Młodzieżowy Budżet Obywatelski powstanie w Łomży?

Strona główna » Aktualności

Młodzieżowy Budżet Obywatelski powstanie w Łomży?

Młodzieżowy Budżet Obywatelski powstanie w Łomży?
III sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej
Z udziałem Prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego odbyła się III sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej. Włodarz przedstawił młodym radnym pomysł utworzenia w naszym mieście młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. To przedsięwzięcie z powodzeniem funkcjonuje już w kilku innych miastach w kraju.

Młodzi samorządowcy ustalili najpierw porządek obrad i przyjęli protokół z ostatniej sesji. Następnie głos zabrał gospodarz miasta nad Narwią. Mariusz Chrzanowski podziękował za dotychczasowe inicjatywy podejmowane przez młodzież oraz zachęcał ją do dalszych działań, m.in. aktywnego udziału w opiniowanie projektów uchwał nad którymi dyskutuje "dorosła" Rada Miejska. W kolejnej części swojego wystąpienia przedstawił kilka pomysłów na włączenie się młodych ludzi w życie miasta. Mówił m.in. o pomyśle stworzenia młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. - Może warto byłoby zachęcić młodych mieszkańców Łomży do aktywizacji społecznej? Oczywiście ten temat wymaga dość szerokiej dyskusji. Ze swojej strony jestem otwarty na Państwa propozycje. Jeżeli wyrażą Państwo taką wolę, to będę wnioskował do Rady Miejskiej, aby w przyszłym roku zabezpieczyć środki na ten cel – mówił Prezydent. Jak dodał młodzieżowy BO ma pobudzić aktywność wśród młodych osób. Przedsięwzięcie mogłby być realizowane pod kątem imprez rozrywkowych czy inwestycji.

Prezydent zaproponował również utworzenie w Łomży Karty Młodego Mieszkańca. Funkcjonowałaby ona na wzór istniejącej Karty Seniora i Karty Dużej Rodziny. - Uważam, że byłaby to dobra promocja miasta i młodych ludzi. Chciałbym, aby to Państwo byli pierwszymi, którzy przedłożą propozycję projektu – zwracał się do młodzieży. Włodarz poinformował również, że Miasto w najbliższym czasie będzie podejmowało szereg działań związanych z wolontariatem. Jednym z nich ma być świetlica dla dzieci w powstającym bloku komunalnym przy ul. Wesołej. - Liczę, że młodzi ludzie włączą się w tę inicjatywę i ta świetlica będzie tętniła życiem – mówił Mariusz Chrzanowski.

A jak sami radni podchodzą do tych pomysłów? - Te wszystkie propozycje, które przedstawił pan Prezydent będą na pewno dokładnie analizowane. Naszym głównym celem jest aktywizacja młodzieży w zakresie działań społecznych. Przedstawione projekty są ukierunkowane na to, a więc na pewno nie przejdziemy obok nich obojętnie – mówi przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej w Łomży, Tomasz Chojnicki.

Podczas obrad swoimi doświadczeniami z młodymi łomżanami podzielili się ich rówieśnicy z Młodzieżowej Rady Gminy Piaseczna, utworzonej 5 lat temu. Czteroosobowa delegacja została specjalnie zaproszona na to wydarzenie. - Jesteście przede wszystkim młodzieżą. Zachowujcie się więc jak młodzież. Możecie sobie pozwolić na trochę więcej swobody. Młodzież zawsze patrzy w inny sposób, ma swoją wizję świata. Bądźcie otwarci, kreatywni, nie zamykajcie się – kierował słowa do łomżyńskich radnych Miłosz Gibas, były przewodniczący MRGP. - Główny impuls do działania powinien iść z prezydium. To jest "mózg", który musi kreować, napędzać wszelkie przedsięwzięcia. Gibas zwrócił również uwagę na potrzebę kontaktu wewnętrznego. - Jest on kluczowy. Nie ograniczajcie go do tego, aby spotykać się tylko podczas sesji. Nawiązujcie bliższe relacje poprzez wspólne wyjścia – dzielił się swoimi spostrzeżeniami.

2017-03-17 09:05 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED