Narodowe Święto Niepodległości w Łomży

Strona główna » Aktualności

Narodowe Święto Niepodległości w Łomży

Narodowe Święto Niepodległości w Łomży
Symboliczny wieniec pod tablicą upamiętniającą Leona Kaliwodę składa Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Towarzyszą mu zastępcy - Agnieszka Muzyk i Andrzej Garlicki
Msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona w Katedrze Łomżyńskiej, uroczysty przemarsz ulicami miasta oraz symboliczne złożenie kwiatów pod tablicą ku czci Leona Kaliwody – to najważniejsze wydarzenia łomżyńskich obchodów 98. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W mieście nie brakowało także licznych imprez towarzyszących.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości trwały od godzin porannych. Najpierw w Muzeum Przyrody w pobliskim Drozdowie oddano hołd współtwórcy niepodległej Polski - Romanowi Dmowskiemu. Przed południem złożono kwiaty przy tablicy poświęconej pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego, umiejscowionej na fasadzie Domku Pastora. Gwarno było również na mogiłach i grobach żołnierskich, gdzie zapłonęły znicze. Główne uroczystości rozpoczęły się jednak w samo południe. Zainaugurowała je tradycyjnie Msza św. w intencji Ojczyzny, odprawiona w Katedrze Łomżyńskiej. Stamtąd ruszył też uroczysty pochód na czele z orkiestrą i pocztami sztandarowymi, który przemaszerował ulicami miasta pod pamiątkową tablicę ku czci Leona Kaliwody. Tam okolicznościowe przemówienie wygłosił Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

- Mimo, że na 123 lata nasz kraj zniknął z map Europy, to w umysłach milionów ludzi Polska zawsze istniała. Ta świadomość narodowa przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Polacy nigdy nie stracili wiary, że nadejdzie kiedyś taki dzień, w którym spełnią się sny o wolności – podkreślał włodarz miasta. W swoim wystąpieniu Mariusz Chrzanowski zachęcał do radosnego świętowania Dnia Niepodległości. - Choć droga do wolności była trudna i okupiona została wieloma ofiarami, to nie możemy zapominać, iż data 11 listopada, to też symbol zwycięstwa. (…) Dlatego jest to dzień podniosły, ale przede wszystkim piękny, niosący radość. Powinniśmy świętować i się cieszyć – podkreślał Prezydent, podejmując na koniec rozważania na temat patriotyzmu. Zadając pytanie "czym jest dzisiaj postawa patriotyczna?" przytoczył słowa Wielkiego Polaka - Papieża Jana Pawła II: "Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego".

Warto dodać, iż obok głównych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w mieście odbywało się wiele imprez towarzyszących. - Zaoferowaliśmy łomżanom różne sposoby na spędzenie tego wyjątkowego dnia – mówi Agnieszka Muzyk, zastępca Prezydenta Łomży. A wybierać było w czym. Prawdziwą ucztę mieli miłośnicy śpiewania. Patriotyczne pieśni intonowane przez zespół "Senior Vita" rozbrzmiewały w Domku Pastora. Teatr Lalki i Aktora przygotował spotkanie poetyckie oparte na wspomnieniach Kazimiery Iłłakowiczówny, osobistej sekretarki Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z kolei w Muzeum Diecezjalnym spotkali się członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Coś dla siebie mogli znaleźć także melomani. W przededniu 11 listopada w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich odbył się uroczysty koncert muzyki polskiej, w którym wystąpili łomżyńscy filharmonicy.

2016-11-11 19:55 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED