Łomża upamietniła 17 września

Strona główna » Aktualności

Łomża upamietniła 17 września

Łomża upamietniła 17 września
Główne uroczystości odbyły się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego
W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbyły się obchody 78. rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę oraz Dnia Sybiraka. U podnóża świątyni pod pomnikiem Sybiraków złożono kwiaty i zapalono znicze. Punktualnie o godzinie 15 nad miastem rozległ się dźwięk syren.

Obchody rozpoczęły się od Mszy św. w intencji Ojczyzny oraz zesłańców Sybiru. Uroczystej koncelebrze przewodniczył ks. prał. Jerzy Abramowicz, proboszcz i kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. - Tam, gdzie byli Sybiracy pozostawała nadzieja. Ich serce stało się bogate, tętniło życiem, bo tam była miłość, miłość do ziemi, na której przyszli na świat – podkreślał w swojej homilii. Tuż po uroczystościach kościelnych odbył się montaż słowno-muzyczny w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5, wręczane były odznaczenia za zasługi dla Związku Sybiraków, nie zabrakło również okolicznościowych przemówień. Na koniec pod pomnikiem Sybiraków złożono kwiaty i zapalono znicze.

Swój list do Sybiraków skierował w tym dniu Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, któremu obowiązki służbowe nie pozwoliły na udział w wydarzeniu. Treść listu odczytał jego zastępca Andrzej Garlicki. - Cierpień, których doświadczyliście nikt Wam nie odda. Trudno jest opisać je słowami. Jestem jednak pewien, że gehenna, którą przeżyliście to nie tylko zmarnowana młodość. Uważam, że wynika z niej Wasza siła i waleczny charakter, z którego my, młode pokolenie powinniśmy czerpać jak najwięcej. Jesteście żywymi świadkami martyrologii narodu polskiego, ale też tego, jak wiele człowiek potrafi znieść dla przetrwania. (...) Wspominając dziś Wasze cierpienie, ważne jest, abyśmy nie zapomnieli też o tych, których nie ma już z nami. Naszym obowiązkiem jest dołożyć wszelkich starań, aby dramatyczne wydarzenia z tamtego okresu przetrwały w pamięci i świadomości kolejnych pokoleń – przekazał włodarz miasta nad Narwią.

W łomżyńskich obchodach uczestniczyło łącznie kilkaset osób. Wśród nich także posłowie ziemi łomżyńskiej - Bernadeta Krynicka i Lech Kołakowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, starosta łomżyński Elżbieta Parzych, przedstawiciele wojska, szkół, harcerze oraz licznie przybyli mieszkańcy naszego miasta. Zabraknąć nie mogło również tych najważniejszych, którzy przetrwali Golgotę Wschodu...

2017-09-17 21:53 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED