Konkurs o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera organizowany jest z małymi przerwami od 1983 r. Odznaczenia przyznawane są za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kulturoznawstwa, antropologii, pedagogiki, ludoznawstwa, kultur lokalnych, pamiętnikarstwa, archeologii, prasoznawstwa, muzealnictwa, językoznawstwa, historii piśmiennictwa. Oprócz tego nagradzane są także osoby, które działając niekonwencjonalnie i bezinteresownie w swoich środowiskach, wpływają twórczo i pobudzająco na swoje "małe ojczyzny".
- "STOPKA" ma ogromny dorobek, tworzą ją wspaniali ludzie. Stowarzyszenie nie buduje dróg i autostrad, w swoim statucie ma zapisaną działalność kulturalną, oświatową oraz prospołeczną i w ten sposób stara się dokładać swoją cegiełkę na rzecz Ojczyzny, którą tworzą lokalne społeczności - mówił prof. Ludwik Malinowski, od kilku dni nowy prezes stowarzyszenia. - Zamierzamy dalej kontynuować obrany kierunek zapoczątkowany przez świętej pamięci profesora Stanisława Zagórskiego, z którym znałem się przez kilkadziesiąt lat – dodawał.
Zwycięzcą tegorocznej edycji został prof. Adam Dobroński. Kapituła konkursowa doceniła jego starania na rzecz popularyzacji historii ziem północno-wschodniej Polski, w tym Łomży i ziemi łomżyńskiej. - Dziękuje członkom kapituły. To wielka radość i zobowiązanie. Tu w Łomży moje serce bije zawsze mocniej – mówił prof. Adam Dobroński, chwilę po odebraniu nagrody.
Drugie miejsce przypadło Stanisławowi Achremczykowi z Olsztyna, którego uhonorowano za wybitne osiągnięcia na rzecz badania historii Warmii i Mazur. Nagrodę III stopnia przyznano prof. Piotrowi Borkowi z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie za dokumentowanie wielokulturowego dziedzictwa Kresów.
Tradycyjnie również trzy wyróżnienia: Andrzejowi Cebuli z Sandomierza (za społecznikowską pasję w dokumentowaniu tradycji ziemi sandomierskiej), Wojciechowi Kowalczukowi z Białegostoku (za ochronę i promowanie sztuki ludowej i tradycyjnych rzemiosł Podlasia) oraz Barbarze i Adamowi Podgórskim (za działalność na rzecz zachowania i propagowania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Górnego Śląska). Za wieloletnią pracę społecznikowską, zwłaszcza na rzecz młodzieży, wyróżnienie honorowe otrzymała Lucyna Janik z Gołotczyzny w powiecie ciechanowskim.
Laureaci odebrali nagrody i pamiątkowe medale z rąk prezesa oraz obecnego na uroczystości Prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego, który docenił ideę konkursu i działalność stowarzyszenia. - "STOPKA" to organizacja, która poprzez swoje inicjatywy promuje Łomżę w całym kraju – podkreślał włodarz grodu nad Narwią.