Władze Łomży z wizytą na Litwie

Strona główna » Aktualności

Władze Łomży z wizytą na Litwie

Władze Łomży z wizytą na Litwie
Do Solecznik zjechało liczne grono osób
W ostatni weekend w litewskich Solecznikach przebywał Prezydent Miasta Łomża Mariusz Chrzanowski oraz jego zastępca Agnieszka Muzyk. Punktem kulminacyjnym wizyty na Litwie były "dożynki", czyli tradycyjne święto plonów, które ukoronowało całoroczny trud tamtejszych rolników. Soleczniki to jedno z miast partnerskich Łomży.

- Soleczniki to rejon, w którym polskość odczuwa się na każdym kroku. Bardzo wiele osób ma tam silne związki z naszym krajem. To bardzo szczerzy i otwarci ludzie. Było mi niezmiernie miło spotkać się z naszymi rodakami. To ważne, aby podtrzymywać więzi z ludźmi, którym nie jest dane mieszkać w Polsce, ale Polskę mają w sercu – mówi prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Co do tego nie ma wątpliwości również zastępca prezydenta Agnieszka Muzyk. W Solecznikach była już po raz trzeci, a drugi rok z rzędu na święcie plonów. Jak mówi za każdym razem, gdy tam przyjeżdża spotyka się z niezwykłą gościnnością. - To są wspaniali ludzie, którzy czują się Polakami. Każdy kontakt z krajem daje im wiele radości. Głód polskości jest tu bardzo odczuwalny. To jest bardzo naturalne – podkreśla Agnieszka Muzyk.

Podczas pobytu na Litwie nie brakowało miłych akcentów. Takim było z pewnością wręczenie podziękowań dla naszych władz za tegoroczną organizację przyjazdu polskich uczniów z Litwy do Łomży. Dla większości z nich był to pierwszy kontakt z naszym krajem. - Te dzieci potrzebowały kontaktu z Polską. Były pod wielkim wrażeniem tego co zobaczyły – mówił mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz. - Gdy byłam rok temu na dożynkach, obiecałam, że zrobimy wszystko, aby zorganizować ten przyjazd. To się udało i tego powodu wszyscy niezmiernie się cieszymy – mówi zastępca prezydenta Łomży. Podziękowania za wieloletnią współpracę odebrała w imieniu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Odział w Łomży również Hanka Gałązka, łomżyńska radna i inicjatorka współpracy z rejonem solecznickim.

Święto, które tradycyjnie obchodzone jest po zakończeniu najważniejszych prac polowych i zebraniu zbóż, odbyło się w niedzielę 17 września. Obfitowało w wiele atrakcji. Już od godzin porannych towarzyszył mu kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła. Punktualnie w samo południe odprawiona została Msza św. dziękczynna, podczas której poświęcono chleb oraz wieńce dożynkowe. W drugiej części – tej mniej oficjalnej – na solecznickiej muszli pojawili się wykonawcy muzyczni z Litwy, Białorusi i Polski. Oprócz naszych władz, w Solecznikach przebywały delegacje z innych zaprzyjaźnionych miast, posłowie z Komisji ds. Współpracy z Polakami i Polonią za Granicą, senator Artur Warzocha oraz litewscy posłowie i europarlamentarzyści.

2017-09-19 13:43 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED