje i trwanie w misji edukacyjnej, jaką jest pamiętanie o przeszłości.  

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy sfinalizowało projekt edukacyjny „Bliska Niepodległa”, w którym wzięli udział, zarówno licealiści, jak też gimnazjaliści Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Tadeusza Kościuszki.  Projekt miał za zadanie przybliżyć uczniom postać Tadeusza Kościuszki, ale też przypomnieć idee bliskie patronowi szkoły, takie jak wolność, niepodległość, równość, czy sprawiedliwość.

2017-11-13 10:33 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED