Żołnierze złożą przysięgę

Strona główna » Aktualności

Żołnierze złożą przysięgę

Żołnierze złożą przysięgę
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, dowódca 13. batalionu lekkiej piechoty - ppłk Krzysztof Rabek oraz szef sztabu 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej - ppłk Mieczysław Gurgielewiczicz
Już za niespełna miesiąc swoją pierwszą przysięgę złożą żołnierze 13. batalionu lekkiej piechoty z Łomży. Wydarzenie odbędzie się 3 września na Starym Rynku. O jego szczegółach z Prezydentem Mariuszem Chrzanowskim rozmawiali, dowódca batalionu ppłk Krzysztof Rabek oraz ppłk Mieczysław Gurgielewicz, szef sztabu 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław", w skład której wchodzą łomżyńscy "terytorialsi".

Uroczysta przysięga odbędzie się w samym sercu miasta. W planach jest również defilada i szereg innych atrakcji. - Chcemy wyjść do społeczeństwa. Dla nas to bardzo ważne, aby przysięga odbyła się na terenie miasta. Dzięki temu będziemy mogli się zaprezentować, pokazać, że nowy rodzaj sił zbrojnych rozwija się i wpisuje się w funkcjonowanie Łomży – tłumaczy ppłk Mieczysław Gurgielewicz. - Z oczywistych powodów wpisuje się to w misję Wojsk Obrony Terytorialnej, jaką jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności – dodaje.

Swoje wsparcie przy organizacji wrześniowego wydarzenia zadeklarował już Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który od samego początku kadencji zabiegał o powrót wojska do naszego miasta. W tej sprawie niejednokrotnie rozmawiał z przedstawicielami Ministerstwa Obrony Narodowej, w tym z ministrem Antonim Macierewiczem. - Będzie to z pewnością wydarzenie dużej rangi – nie ma wątpliwości gospodarz Łomży. - Powstanie batalionu to już pewna namiastka wojska, które stacjonowało w mieście od pokoleń – mówi i dodaje, że wprowadzane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości działania, są bardzo dobrym rozwiązaniem. - Nowe siły zbrojne mają wzmocnić granice naszego kraju, a co za tym idzie poprawić bezpieczeństwo. Łomża została uwzględniona jako jeden z silnych punktów na mapie Polski – uważa Mariusz Chrzanowski.

Batalion Obrony Terytorialnej ma przede wszystkim służyć ludziom. Bo, oprócz współdziałania z wojskami operacyjnymi, "terytorialsi" będą wspierali lokalną społeczność, m.in. przeciwdziałając powstwaniu klęsk żywiołowych czy zwalczając ich skutki. Jego formowanie rozpoczęło się w maju tego roku. Batalion ma składać się z żołnierzy zawodowych, a także wyszkolonych obywateli – pełniących terytorialną służbę wojskową dyspozycyjnie oraz odbywających ćwiczenia rotacyjne (minimum raz w miesiącu). Najpierw jednak wszyscy muszą przejść szkolenie. Te podstawowe, na które powołanych zostało 90 kandydatów bez przeszkolenia wojskowego, rozpocznie się 19 sierpnia. Trwające 16 dni zajęcia zakończy uroczysta przysięga wojskowa na Starym Rynku. Ponad tydzień później do ośmiodniowego szkolenia wyrównawczego przystąpi 80 rezerwistów.

Docelowo 13. batalion lekkiej piechoty ma liczyć ponad siedmiuset żołnierzy. Ochotnicy wciąż mogą zgłaszać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Łomży przy ul. Polowej 12. Dowódca tworzącego się batalionu ppłk Krzysztof Rabek liczy, że mieszkańcy miasta i regionu będą chętnie zasilali szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Warto dodać, że za wykonywaną służbę otrzymają wynagrodzenie. Jego wysokość uzależniona będzie od posiadanego stopnia. Około 500 zł otrzymają żołnierze korpusu szeregowych. Im wyższy stopień, tym płaca będzie większa.

W ramach batalionu w Łomży utworzonych zostanie 5 kompanii lekkiej piechoty odpowiadających za rejon miasta Łomża, powiatu łomżyńskiego oraz powiatów: grajewskiego, kolneńskiego i zambrowskiego. Żołnierze 13. batalionu lekkiej piechoty będą stacjonowali w koszarach przy Al. Legionów.

2017-08-09 08:45 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED