Trzy epoki

Strona główna » Aktualności

Trzy epoki

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego rozpoczęła kolejny sezon artystyczny. Uroczysta inauguracja odbyła się z udziałem zagranicznych gości: dyrygenta Grigora Palikarova z Bułgarii oraz skrzypka Emanuela Salvadora z Portugalii, była to też jednocześnie kolejna odsłona XI Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Na program koncertu złożyły się kompozycje łomżyńskiego muzyka, kontrabasisty Filharmonii Kameralnej i twórcy Bogdana Szczepańskiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Camille Saint-Saënsa. Utwór Preludium katyńskie Szczepańskiego wywołał szczególne poruszenie wśród publiczności, bowiem inauguracja sezonu miała miejsce 17 września, w dniu 76 rocznicy agresji sowieckiej na Polskę we wrześniu1939 roku. Dlatego też na apel prowadzącego koncert kompozytora pamięć bohaterów walk o niepodległość uczczono minutą ciszy.

– Jest to satysfakcjonujące, ale dodatkowym powodem do satysfakcji jest dla mnie to, że wykonanie Preludium katyńskiego odbyło się w Łomży w dniu 17 września – ma to dla mnie duże znaczenie! – mówi Bogdan Szczepański. Kompozytor dodaje też, że tak, jak zazwyczaj jest przeciwnikiem łączenia muzyki z polityką, to jednak są takie momenty w historii Polski, że nie można obok nich przejść obojętnie. Dlatego też, zainspirowana opowieścią człowieka, który po niemal 60 latach dowiedział się gdzie spoczywa jego zamordowany w Katyniu ojciec, nieprzypadkowo zaczęła czwartkowy koncert. Historia Preludium katyńskiego splotła się też z innym, równie tragicznym wydarzeniem z historii najnowszej, bowiem utwór miał swą prapremierę 13 kwietnia 2010 roku w Toruniu podczas koncertu pamięci ofiar katyńskich – trzy dni po katastrofie smoleńskiej.
Dlatego też publiczność w skupieniu wysłuchała zagranej jako pierwszej, wykorzystującej motywy pochodzące z polskich pieśni patriotycznych, kompozycji.
– Już kilka moich kompozycji było tu wykonywanych – mówi Bogdan Szczepański. – Nieczęsto to się zdarza, ale bywalcy koncertów doskonale wiedzą, że częściej na potrzeby łomżyńskiej filharmonii zajmuje się aranżacjami i instrumentacjami utworów innych kompozytorów.
Zgodnie z tytułem koncertu, nie bez powodu noszącym nazwę „Trzy epoki”, jako kolejny zabrzmiał Koncert skrzypcowy nr 5 A-dur KV 219 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Swe niebagatelne umiejętności zaprezentował w nim portugalski skrzypek Emanuel Salvador. Przesympatyczny solista od razu podbił publiczność nie tylko swym kunsztem, dlatego też  po kolejnym utworze, wieńczącej koncert wirtuozowskiej Introdukcji i rondo capriccioso op. 28 Camille Saint-Saënsa, owacje długo nie milkły.
– Każdy koncert jest dla mnie nowym i niepowtarzalnym doświadczeniem – mówi Emanuel Salvador. – Utwory, które wykonałem dziś w Łomży grałem już wcześniej wiele razy na całym świecie, ale każde z tych wykonań odczuwam tak, jakby było pierwsze. Pierwsza podstawowa różnica jest taka, że inaczej gra się rejestrując koncert na płytę CD, inaczej przed publicznością, a jeszcze inaczej na próbie – z orkiestrą, którą poznało się kilka godzin wcześniej. Każda z tych sytuacji pozwala odkrywać dany utwór na nowo, sprawia, że efekt końcowy jest daleki od rutyny!
Równie efektownie zabrzmiała wykonana po przerwie przez łomżyńskich filharmoników Symfonia nr 28 C-dur KV 200 Wolfganga Amadeusza Mozarta, potwierdzających po raz kolejny, że pochlebne opinie na temat ich gry nie mają w sobie ani cienia przesady. Coraz częściej jest to też zauważane w kraju, dlatego na przykład już 26 września orkiestra Filharmonii Kameralnej będzie towarzyszyć uczestnikom przesłuchań finałowych VI Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych w Białymstoku. Laureaci tegoż konkursu zaprezentują się w Łomży podczas kolejnego koncertu łomżyńskiej orkiestry 1 października, równie interesująco zapowiadają się również kolejne, z udziałem dyrygenta Ertuga Korkmaza i altowiolistki Ezgi Irmak z Turcji oraz kanadyjskiego wiolonczelisty Jeremy'ego Findley'a.
– To mała, ale bardzo sprawna i bardzo dobra orkiestra  – ocenia Emanuel Salvador. – Muzycy z wielką uwagą i starannością podchodzą do tego co robią, a z racji mniejszego składu rola każdego instrumentalisty jest niezwykle ważna, prawie tak ważna jak solisty – każdy, nawet najmniejszy błąd może w tak małym zespole zniweczyć wszystko. Dlatego wszyscy grają bardzo skoncentrowani i dają z siebie wszystko – jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem tu zagrać!

Koncert został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

tekst: Wojciech Chamryk
zdjęcia: Wiesław Wiśniewski, Elżbieta Piasecka-Chamryk

2015-09-23 08:15 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED