Magia teatru ogarnęła Łomżę. "Walizka" otwarta!

Strona główna » Aktualności

Magia teatru ogarnęła Łomżę. "Walizka" otwarta!

Magia teatru ogarnęła Łomżę.
Festiwal otwarty!
Rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka". W ciągu czterech dni na deskach Teatru Lalki i Aktora zaprezentują się aktorzy z Polski i z zagranicy. Jak co roku dodatkową atrakcją festiwalu będą plenerowe występy teatrów offowych na Starym Rynku.

"Walizka" to przegląd małych form teatralnych. To marka, znak rozpoznawczy naszego miasta nie tylko w kraju, ale i na świecie. Festiwal ma już swoją 30 - letnią historię. Każdego roku nad Narew przyjeżdżają znakomite zespoły teatru lalkowego i szeroko pojętego teatru formy. Bogaty program oraz wysoki poziom artystyczny, stanowią dwa nieodłączne elementy, które wyróżniają "Walizkę". - Łomża na kilka dni stanie się ponownie teatralną stolicą Polski. W tym czasie będziemy świadkami wyjątkowych wydarzeń, które przykładem minionych lat dowiodą, że sztuka nie ma narodowości, czy języka, a jednoczy pomimo barier. Obejrzymy znakomite spektakle, poznamy interesujących twórców i cieszyć się będziemy kulturą na najwyższym światowym poziome – powiedział podczas uroczystego otwarcia "Walizki" Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Gospodarz nadnarwiańskiego grodu życzył wszystkim zebranym gościom "owocnego i udanego obcowania z teatrem", miastem oraz z jego atrakcjami.

"Walizka" jest pełna
Dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży Jarosław Antoniuk, pełniący jednocześnie funkcję dyrektora festiwalu, nie ukrywał, że jest to dla niego i pracowników teatru "bardzo poruszająca chwila". - Z tej sceny już po raz trzydziesty mogę zaprosić Państwa na festiwal – mówił. Przed łomżyńską publiczności wystąpi w tym roku 21 teatrów z 11 krajów świata. - Z całym przekonaniem mogę rekomendować każde przedstawienie, zarówno te adresowane do publiczności dorosłej, jak i dzieci. Myślę, że wszystkie spektakle spełnią oczekiwania nawet tych najbardziej wymagających widzów –  przekonywał Antoniuk. W programie zaplanowanych zostało ponadto wiele prezentacji, wernisaż, koncerty. Odbędą się też warsztaty dla dzieci oraz większa niż zazwyczaj ilość prezentacji plenerowych w ramach projektu "Moje miasto". Ważnym elementem tegorocznego festiwalu będzie postać wybitnej scenografki i malarki Joanny Braun. W Galerii pod Arkadami dostępna będzie wystawa jej scenografii. - W ciągu tych czterech dni festiwalowych nasza "Walizka" rzeczywiście jest pełna różnych wydarzeń, nie tylko teatralnych ale i parateatralnych – podkreślał Antoniuk. Na koniec przypomniał, że festiwal jest konkursem, a tegoroczna pula nagród Grand Prix wynosi 12 tys. zł.

Rekordowa dotacja
W Teatrze Lalki i Aktora pojawiła się również Wanda Zwinogrodzka, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Warto podkreślić, że ministerstwo przekazało na tegoroczne wydarzenie rekordową kwotę ponad 158 tys. zł. - Jest to festiwal o bardzo długiej tradycji, cieszący się od lat znakomitą renomą. Ważny jest też obszar, w którym się porusza. Jest to teatr lalkowy, którego jednak pierwszym adresatem jest widz dziecięcy. Nie jedyny rzecz jasna. Ta widownia dziecięca jest bezcenna, dlatego ta misja wychowawcza jest nie do przecenienia i będzie rzutowała  kształtowanie się przyszłego widza dorosłego – powiedziała Zwinogrodzka, odczytując wcześniej okolicznościowy list wicepremiera i ministra Piotra Glińskiego skierowany do dyrektora Antoniuka. (...) Festiwal od dawna wyznacza rytm życia lokalnej społeczności – przekazuje Gliński.

Przyjaciel polskiej kultury
Istotnym punktem uroczystości było nadanie honorowego odznaczenia "zasłużony dla kultury polskiej" Slobodanowi Markovićovi, dyrektorowi festiwalu w serbskiej Suboticy. - Jest to przyjaciel Polski, człowiek, który promuje w przestrzeni bałkańskiej polski teatr – przedstawiał serbskiego reżysera i pedagoaga, dyrektor Antoniuk. Honorową odznakę w imieniu polskiego rządu wręczyła wiceminister Zwinogrodzka. - Jestem mile zaskoczony, dla mnie to bardzo duże wyróżnienie – cieszył się Marković. - Szczęśliwe jest to miasto, które ma tak wspaniałe dzieci, szczęśliwe jest również to miasto, które ma teatr i ten festiwal – podsumował Serb, który nieprzerwanie od trzydziestu lat przyjeżdża do Łomży.

Tuż po otwarciu festiwalu wystawiane były pierwsze spektakle, skierowane do widzów dorosłych, jak również dzieci. Wieczorem na Starym Rynku odbyło się miejskie otwarcie festiwalu. Licznie zgromadzona publiczność mogła podziwiać pokaz taneczny w wykonaniu The Black Blues Brothers z Włoch, na szczęśliwców czekał dodatkowo lot balonem nad miastem. Na pokładzie znalazł się zastępca Prezydenta Łomży Andrzej Garlicki. - Niesamowite przeżycie i dreszczyk emocji – dzielił się wrażeniami tuż przed startem.

 

2017-05-30 22:43 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED