W Pałacu Prezydenckim o zmianach w konstytucji

Strona główna » Aktualności

W Pałacu Prezydenckim o zmianach w konstytucji

W Pałacu Prezydenckim o zmianach w konstytucji
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda
W środę 11 października w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się konferencja pt. "Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o samorządzie". Było to pierwsze spotkanie w ramach kampanii społeczno-informacyjnej przed planowanym na przyszły rok referendum dotyczącym zmian w konstytucji. Na zaproszenie Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wziął w nim udział Prezydent Miasta Łomża Mariusz Chrzanowski.

Dyskusja na temat zmiany konstytucji z 1997 r. trwa od kilku miesięcy. Z taką inicjatywą podczas tegorocznego święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja wyszedł Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Wówczas zapowiedział, że chce, aby to sami obywatele wypowiedzieli się w tej kwestii, poprzez referendum, które planowane jest na przyszły rok w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas debaty z udziałem samorządowców, ministrów oraz ekspertów prezydent mówił, że "istota samorządności polega na tym, aby to mieszkańcy, w jak największym stopniu, byli włączeni w funkcjonowanie samorządu terytorialnego". Podkreślał, że niezwykle ważnym elementem struktur lokalnych jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego, które jak zaznaczał "w Polsce jest nadal zbyt słabo rozwinięte". Mówiąc o miejscu samorządu terytorialnego w ustroju Rzeczypospolitej Polskiej zadał pytanie: "Czy samorząd jest wystarczająco samodzielny, czy też, jak twierdzą niektórzy, jest aż nazbyt samodzielny?" - Mówi się, że nasze przemiany związane z utworzeniem samorządu terytorialnego, z jego kształtowaniem się, należą do wzorcowych – powiedział, ale jak dodał jest szereg kwestii, które wymagają doprecyzowania. Andrzej Duda podkreślał, że referendum w sprawie nowej konstytucji jest dla niego bardzo ważne i chce, aby to Polacy wskazali, jaka jest ich wizja państwa. Dodał, że nowy najważniejszy akt prawny byłby także dziedzictwem dla przyszłych pokoleń. - Jeżeli wprowadzilibyśmy nową reformę, to zakładam, że będzie to konstytucja znów na te 25 czy 30 lat – mówił prezydent kraju.

Tuż po konferencji z głową naszego państwa kilka słów zamienił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. - Prezydent Andrzej Duda pamięta o naszym mieście. Wspominał, że ciepło został u nas przyjęty podczas wizyty w kampanii wyborczej i przekazał serdeczne pozdrowienia mieszkańcom Łomży. Korzystając z okazji ponowiłem zaproszenie na przyszłoroczne obchody jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich, które będą objęte jego honorowym patronatem. Prezydent zadeklarował, że jeżeli tylko obowiązki służbowe pozwolą to weźmie udział w obchodach – mówi włodarz Łomży. Dodaje też, iż ceni sobie dialog Andrzeja Dudy z samorządowcami dotyczący roli samorządów w konstytucji oraz to, że miał możliwość wyrażenia swojego stanowiska w tej sprawie. Jak podkreśla temat jest mu szczególnie bliski, gdyż stanowi przedmiot jego zainteresowań naukowych.

2017-10-12 15:36 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED