- Widzę dużą szansę rozwoju dla Łomży poprzez uczelnie. Mamy tą wiodącą, czyli Państwową Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości. W tym roku zanotowała ona najwyższą liczbę studentów w swojej historii. To dla nas duży sukces – mówił Prezydent naszego miasta, Mariusz Chrzanowski.
Włodarz grodu nad Narwią potwierdził, iż czynione są starania o zmianę statusu PWSIiP i przekształcenie jej w Akademię Łomżyńską. Podkreślał, że jest to realne, ale by tak się stało potrzebne jest wsparcia ze strony samorządu - zapewniając jednocześnie, że takowe wsparcie jest. Jak mówił, nie chodzi tu już nawet o samą dotację, ale także o "klimat, który należy tworzyć wokół uczelni, bo Miasto również przez nią się promuje". Szkoła wyższa na dobrym poziomie to napływ dużej liczby młodych ludzi do miasta.
Oznajmił, iż w najbliższym czasie, wspólnie z rektorem dr hab. Robertem Charmasem uda się na spotkanie z ministrem szkolnictwa wyższego, gdzie temat powstania Akademii Łomżyńskiej będzie na pewno poruszany. - Będziemy starali się przekonać Pana ministra, że warto. Jak wiadomo ideą powstawania szkół zawodowych było kształcenie praktyków i my ich kształcimy.
Zdanie o wysokim poziomie praktycznym łomżyńskiej uczelni podzielił prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku, Witold Karczewski. - Laboratoria PWSIiP, szczególnie jeśli chodzi o przemysł rolno-spożywczy, to coś fantastycznego. W całym regionie trudno takie znaleźć – podkreślał.
Podczas trwającego blisko dwie godziny spotkania Mariusz Chrzanowski podsumował ponadto mijający rok pod względem przedsiębiorczości. - Wydaje się, że w Łomży powstał w końcu ten pozytywny klimat do jej rozwijania. Mówiąc to miał na myśli m.in. powstałe w czerwcu tego roku Społeczne Forum Gospodarcze. - Pełni bardzo ważną funkcję, jest to gremium ludzi, którzy znają się na przedsiębiorczości i mogą nam doradzić, w jakim kierunku ta przedsiębiorczość powinna się rozwijać. Opowiadał również o pracach nad stworzeniem nowego programu gospodarczego Miasta Łomża. - Pracujemy nad stworzeniem odpowiednich ulg dla przedsiębiorców – dodawał.
Spotkania PFG mają charakter cykliczny i odbywają się od kilku lat. Forum ma za zadanie integrować władze samorządowe z lokalnymi przedsiębiorcami. - Tych pierwszych pobudzać do działań proprzedsiębiorczych, zaś drugich motywować do rozwoju – tłumaczy Witold Karczewski. Kolejne spotkania dobędą się w przyszłym roku.