Łomżyńskie obchody "11 listopada" rozpoczęły się w godzinach porannych. Najpierw w Muzeum Przyrody w Drozdowie oddano hołd współtwórcy niepodległej Polski, Romanowi Dmowskiemu. Jeszcze przed południem złożono kwiaty i zapalono znicze przy tablicy pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdującej się na fasadzie Domku Pastora. Tłumnie i gwarnie było na cmentarzach, bo znicze zapłonęły na mogiłach i grobach żołnierskich. Jednak główne uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie w samo południe w Katedrze Łomżyńskiej. Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawił tam biskup Tadeusz Bronakowski. - Potrzeba nam patriotycznych wzruszeń, ale również patriotyzmu na co dzień, patriotyzmu obywatelskiego, który wyraża się w uczciwości, prawdomówności, dotrzymywaniu słowa, myśleniu o dobru wspólnym, podejmowaniu inicjatyw i projektów gospodarczych, aktywności w lokalnych organizacjach i stowarzyszeniach – mówił w swojej homilii bp Tadeusz Bronakowski. Na zakończenie dodał, że naród polski i polskie społeczeństwo, stoją przed niepowtarzalną szansą stworzenia silnego, bezpiecznego i liczącego się w Europie, państwa Polskiego. - Mamy wielkie zadanie do spełnienia, jakim jest pokazanie Europie i światu, że prawdziwy postęp gospodarczo-społeczny, nie kłóci się z chrześcijaństwem, ale zakłada wierność chrześcijańskiemu dziedzictwu – mówił biskup podkreślając, że Polacy nie musieli nigdy wchodzić do Europy, bo tę Europę zawsze tworzyli, walcząc chociażby z nawałą turecką, a później bolszewicką.
Po Mszy św. pochód na czele z orkiestrą i pocztami sztandarowymi przemaszerował ulicami miasta pod tablicę ku czci Leona Kaliwody. Tam okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. - Spotykamy się dziś, by oddać hołd tym wszystkim, dzięki którym możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Wspólne świętowanie jednoczy nas i pozwala doceniać wartość tradycji naszego narodu, uczy szacunku do tych, którzy oddali swe życie za naszą Ojczyznę, a w młodych pokoleniach umacnia tożsamość narodową i miłość do Ojczyzny – podkreślał włodarz miasta. W swoim wystąpieniu zaznaczał, że w Łomży podejmowanych jest wiele działań, które mają przyczynić się do podniesienia świadomości historycznej i patriotycznej, głównie wśród młodych mieszkańców. - Dlatego z okazji świąt państwowych organizujemy koncerty patriotyczne kierowane do ludzi w różnym wieku. W tym roku stworzyliśmy również cztery murale, nawiązujące do historii naszego miasta w kontekście patriotycznym, a dwa kolejne, w tym jeden dotyczący Leona Kaliwody i setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, planujemy wykonać w przyszłym roku – mówił prezydent dodając, że z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Miasto pozyskało dofinansowanie na program "Niepodległa", w ramach, którego przez cały listopad będą realizowane warsztaty dla uczniów. - Tego patriotyzmu chcemy uczyć w sposób atrakcyjny. Bowiem dla pokolenia urodzonego w wolnej i niepodległej Polsce, hasła wolności, niepodległości, a nawet patriotyzmu, wydawać się mogą czymś oczywistym. Wszyscy jednak musimy pamiętać, że żyjemy w państwie, które opłaciło wolność wysoką ceną krwi swoich obywateli. Winni jesteśmy im cześć i pamięć. Ale winni jesteśmy też tego, by ofiary poniesione w walce wielu pokoleń o niepodległość naszej ojczyzny nie poszła na marne – zakończył Prezydent Miasta Łomża.
Patriotyczne przemówienia nawiązujące do czasów historii, jak i teraźniejszości, wygłosili ponadto: poseł Lech Kołakowski, członek zarządu województwa podlaskiego Stefan Krajewski, starosta łomżyński Elżbieta Parzych i komendant Hufca Nadnarwiańskiego ZHP Wiesław Domański. Odczytano także okolicznościowe listy od poseł Bernadety Krynickiej oraz wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, Jarosława Zielińskiego.