O innowacyjnych metodach zarządzania organizacją

Strona główna » Aktualności

O innowacyjnych metodach zarządzania organizacją

Konferencja „Innowacyjne metody zarządzania organizacją” odbyła się w czwartek 17 listopada 2016 r. w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. – Rozwój organizacji, wzrost ich przychodów i zysków ma decydujący wpływ na całą gospodarkę. To od kondycji przedsiębiorstw zależy poziom bezrobocia, płac czy poziom PKB – mówił Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podkreślając, że to właśnie innowacje warunkują konkurencyjność przedsiębiorstw.

Konferencja składała się z dwóch części. W pierwszej poruszone zostały tematy wprowadzania innowacji w sektorze rolno spożywczym w województwie podlaskim, zarządzania kryzysowego w przedsiębiorstwie przy wykorzystaniu nowych regulacji prawa restrukturyzacyjnego, platform startowych dla nowych pomysłów, czy działań na rzecz budowy płaszczyzny innowacji Polska – Wschód. Prelegentami byli prof. dr hab. inż. Mieczysław Obiedziński, prof. PWSIiP dr hab. Tadeusz Popławski, a także Prezes Parku Przemysłowego Łomża sp. z o.o. Andrzej Kiełczewski oraz Prezes Łomżyńskiej Izby Przemysłowo - Handlowej Maciej Zajkowski.

W tej części o determinantach wprowadzania zmian innowacyjnych w organizacjach mówiła prof. nadzw. dr Krystyna Kubik. – Wprowadzenia zmian innowacyjnych w organizacji uwarunkowane jest wdrażaniem podstawowych funkcji zarządzania, posiadaniem aktualnej wiedzy oraz umiejętności jej wykorzystania w działaniu. Rozumieć trzeba również kapitał, jakim jest czas oraz efektywnie nim zarządzać, a także wykorzystywać dwustronną komunikację z zastosowaniem najnowszych technik – zaznaczała prof. Krystyna Kubik. Zwracała uwagę, że działania innowacyjne wymagają uporządkowania, systematyczności i konsekwencji. Jej zdaniem kompetencje zarządzającego organizacją powinny być sukcesywnie rozwijane, doskonalone i wzbogacane o nowe treści. – Efektywne wykorzystanie wiedzy, czasu i komunikacji tworzą organizację innowacyjną - mówiła.

W drugiej części swoje wystąpienia wygłosili: dr Anna Szafranek, dr Alina Szepelska, dr Małgorzata Wenclik, mgr inż. Sylwia Sikorska i dr Stanisław Kaczyński. Mówili oni m.in. o uwarunkowaniach prawnych i potrzebach pracowników, innowacyjnych rozwiązaniach wsparcia rozwoju przedsiębiorczości kobiet, konsultacjach społecznych jako elemencie innowacyjnego zarządzania gminą, innowacyjnych działaniach na rzecz rozwoju gospodarstw rolnych oraz znaczeniu innowacji w rozwoju przedsiębiorstwa XXI wieku.

Na początku konferencji Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zwrócił uwagę, że innowacyjność, to nie tylko domena przedsiębiorczości, a mówiąc o niej nie należy zapominać o administracji publicznej. Podkreślał, że zdecydowana większość działań zmierza w kierunku lepszej i szybszej obsługi petentów. – Są to zarówno zadania małe, jak wdrożenie systemu kolejkowego czy stworzenie aplikacji „Info Łomża” oraz te duże, jak wdrożenie koncepcji „Smart City”. Ma ona na celu zwiększenie interaktywności  i wydajności infrastruktury miejskiej i jej komponentów składowych, a także podniesienie świadomości mieszkańców poprzez wykorzystanie technologii informacyjno – komunikacyjnych – mówił włodarz miasta. Podkreślał również, że nadmierna biurokracja często uniemożliwia przedsiębiorcom szybkie i skuteczne działanie, ale jego zdaniem zmiany, które wraz ze swoim zespołem wdraża w Urzędzie Miejskim, przyczynią się do poprawy pracy administracji publicznej.

Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i przedsiębiorczości prof. dr hab. Robert Charmas  przypomniał, że kierowana przez niego uczelnia obecnie kształci na dwunastu kierunkach licencjackich i trzech magisterskich. - Wszystkie one od początku były przemyślane, a przez to innowacyjne, bo praktyczne – mówił dodając, iż w przyszłym roku akademickim uczelnia planuje utworzenie trzech wydziałów: nauk o zdrowiu, nauk technicznych i rolniczych oraz nauk społecznych i humanistycznych. - W każdym z nich będzie po kilka kierunków, w tym po jednym magisterskim - mówił. W swoim wystąpieniu zapowiedział także dążenie do tego, by PWSIiP przekształcić w Akademię, co powinno przyczynić się do rozwoju miasta. - Pochylamy się nad prawami doktoryzowania, co też jest innowacyjne, jeśli weźmiemy pod uwagę państwowe wyższe szkoły zawodowe. Jako pierwsza uczelnia z grupy tego typu szkół poddaliśmy się nieobowiązkowej parametryzacji naukowej, co było również czymś innowacyjnym – mówił rektor informując, że inni zaczynają w tej kwestii brać przykład z łomżyńskiej uczelni. Zapowiedział także starania o możliwość kształcenia na drugim stopniu technologii żywności, prawie jednolitym pięcioletnim oraz jednolitych studiach magisterskich z fizjoterapii. – Takie mamy innowacyjne plany i mamy nadzieję, że na 600-lecie miasta uda je nam się zrealizować – mówił rektor Robert Charmas.

2016-11-17 14:06 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED