Spotkanie konsultacyjne PRMŁ

Strona główna » Aktualności

Spotkanie konsultacyjne PRMŁ

We wtorkowe popołudnie 29 września 2015 r. w auli Państwowej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży odbyło się otwarte spotkanie konsultacyjne, mające na celu omówienie i ocenę opracowanego Programu Rozwoju Miasta Łomża.

Spośród osób które pojawiły się w murach uczelni byli m.in. lokalni przedsiębiorcy, przedstawiciele łomżyńskich szkół wyższych, pracownicy Urzędu Miejskiego, a także mieszkańcy miasta. Nie mogło zabraknąć również władz miejskich, reprezentował je zastępca Prezydenta Łomży Andrzej Garlicki oraz zespołu eksperckiego, na czele z ekspertem wiodącym - prof. Bogusławem Plawgo.

Spotkanie rozpoczął swoim wystąpieniem dr Dariusz Perło. Ekspert ds. koordynacji krok po kroku przedstawił cały proces powstawania dokumentu, jakim jest PRMŁ. Następnie głos zabrał prof. Bogusław Plawgo. - Przedmiotem naszych obrad jest plan strategiczny PRMŁ. Ten plan musi się opierać na założeniach przystosowanych do otoczenia – podkreślał lider przedsięwzięcia. - Chcemy poznać jakie są potrzeby mieszkańców Łomży – dodawał.

Ekspert wiodący w dalszej części spotkania dokonał analizy SWOT oraz przedstawił propozycję misji i celów strategicznych miasta. Wyliczając mocne i słabe strony miasta, a także jego szanse i zagrożenia stwierdził, że "największym potencjałem Łomży są ludzie". - Mamy dużo młodych i wykształconych osób – mówił, a wskazując później na potencjalne zagrożenia odnotował, że jednym z nich jest migracja, przez którą ten kapitał ludzki odpływa. - Ważne by tych młodych, wykształconych ludzi zatrzymać – przekonywał prof. Bogusław Plawgo, który przygotowuje plany strategiczne także dla innych miast, w tym m.in. Białegostoku zwrócił uwagę również na wysoki poziom rozwoju branży rolno-spożywczej, jakim może poszczycić się Łomża i cała Ziemia  Łomżyńska. Do niewątpliwych plusów zaliczył także położenie miasta. - Łomża leży na ważnym szlaku transportowym. Tę szansę trzeba wykorzystać – zaznaczał.

Przedstawiona została także misja nowego programu: "Łomża - MIASTO w którym ŻYJĘ I PRACUJĘ". - Łomżanie są mocno związani z miastem, chcą tu żyć  i mieszkać, a do tego potrzebna jest praca - tłumaczył profesor. Cele strategiczne miasta zawierają się w 3 formułach: innowacyjna przedsiębiorczość, kształcenie na potrzeby rynku pracy i aktywność zawodowa, która ma być sposobem na przezwyciężenia problemów społecznych.

Na zakończenie odbyła się dyskusja. Każdy mógł zadać pytanie, wnieść swoje propozycje lub zastrzeżenia - zaś zespół ekspercki udzielał odpowiedzi. Najważniejszymi sprawami, na które zwracali uwagę przybyli goście, były: turystyka, promocja gospodarcza miasta, rodzina. - To były ważne głosy, które Państwo wnieśliście. Zachęcam do tego byśmy wspólnie przełamywali stereotypy i aktywnie włączali się w takie inicjatywy. Jako Miasto w miarę możliwości będziemy te proponowane działania realizować – podsumował spotkanie zastępca Prezydenta Łomży Andrzej Garlicki, wyrażając jednocześnie ubolewanie z faktu, że pomimo bardzo dużego zainteresowania w fazie tworzenia programu, frekwencja nie była zadawalająca. - Przed nami wiele pracy. Musimy przekonywać społeczeństwo, że warto się angażować i czynnie brać udział w projektach na rzecz dobra wspólnego.

Opracowanie dokumentu, zawierającego plan rozwoju miasta jest konieczne, gdyż obecna koncepcja z 2007 r. traci na aktualności. Jest to kluczowa sprawa również z punktu widzenia pozyskiwania środków unijnych, bowiem bez opracowanego planu nie będzie to możliwe. Inną kwestią jest to, iż zmieniają się uwarunkowania społeczno-gospodarcze, prawne czy polityczne, ale także, co bardzo istotne - oczekiwania mieszkańców.

Do 2 października 2015 r. mieszkańcy Łomży wciąż mogą zgłaszać swoje propozycje. Wypełnione formularze można dostarczyć:

  • drogą elektroniczną na adres: joanna.pliszewska@um.lomza.pl
  • drogą korespondencyjną na adres: Urząd Miejski w Łomży, Wydział Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych, Stary Rynek 14, 18-400 Łomża,
  • wrzucając wypełniony formularz do urny znajdującej się przy Punkcie Obsługi Mieszkańców na parterze Urzędu Miejskiego.

Cały dokument Program Rozwoju Miasta Łomża oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się poniżej w załącznikach.

Załączniki

  1. formularz
  2. PRMŁ
2015-09-30 09:03 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED