Spotkanie bibliotekarzy trzech powiatów

Strona główna » Aktualności

Spotkanie bibliotekarzy trzech powiatów

- Mikołaj Gogol powiedział, że „bardzo wiele książek należy przeczytać po to, aby sobie uświadomić, jak mało się wie”, ale znamy też powiedzenie „strzeżmy się ludzi, którzy przeczytali w życiu tylko jedną książkę”- takimi słowami zastępca Prezydenta Łomży Agnieszka Muzyk przywitała pracowników bibliotek zebranych w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Łomży. W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, który każdego roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8-15 maja, w środę 18 maja odbyło się coroczne spotkanie bibliotekarzy trzech powiatów: łomżyńskiego, białostockiego i suwalskiego. Cykl spotkań zainicjowany został w 2008 roku.

Każde z tych spotkań ma na celu poznanie się oraz integrację środowiska bibliotekarzy sąsiednich powiatów. Ponadto intencją ich jest wymiana doświadczeń, rozmowa o problemach, rozwijanie współdziałania w zakresie organizacji doskonalenia zawodowego bibliotekarzy, ale też promocja czytelnictwa, czy podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza. - Dzięki tym spotkaniom możemy ze sobą rozmawiać, wymieniać się doświadczeniami, nauczyć się czegoś nowego, a następnie wprowadzić to w życie i w naszą pracę, by jeszcze bardziej zachęcić społeczeństwo do czytania książek i pokazać, że biblioteka jest źródłem wiedzy, ale też rozrywki - mówiła Maria Kołodziejska, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.

Coroczne spotkanie bibliotekarzy jest okazją do poznania kultury, historii i architektury miasta będącego jego gospodarzem. W tym roku to Łomża daje się poznać pracownikom bibliotek. - Ogromnie cieszy mnie fakt, że Państwa kolejne spotkanie odbywa się w naszym mieście. Łomża ma do pokazania wiele i mam nadzieję, że Państwa pobyt w naszym mieście będzie udany- mówiła Agnieszka Muzyk. - W zakresie moich obowiązków odpowiadam między innymi za funkcjonowanie naszej Miejskiej Biblioteki i muszę powiedzieć, że jest to fragment pracy, który niezwykle mnie cieszy. Kontakt z osobami, które pracują w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży jest dla mnie niezwykle inspirujący i twórczy, ale również jest to współpraca, która buduje. Biblioteka bardzo często kojarzy się mieszkańcom tylko z wypożyczaniem książek. Nasza, łomżyńska do takich nie należy. Jest ona miejscem tworzenia kultury lokalnej oraz wspierania rozwoju dzieci, młodzieży i dorosłych - kontynuowała zastępczyni Prezydenta.

Głos w spotkaniu zabrał też Wicestarosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski. - Chciałbym podziękować Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży za to, iż wypełnia ona zadania także biblioteki powiatowej. Wywiązujecie się z nich Panie z pełną starannością i zaangażowaniem i za to jestem Wam ogromnie wdzięczny. Chciałbym też dodać, że fakt, iż jest Państwa dziś tak dużo na sali daje mi nadzieję na to, że zawód bibliotekarza nie zostanie zapomniany, a czytelnictwo wśród naszych najmłodszych mimo doby internetu nie zaginie - podsumował Wicestarosta. Obok rozmów pracowników bibliotek odbyły się też prelekcje zaproszonych gości. Tomasz Jastrun poeta, prozaik i krytyk literacki opowiadał o polskości i metafizyce w twórczości Leśmiana, Wojciech Kass poeta i eseista przedstawił Traktat o poezji- światło, język, życie duchowe, natomiast Grzegorz Gmiterek pracownik Wydziału Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego przedstawił wykład o użyciu interaktywnych technologii w bibliotekach.

2017-05-18 09:44 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED