Konferencja poświęcona pracy socjalnej

Strona główna » Aktualności

Konferencja poświęcona pracy socjalnej

Konferencja poświęcona pracy socjalnej
Seminarium odbyło się w auli PWSiIP
W Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży odbyło się w czwartek (7.04) seminarium naukowe pt. "Pomoc społeczna wobec zmiany – nowe wyzwania i dobre praktyki". Inicjatywa zorganizowana przez władze miejskie oraz uczelnię z okazji Światowego Dnia Pracy Socjalnej zgromadziła wielu znakomitych gości ze świata nauki i polityki. Nie zabrakło również tych najważniejszych – przedstawicieli placówek i instytucji pracujących na rzecz drugiego człowieka.

- Dziś widzimy nie tylko teoretyków, ale i praktyków, którzy na co dzień wykonują zawód pracownika socjalnego – mówiła w imieniu Prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego, jego zastępca Agnieszka Muzyk. - Refleksja dotycząca pracownika socjalnego jest niezwykle ważna, ponieważ zmiany w prawie wymuszają stałe podnoszenie kwalifikacji i wciąż nowe zadania – zaznaczała.

Konferencja miała na celu zwrócenie uwagi na ważne aspekty pracy socjalnej i związane z nią wyzwania. Specjalnie na to wydarzenie przybyła Elżbieta Bojanowska – wiceminister z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W swojej prelekcji przedstawiła główne aspekty zawodu pracownika socjalnego. - Zawód pracownika socjalnego nie jest łatwy. Wiąże się z dużym obciążeniem psychicznym, dlatego jest dla osób odważnych, zdecydowanych, energicznych, które potrafią dostosować swoje zachowanie do środowiska, w którym pracują. Jednocześnie jest to zajęcie dla osób, które lubią przebywać z ludźmi i kochają ludzi – podkreślała w wystąpieniu.

Bardzo ciekawy wykład wygłosił również prof. Jacek Kurzępa, socjolog SWPS i jednocześnie Poseł na Sejm RP. W prelekcji mówił o potrzebie kontaktów międzyludzkich, które podyktowane globalną zmianą kulturowo-cywilizacyjną ulegają rozluźnieniu. - Żyjemy w świecie niebywałego pośpiechu. Jest to świat gwałtowności, świat zdehumanizowany, który powoduje, że nie dostrzegamy w nim drugiego człowieka – podkreślał. Prof. Jacek Kurzępa zwrócił również uwagę na coraz częstszy problem komercjalizacji uczuć, który występuje m.in. w zawodzie pracownika socjalnego.

Tuż po konferencji Elżbieta Bojanowska wraz z Agnieszką Muzyk udały się do łomżyńskich placówek socjalnych. Gościły najpierw w Środowiskowym Domu Samopomocy mieszczącym się przy ul. Wojska Polskiego. Placówka w tym roku obchodzić będzie swoje 20-lecie istnienia i zajmuje się terapią osób z zaburzeniami psychicznymi. - Obecnie przebywa u nas 31 osób – opowiadała dyrektor ŚDS Małgorzata Bachanowicz-Macieboch. Pani minister dość szybko znalazła wspólny język z podopiecznymi, będąc pod wrażeniem ich prac artystycznych, które tworzą w ramach terapii. Następnym punktem był sąsiadujący z ŚDS - Ośrodek Interwencji Kryzysowej, gdzie podejmowane są działania mające na celu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Pomoc mogą uzyskać tam również osoby nieradzące sobie z trudną sytuacją życiową. Kulminację stanowiła wizyta w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej z siedzibą przy ul. Rybaki. O funkcjonowaniu ośrodka opowiedział ustępujący już dyrektor Krzysztof Jankowski.

2016-04-08 08:15 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED