Sześciolatki w oddziałach przedszkolnych w szkołach i części przedszkoli

Strona główna » Aktualności

Sześciolatki w oddziałach przedszkolnych w szkołach i części przedszkoli

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski spotkał się z dyrektorami przedszkoli i szkół podstawowych by porozmawiać o sytuacji, jaka wywiązała się w związku z ostatnią nowelizacją ustawy o systemie oświaty. Najważniejszym ustaleniem ze spotkania jest decyzja o przeprowadzeniu w przedszkolach w przyszłym tygodniu ankiety wśród rodziców dzieci sześcioletnich, dotyczącej tego, gdzie chcą posłać swoje dzieci od nowego roku szkolnego. Wiadomo już też, że nabory do szkół i przedszkoli odbędą się w drugiej połowie marca br.

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty zniosła obowiązek szkolny dla sześciolatków i obowiązek przedszkolny dla pięciolatków. Zakłada ona powrót do obowiązku szkolnego w wieku lat siedmiu i przedszkolnego dla sześciolatków. W 2016 roku samorządy muszą znaleźć rozwiązanie dla tych zmian. Istniejąca baza przedszkoli w Łomży nie pomieści bowiem trzy, cztero, pięcio i sześciolatków. W drodze społecznego porozumienia samorząd musi zdecydować, jak pogodzić  interesy różnych grup społecznych.

Dlatego samorząd Łomży rozważa utworzenie w szkołach podstawowych oddziałów przedszkolnych dla dzieci sześcioletnich, zbudowanych według najlepszych praktyk samorządowego przedszkola. Oprócz tego brana jest pod uwagę także możliwość zapewnienia oddziałów dla sześciolatków w części istniejących samorządowych przedszkoli publicznych.

Ze względu na obawy rodziców o to, jak będą wyglądały takie oddziały w szkołach, poniżej przedstawiamy informację na ten temat.

Najważniejsze jest to, że oddziały przedszkolne w szkołach nie będą różniły się praktycznie niczym od tego, co mogą zaoferować obecnie przedszkola. W myśl projektu „Przedszkole w szkole”, w każdej ze szkół podstawowych planowane jest utworzenie dwóch takich oddziałów. Jeden oddział sześciolatków prowadzić będą dwie nauczycielki, a do każdych dwóch oddziałów zatrudniona zostanie pomoc nauczyciela. Oferta żywieniowa składać się będzie z obiadu przygotowanego przez szkolną stołówkę oraz drugiego śniadania i podwieczorku. Zasady odpłatności za wyżywienie będą takie jak w przedszkolach samorządowych. Oddział pracować będzie do 10 godzin, a czas pracy oddziału zostanie uzgodniony z rodzicami. „Przedszkole w szkole” będzie placówką nieferyjną, co oznacza, że będzie pracowało w okresie ferii letnich i zimowych z uwzględnieniem miesięcznej przerwy urlopowej. Oddziały sześciolatków mieścić się będą w odrębnych salach przygotowanych do funkcji dydaktycznej i rekreacyjno – wypoczynkowej. W pobliżu sal znajdą się szatnie i toalety. Takie rozwiązanie zgodne jest z ostatnią nowelizacją ustawy  o systemie oświaty, która w art. 6.4. mówi, że „w roku szkolnym 2016/2017 gmina zapewni dzieciom możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego w publicznym przedszkolu, publicznej innej formie wychowania przedszkolnego lub oddziale przedszkolnym w publicznej szkole podstawowej, prowadzonych przez gminę”.

To szczególne uregulowanie, wskazując oddziały przedszkolne w publicznej szkole podstawowej, wychodzi naprzeciw samorządom, które muszą organizacyjnie podołać problemowi tzw. „pustego rocznika”. Nauczycielki kończące pracę w klasach trzecich w szkołach  podstawowych znajdą zatrudnienie właśnie w oddziałach przedszkolnych, a także będą mogły prowadzić dzieci z którymi miały styczność w zerówce, również w klasach 1-3. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć konieczności zwolnienia nauczycieli pierwszego etapu przedszkolnego oraz zapewni miejsca w przedszkolach dla trzylatków.

Powyższe działania  oraz analizowane przekształcenie szkół podstawowych w zespoły szkolno – przedszkolne jest zgodną z obowiązującym prawem propozycją kompromisowego rozwiązania dylematów edukacyjnych związanych z sześciolatkami. Należy jednak podkreślić, że żadne ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. W połowie lutego planowane jest kolejne spotkanie z dyrektorami przedszkoli i szkół podstawowych w powyższej sprawie.

2016-02-05 14:31 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED