Władze samorządowe spotkały się z żołnierzami i kombatantami

Strona główna » Aktualności

Władze samorządowe spotkały się z żołnierzami i kombatantami

Obchody Święta Wojska Polskiego w Łomży tradycyjnie inauguruje spotkanie Prezydenta Łomży i Starosty Łomżyńskiego z kadrą Wojska Polskiego i przedstawicielami organizacji kombatanckich w Ratuszu. – Jest to bardzo dobra tradycja, którą należy kontynuować – mówił Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Wtórowała mu Elżbieta Parzych, Starosta Łomżyński. – Są one niezwykle potrzebne, byśmy mogli w luźniejszej atmosferze porozmawiać z tymi, którzy bronią naszych granic, bądź też przeszli w stan spoczynku – mówiła. Spotkanie poprzedziło złożenie kwiatów przed tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdującą się na Domku Pastora.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zwrócił uwagę, że w dzisiejszych czasach jest istotne, by pamiętać o bohaterach, którzy walczyły o naszą niepodległość. - Ale też musimy pamiętać i w sposób szczególny dbać o osoby, które w czasie zagrożenia będą w stanie pokierować obroną Rzeczypospolitej – mówił Prezydent podkreślając, jak bardzo istotne jest, by pamiętać o wojsku. Nie ukrywał, że zapadające na najwyższym szczeblu rządowym decyzje dotyczące rozwoju wojska i tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej dotyczą także naszego miasta. - Od objęcia władzy przez rząd Prawa i Sprawiedliwości mamy konkretne działania, które i nas nie omijają. Te działania, które obejmują zwiększenie środków na obronę i modernizację armii, to działania konkretne. Mam nadzieję, że to, o co walczymy od dłuższego czasu, czyli podniesienie rangi Warsztatów Technicznych, też w najbliższym czasie będzie miało miejsce – mówił dodając, że jako Prezydent Łomży jest zadowolony z tego, że wojsko, które było w Łomży przez długie lata, tutaj powraca. Dziękował również obecnym na spotkaniu kombatantom i Sybirakom za postawę i zaangażowanie podkreślając, że dla młodego pokolenia są wzorem do naśladowania.

Dowódca Warsztatów Technicznych Łomża mjr. Marek Niedźwiedzki mówił, że wieloletnia tradycja spotkań przed Świętem Wojska Polskiego świadczy o tym, że wojsko jest ponad podziałami politycznymi. - Bo mimo zmian personalnych we władzach samorządowych czy wojskowych, te spotkania cały czas się odbywają. Jest to zaszczyt i wyróżnienie, że w wigilię Święta Wojska Polskiego możemy się tu spotkać - mówił. Według niego dzięki temu, iż Łomża wzbogaca się o kolejnych żołnierzy w ramach Batalionu Obrony Terytorialnej mieszkańcy Łomży będą czuli się jeszcze bezpieczniej. - Dziękuję dla współorganizatorów tego spotkania, że pamiętają o nas i tych, którzy walczyli na różnych frontach, którzy służyli przed nami i którzy służą w tej chwili. Dla nas żołnierzy jest to zaszczyt, że możemy służyć na ziemi łomżyńskiej i w tak wspaniałym łomżyńskim środowisku, które zawsze nas szanuje i widzi u siebie – mówił mjr. Marek Niedźwiedzki.

Zastępca Prezydenta Łomży Agnieszka Muzyk przypomniała, że w kampanii wyborczej Prezydenta Mariusza Chrzanowskiego przyjęte było hasło „tradycja i nowoczesność”. Ta tradycja to między innymi kultywowanie tego, co było dobre w przeszłości. W kwestii nowoczesności odniosła się do koncertów patriotycznych z okazji Święta Wojska Polskiego oraz murali, powstałych w naszym mieście niedawno pod hasłem „Ku Niepodległej”. - My staramy się konsekwentnie przypominać o tych wydarzeniach, które są bardzo ważne na drodze do odzyskania niepodległości, a które są ściśle związane z naszym miastem.  To jest przypominanie o naszej tożsamości i pokazywanie historii w sposób nowoczesny – mówiła. Wznosząc okolicznościowy toast życzyła  zdrowia kombatantom i żołnierzom, którym również życzyła, by mieli wiele sił i ogromną energię do wprowadzenia planów, o których rozmawiano na spotkaniu.  - One wszystkie mają służyć naszym małym społeczeństwom i Polsce – podkreślała Agnieszka Muzyk.

W trakcie uroczystości minutą ciszy uczczono osoby związane ze środowiskiem kombatanckim,  które odeszły w minionym roku, m.in. ŚP. Marię Babiel oraz ŚP. Józefa Poteraja.

2017-08-11 12:54 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED