Święto Niepodległości w Łomży

Strona główna » Aktualności

Święto Niepodległości w Łomży

Święto Niepodległości w Łomży
Hołd poległemu w walce o niepodległość Leonowi Kaliwodzie, oddały władze miejskie. Symboliczny wieniec składa prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Obok jego zastępca Agnieszka Muzyk
- Wspólne świętowanie jednoczy nas i pozwala doceniać wartość tradycji naszego narodu, uczy szacunku do tych, którzy oddali swe życie za naszą Ojczyznę – podkreślał prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski w swoim okolicznościowym przemówieniu, wygłoszonym podczas obchodów 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Główne uroczystości odbyły się jak co roku pod tablicą ku czci Leona Kaliwody, przy ul. Sienkiewicza.

Łomżyńskie obchody "11 listopada" rozpoczęły się w godzinach porannych. Najpierw w Muzeum Przyrody w Drozdowie oddano hołd współtwórcy niepodległej Polski, Romanowi Dmowskiemu. Jeszcze przed południem złożono kwiaty i zapalono znicze przy tablicy pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdującej się na fasadzie Domku Pastora. Tłumnie i gwarnie było na cmentarzach, bo znicze zapłonęły na mogiłach i grobach żołnierskich. Jednak główne uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie w samo południe w Katedrze Łomżyńskiej. Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawił tam biskup Tadeusz Bronakowski. - Potrzeba nam patriotycznych wzruszeń, ale również patriotyzmu na co dzień, patriotyzmu obywatelskiego, który wyraża się w uczciwości, prawdomówności, dotrzymywaniu słowa, myśleniu o dobru wspólnym, podejmowaniu inicjatyw i projektów gospodarczych, aktywności w lokalnych organizacjach i stowarzyszeniach – mówił w swojej homilii bp Tadeusz Bronakowski. Na zakończenie dodał, że naród polski i polskie społeczeństwo, stoją przed niepowtarzalną szansą stworzenia silnego, bezpiecznego i liczącego się w Europie, państwa Polskiego. - Mamy wielkie zadanie do spełnienia, jakim jest pokazanie Europie i światu, że prawdziwy postęp gospodarczo-społeczny, nie kłóci się z chrześcijaństwem, ale zakłada wierność chrześcijańskiemu dziedzictwu – mówił biskup podkreślając, że Polacy nie musieli nigdy wchodzić do Europy, bo tę Europę zawsze tworzyli, walcząc chociażby z nawałą turecką, a później bolszewicką.

Po Mszy św. pochód na czele z orkiestrą i pocztami sztandarowymi przemaszerował ulicami miasta pod tablicę ku czci Leona Kaliwody. Tam okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. - Spotykamy się dziś, by oddać hołd tym wszystkim, dzięki którym możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Wspólne świętowanie jednoczy nas i pozwala doceniać wartość tradycji naszego narodu, uczy szacunku do tych, którzy oddali swe życie za naszą Ojczyznę, a w młodych pokoleniach umacnia tożsamość narodową i miłość do Ojczyzny – podkreślał włodarz miasta. W swoim wystąpieniu zaznaczał, że w Łomży podejmowanych jest wiele działań, które mają przyczynić się do podniesienia świadomości historycznej i patriotycznej, głównie wśród młodych mieszkańców. - Dlatego z okazji świąt państwowych organizujemy koncerty patriotyczne kierowane do ludzi w różnym wieku. W tym roku stworzyliśmy również cztery murale, nawiązujące do historii naszego miasta w kontekście patriotycznym, a dwa kolejne, w tym jeden dotyczący Leona Kaliwody i setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, planujemy wykonać w przyszłym roku – mówił prezydent dodając, że z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Miasto pozyskało dofinansowanie na program "Niepodległa", w ramach, którego przez cały listopad będą realizowane warsztaty dla uczniów. - Tego patriotyzmu chcemy uczyć w sposób atrakcyjny. Bowiem dla pokolenia urodzonego w wolnej i niepodległej Polsce, hasła wolności, niepodległości, a nawet patriotyzmu, wydawać się mogą czymś oczywistym. Wszyscy jednak musimy pamiętać, że żyjemy w państwie, które opłaciło wolność wysoką ceną krwi swoich obywateli. Winni jesteśmy im cześć i pamięć. Ale winni jesteśmy też tego, by ofiary poniesione w walce wielu pokoleń o niepodległość naszej ojczyzny nie poszła na marne – zakończył Prezydent Miasta Łomża.

Patriotyczne przemówienia nawiązujące do czasów historii, jak i teraźniejszości, wygłosili ponadto: poseł Lech Kołakowski, członek zarządu województwa podlaskiego Stefan Krajewski, starosta łomżyński Elżbieta Parzych i komendant Hufca Nadnarwiańskiego ZHP Wiesław Domański. Odczytano także okolicznościowe listy od poseł Bernadety Krynickiej oraz wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, Jarosława Zielińskiego.

2017-11-11 19:08 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED