Pamięci tych, którzy walczyli o prawo do samostanowienia polskiego narodu

Strona główna » Aktualności

Pamięci tych, którzy walczyli o prawo do samostanowienia polskiego narodu

- Spotkaliśmy się tu, by uczcić pamięć żołnierzy polskiego podziemia, którzy poświęcili swoje życie dla Ojczyzny – mówił Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podczas uroczystości związanych z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pod pomnikiem poświęconym Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939-1956 władze miasta, powiatu, przedstawiciele wojska, instytucji, kombatantów złożyły kwiaty i zapaliły znicze. W obchodach tego święta po raz pierwszy udział wzięły poczty sztandarowe.

Święto poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione zostało na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta podjął w 2010 roku Prezydent RP Lech Kaczyński.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski w okolicznościowym przemówieniu przypomniał, że po zakończeniu drugiej wojny światowej władze komunistyczne robiły wszystko, by wymazać żołnierzy niepodległościowego podziemia zbrojnego z pamięci Polaków. To się nie udało, gdyż cały czas żyli oni w umysłach i świadomości wielu Polaków, a ich bohaterskie czyny były przekazywane z pokolenia na pokolenie. – Po kilkudziesięciu latach ci niezłomni ludzie, którzy do końca pozostali  wierni idei wolnej Polski, doczekali się prawdziwej oceny. Dokonała tego historia, przywracając im należną godność i szacunek – mówił Prezydent Mariusz Chrzanowski, podkreślając, że dzięki oddolnym inicjatywom w naszym mieście w ciągu roku pojawiły się poświęcone Żołnierzom Wyklętym ulice (Narodowych Sił Zbrojnych oraz mjr. Stanisława Cieślewskiego ps. „Lipiec”) oraz ronda (kpt. Antoniego Kozłowskiego ps. „Biały”, Stanisława Żochowskiego, mjr. Jana Tabortowskiego ps. „Bruzda”, por. Kazimierza Żebrowskiego ps. „Bąk” oraz Jadwigi Dziekońskiej ps. „Jadzia”). – Tego typu działania są częścią odkłamywania  komunistycznej propagandy i jednym ze sposobów oddania należytej czci bohaterom podziemia niepodległościowego – mówił Prezydent.

Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy pod pomnikiem poświęconym Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939-1956,  w III Liceum Ogólnokształcącym im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK  odbyła się uroczystość dedykowana pamięci mjr Stanisława Cieślewskiego ps. „Lipiec”. Zwracając się do młodzieży Prezydent Mariusz Chrzanowski podkreślał, że bohater uroczystości całe swoje dorosłe życie poświęcił wojsku i Ojczyźnie. – Gdy nastała druga wojna światowa stawiał czoła Niemcom, walcząc w kampanii wrześniowej. Później działał w konspiracji, będąc aktywnym członkiem Armii Krajowej – mówił Prezydent Chrzanowski przypominając, że po wojnie kapitan Stanisław Cieślewski postanowił podjąć walkę o wolną i niezawisłą Polskę. – Wraz ze swoimi współtowarzyszami  organizował  zbrojne podziemie w regionie łomżyńskim. Jego działalność miała ogromny wpływ  na kształtowanie się postaw lokalnego społeczeństwa. Jego ciało, tak jak i wielu innych żołnierzy walczących w podziemiu antykomunistycznym, do dziś nie zostało odnalezione – mówił Prezydent, przypominając również, że 25 stycznia 2016 roku Rada Miejska podjęła uchwałę o nadaniu imienia Stanisława Cieślewskiego  dwupasmowej ulicy, stanowiącej przedłużenie ulicy Meblowej.

W ramach łomżyńskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych o godz. 18:00 w Katedrze Łomżyńskiej odprawiona zostanie Msza św. w intencji Ojczyzny i ofiar komunistycznej represji. Po jej zakończeniu ulicami Łomży przejdzie Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

2016-03-01 14:06 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED