Piesi przy Zawadzkiej będą mogli przechodzić dłużej

Strona główna » Aktualności

Piesi przy Zawadzkiej będą mogli przechodzić dłużej

Piesi przy Zawadzkiej będą mogli przechodzić dłużej
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wraz z przewodniczącym Łomżyńskiej Społecznej Rady ds. Osób z Niepełnosprawnością, Pawłem Karwowskim oraz jej sekretarzem, Michałem Góralczykiem
O 10 sekund zostanie wydłużony cykl przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu przy ulicy Zawadzkiej. Taką decyzję podjął prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który we wtorkowy poranek udał się osobiście w jedno z najbardziej ruchliwych przejść w mieście.

Temat sygnalizacji świetlnej usytuowanej przy ul. Zawadzkiej został poruszony na ostatnim posiedzeniu Łomżyńskiej Społecznej Rady ds. Osób z Niepełnosprawnością. - Napływało do nas wiele sygnałów od mieszkańców miasta, w szczególności od osób starszych i z niepełnosprawnością, że sygnalizacja działa nieodpowiednio i czas zmiany świateł jest zbyt krótki – tłumaczy Paweł Karwowski, przewodniczący Rady. Prezydent Mariusz Chrzanowski podkreśla, że głos mieszkańców jest dla niego najważniejszy i to ich potrzeby stawiane są na pierwszym miejscu. - Wspólnie z przewodniczącym przeszliśmy kilkakrotnie przez przejście i za każdym razem brakowało tych kilku sekund. Podzielam więc zdanie wielu osób, które narzekały, że ten czas dla pieszych jest niewystarczający – mówi włodarz miasta.

Po przeprowadzonym "eksperymencie" zapadła decyzja o wydłużeniu cyklu zielonego światła o 10 sekund. Cały cykl będzie trwał teraz nieco ponad pół minuty. - Myślę, że ten czas będzie już optymalny i każdy w bezpieczny sposób będzie mógł przejść na druga stronę jezdni – podsumowuje gospodarz nadnarwiańskiego grodu. Zadowolony z takiego rozwiązania jest przewodniczący Paweł Karwowski, który podziękował prezydentowi, że mimo licznych obowiązków znalazł czas, aby osobiście przyjechać na Zawadzką.

Dlaczego tego czasu na przejście było zbyt mało? - Długość fazy zielonej w przypadku przejścia dla pieszych oblicza się przyjmując prędkość pieszego (dla osób niepełnosprawnych) 1m/s. Chcieliśmy jednak, żeby ten czas był dłuższy, dlatego projektant przyjął prędkość pieszego 0,8 m/s. Na skutek czego faza przejścia na świetle zielonym została ustalona na 21 s. Po włączeniu sygnalizacji okazało się, że czas jest skracany do 15 s, w więc w przełożeniu na rzeczywistość wynosi 1m/s – wyjaśnia Andrzej Karwowski, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

Warto dodać, że na światła przy ul. Zawadzkiej mieszkańcy czekali przez długie lata. Ich budowa nie została bowiem uwzględniona w pierwotnym projekcie modernizacji ulicy, którego wykonanie zleciły poprzednie władze miasta. Decyzja o postawieniu sygnalizatora została podjęta po licznych protestach. Prezydent Mariusz Chrzanowski nie miał wątpliwości, że przejście z prwdziwego zdrzenia jest tam potrzebne. Kierował się przede wszystkim bezpieczeństwem dzieci uczęszczających do okolicznych szkół i przedszkoli. - Tego bezpieczeństwa brakowało zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy po zapadnięciu zmroku piesi byli mało widoczni przez nadjeżdżających kierowców – tłumaczy włodarz miasta.

2017-10-24 15:56 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED