W szkole jak w przedszkolu. Raport NIK rzetelny ale nieaktualny

Strona główna » Aktualności

W szkole jak w przedszkolu. Raport NIK rzetelny ale nieaktualny

W szkole jak w przedszkolu. Raport NIK rzetelny ale nieaktualny
Szkoła Podstawowa nr 4. Sala gimnastyczna sześciolatków
  • W szkole jak w przedszkolu. Raport NIK rzetelny ale nieaktualnySzkoła Podstawowa nr 2. Korytarz i szatnia przy oddziałach przedszkolnych.
  • W szkole jak w przedszkolu. Raport NIK rzetelny ale nieaktualnySzkoła Podstawowa nr 2. Sala zabawy i pracz twórczej sześciolatka
Organizacja oddziałów przedszkolnych w szkołach nie musi oznaczać pogorszenia warunków w jakich sześciolatek będzie realizował swój pierwszy obowiązek, obowiązek przedszkolny, czyli obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Sale lekcyjne są dostosowane do zajęć z przedszkolakami. Znikają szkolne ławy ustawione w trzech rządach centralnie w pomieszczeniu. Pojawiają się miękkie wykładziny, kosze z zabawkami, kolorowe mebelki i zestawy gimnastyczne widywane do tej pory tylko w przedszkolach.

Przedszkolna część szkoły podstawowej jest wyraźnie wyodrębniana, często z niezależnym wejściem do budynku, odrębną szatnią i łazienką. Warunki materialne gwarantują poczucie bezpieczeństwa, odwzorowują samorządowe przedszkola i jednocześnie pozwalają na poznanie budynku przyszłej szkoły podstawowej, utrwalenie drogi z domu do szkoły, która zwykle jest inna niż do przedszkola.
Zmienione zostały zasady organizacji pracy oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Raport NIK rzetelnie poinformował o różnicach pomiędzy przedszkolnym oddziałem w szkole i w przedszkolu. Uwzględniając treść raportu także w tym zakresie samorząd naszego miasta zadbał o sześciolatki w szkołach podstawowych. Zmiany standardu polegają na:
• całkowitej rezygnacji z opieki świetlicowej. Oddział sześciolatków prowadzić będą dwie nauczycielki. Do każdych dwóch oddziałów zatrudniona zostanie pomoc nauczyciela.
• oferta żywieniowa składać będzie się z obiadu przygotowanego przez szkolną stołówkę oraz drugiego śniadania i podwieczorku. Zasady odpłatności za wyżywienie będą takie jak w przedszkolach samorządowych.
• oddział pracować będzie do 10 godzin dziennie. Czas pracy oddziału zostanie uzgodniony z rodzicami.
W szkole może być jak w przedszkolu i o jeden krok bliżej do łagodnej adaptacji sześciolatka do obowiązku szkolnego. W Łomży to możliwe.

 

tekst: Andrzej Piechociński - naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Łomży

2016-03-17 12:14 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED