Żołnierska przysięga na Starym Rynku

Strona główna » Aktualności

Żołnierska przysięga na Starym Rynku

Żołnierska przysięga na Starym Rynku
Do żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej zwraca się sekretarz stanu w MON - Michał Dworczyk
- Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej… – od tych słów roty przysięgi wojskowej rozpoczęło się uroczyste ślubowanie żołnierzy z 13. batalionu lekkiej piechoty w Łomży, wchodzącego w skład 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wydarzenie odbyło się na Starym Rynku w obecności licznie zgromadzonych mieszkańców Łomży.

- Słowa roty przysięgi wojskowej to niewątpliwy honor, wzruszający moment, który zapadnie w pamięć każdego z was. Ale jest to jeszcze coś więcej, to zobowiązanie, które będzie trwało do końca życia.  Zobowiązanie do braterstwa, gotowości do obrony granic Rzeczypospolitej Polskiej. Nie każdy może zastąpić tego zaszczytu – zwracał się do żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, specjalnie przybyły na tę uroczystość, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej - Michał Dworczyk. - Jesteśmy z Was dumni, że podjęliście decyzję o służbie w szeregach polskich siłach zbrojnych. Za to chciałbym Wam serdecznie podziękować. Chcę podziękować również Waszym rodzicom - za to, że wychowali Was w duchu patriotyzmu i poczucia obowiązku obywatelskiego wobec Ojczyzny – mówił Dworczyk. W trakcie swojego wystąpienia dodał, że "terytorialsi" nie są związani z żadną formacją polityczną. - Dla każdego żołnierza jedyną partią jest Rzeczypospolita Polska. Jedynym celem jest obrona jej granic i obywateli – podkreślał.

Uroczystą przysięgę złożyło dziewięćdziesięciu żołnierzy 13. batalionu lekkiej piechoty w Łomży, którzy musieli najpierw przejść szesnastodniowe szkolenie podstawowe. Uczestniczyli w testach sprawnościowych, zostali poddani badaniu Body Mass Index oraz badaniom lekarskim. Zapoznali się również z zasadami taktyki, przetrwania na polu walki, obycia z bronią i bezpiecznego posługiwania się nią. Dla każdego z nich był to pierwszy kontakt z wojskiem. - Przez szesnaście dni intensywnego szkolenia, z dala od swoich rodzin i domów laliśmy pot. Ten czas trudnych ćwiczeń, trudu i znoju, stworzył z ludzi sobie obcych strzelecką gromadę. Gromadę, z którą byli i są nasi przełożeni, dowódcy. To dzięki nim, my jeszcze niedawno cywile, staliśmy się żołnierzami piątego rodzaju sił zbrojnych – przemawiał w imieniu żołnierzy szeregowy Jacek Bagiński. - Panie ministrze jesteśmy gotowi! – oznajmił.

Do "terytorialsów" składających przysięgę zwrócił się także płk Sławomir Kocanowski, dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w skład której wchodzi 13. batalion lekkiej piechoty. - Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy. Przysięga stanowi symbol włączenia w szeregi Wojska Polskiego i rozpoczęcia służby na rzecz Ojczyzny. (…) Stojąc w żołnierskich szeregach potwierdzacie swoją gotowość do tego, by zawsze we wszystkich okolicznościach stać na straży najważniejszych wartości. Życzę, aby służba wojskowa przyniosła Wam zaszczyt i satysfakcję – mówił do ochotników płk Kocanowski.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który uczestniczył w wydarzeniu na Starym Rynku nie ma wątpliwości, że powstanie batalionu "to już pewna namiastka wojska", które stacjonowało w mieście nad Narwią od pokoleń. Dodaje, że wprowadzane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości działania, są bardzo dobrym rozwiązaniem. - Nowy rodzaj sił zbrojnych ma wzmocnić granice naszego kraju, a co za tym idzie poprawić bezpieczeństwo obywateli. Łomża została uwzględniona jako jeden z silnych punktów na mapie Polski – uważa włodarz miasta.

Wojska Obrony Terytorialnej, jako piąty rodzaj sił zbrojnych, mają służyć przede wszystkim ludziom. W czasie pokoju "terytorialsi" będą wspierali lokalną społeczność, między innymi przeciwdziałając powstawaniu klęsk żywiołowych czy zwalczając ich skutki. 13. batalion lekkiej piechoty będzie składał się żołnierzy zawodowych, a także wyszkolonych obywateli – pełniących terytorialną służbę wojskową dyspozycyjnie oraz odbywających ćwiczenia rotacyjne (minimum raz w miesiącu). Docelowo ma liczyć ponad siedmiuset żołnierzy. Ochotnicy wciąż mogą zgłaszać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Łomży przy ul. Polowej 12. Dowódca tworzącego się batalionu ppłk Krzysztof Rabek liczy, że mieszkańcy miasta i regionu będą chętnie zasilali szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

2017-09-04 15:49 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED