"Panny Wyklęte" i Honorowi Obywatele

Strona główna » Aktualności

"Panny Wyklęte" i Honorowi Obywatele

Jednym z elementów łomżyńskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości był koncert „Panny Wyklęte – Wygnane”, który odbył się w sali Filharmonii Kameralnej. Zainteresowanie bezpłatnym wejściówkami na niego było tak duże, iż Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zdecydował się podjąć działania, aby latem odbył się on ponownie w naszym mieście, tym razem w plenerze dla wszystkich zainteresowanych. Koncert stał się również doskonałą okazją do wręczenia tytułów Honorowego Obywatela Miasta Łomża dwóm zasłużonym dla Łomży kombatantom: Mieczysławowi Bruszewskiemu i Jerzemu Smurzyńskiemu.

Rada Miejska Łomży uchwałę w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Łomży Mieczysławowi Bruszewskiemu podjęła 28 października 2015 r. - Bardzo się cieszę, bo przez wiele lat nie można było się ujawnić i powiedzieć kim się jest. Dziękuję za wyróżnienie, hojność i pamięć – mówił wzruszony Mieczysław Bruszewski odbierając akt nadania tytułu. Odcisną również swoją dłoń na gipsowej tablicy, której odlew ma współtworzyć przyszłą łomżyńską "Aleję Gwiazd i Osób Zasłużonych", która ma być utworzona na 600-lecie nadania Łomży praw miejskich
Mieczysław Bruszewski urodził się w 1923 roku w Łomży. W czasie wojny pod pseudonimem „Pudel”, w stopniu plutonowego podchorążego brał udział w konspiracji należąc do Narodowej Organizacji Wojskowej. Przez dwa lata pracował w tajnej drukarni przy Rynku Starego Miasta w Warszawie, mieszczącej się w piwnicy Domu Fukiera, gdzie drukował prasę podziemną i ulotki. Drukarnia funkcjonowała jeszcze w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. Walczył na Woli i Starym Mieście w Oddziale Specjalnym „Juliusz”, zwanym „Tygrysami Woli”, broniąc m.in. do końca ostatniego wejścia do kanałów. Na początku września 1944 roku został raniony odłamkami pocisku artyleryjskiego i przewieziony do szpitala w Brwinowie. 4 października 1944 roku został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V klasy. Jest już jedną z ostatnich żyjących osób odznaczonych tym orderem w czasie drugiej wojny światowej. Po wojnie został odnaleziony przez UB i oskarżony o posiadanie broni oraz współpracę z podziemiem, za co został aresztowany 19 listopada 1949 r. Przesiedział 8 lat w więzieniach w Warszawie i w Rawiczu. Na wolność wyszedł 10 września 1957 r. Założył w Łomży zakład introligatorski, który prowadził przez 50 lat.

Jerzy Smurzyński urodził się w Łomży w 1928 roku. Był łącznikiem Armii Krajowej. 15 lipca 1943 roku on i jego rodzina zostali skazani przez gestapo na śmierć, w ramach represyjnej akcji likwidacji inteligencji łomżyńskiej. Przypadkiem tylko uniknął wykonania wyroku. Do końca wojny z ciążącym na nim wyrokiem śmierci ukrywał się przed gestapo w podłomżyńskich wsiach. Po wyzwoleniu musiał wyjechać, interesował się nim łomżyński Urząd Bezpieczeństwa. Pracował jako nauczyciel i wykładowca, potem – kierownik redakcji Polskiego Radia. Zmuszony do odejścia na emeryturę w stanie wojennym. Przez lata pielęgnował pamięć o martyrologii okupacyjnych losów mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej. Współpracował z Główną Komisją Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Opublikował pracę „Masowe zbrodnie hitlerowskie popełnione w 1939 roku i latach 41-45 na Ziemi Łomżyńskiej”, książki „Czarne lata na Łomżyńskiej Ziemi” i „Jeziorko-historia leśnej polany”, a także „Łomżyńskie wspomnienia”. Dzięki ofiarnym działaniom Jerzego Smurzyńskiego i jego współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w 2005 roku setki rodzin poznały miejsce ostatniego pochówku swoich bliskich – cmentarz leśny w Jeziorku.
W imieniu Jerzego Smurzyńskiego, któremu Rada Miejska tytuł Honorowego Obywatela Łomży przyznała uchwałą 27 marca 2013 r., akt nadania odebrali Czesław Rybicki i Beata Sejnowska - Runo, reprezentujący Łomżyńskie Bractwo Historyczne, które było inicjatorem nadania Jerzemu Smurzyńskiemu tego tytułu. - Pan Jerzy Smurzyński jest postacią nietuzinkową. Proszę mi wierzyć, że każdą literę w dumnym, pięknym  słowie „patriotyzm” wciąż zapisuje 90-letnim pięknym życiem. To życie jest niezwykle pracowite, twórcze, a przy tym na każdym etapie dumne i godne – mówiła Beata Sejnowska-Runo, która opiekuje się Miejscem Pamięci w Jeziorku i jest w stałym kontakcie z Jerzym Smurzyńskim. Odczytała również list od niego, w którym napisał m.in. „Jestem zaszczycony, a jednocześnie zażenowany takim wyróżnieniem mojej osoby, ponieważ tylko zbieg okoliczności sprawił, że nie zginąłem w Lesie Jeziorkowskim. Wszystko, co zrobiłem dla tego miejsca pamięci było obowiązkiem syna wobec rodziców i pozostałych ofiar egzekucji”.

- Dzisiaj mamy dzień szczególny, bo możemy oddać hołd bohaterom, którzy walczyli za ojczyznę i którzy pochodzą z naszego miasta – mówił Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który wspólnie z Przewodniczącą Rady Miejskiej Bernadetą Krynicką wręczył akty Honorowego Obywatela Miasta Łomża. - Życzę udanego koncertu, wielu wrażeń i tego, żeby ten koncert pozostał w państwa sercach i pamięci – dodawał Prezydent Mariusz Chrzanowski.

Po wręczeniu aktów nadania tytułów Honorowego Obywatela na scenie pojawili się muzycy Maleo Reggae Rockers, którzy wspólnie z wokalistkami: Anią Rusowicz, Moniką Borzym, Mariką, Marceliną, Kasią Malejonek i zespołem DZIEWCZYNY tworzą projekt „Panny Wyklęte – Wygnane”. Projekt ten to muzyczno-historyczna podróż, która przybliża losy Żołnierzy Wyklętych i Żołnierzy Tułaczy, tematy zesłań, dziesiątkowania rodzin głodem, zimnem i chorobami, tematy walki za ojczyznę na obcej ziemi, tęsknotę za Polską oraz zetknięcie z obcą kulturą, muzyką, klimatem. Szacunek dla historii wyraża się tutaj w rocku, hip-hopie, rapie i reggae, a wspiera go talent, dynamika i zaangażowanie artystek. Ze szczególnie ciepłym przyjęciem łomżyńskiej publiczności spotkała się Marika, która z pochodzenia jest łomżynianką.
Koncert odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego.

2015-11-11 21:47 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED