O roli samorządu w rozwiązywaniu problemów alkoholowych

Strona główna » Aktualności

O roli samorządu w rozwiązywaniu problemów alkoholowych

O roli samorządu w rozwiązywaniu problemów alkoholowych
Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Konferencja „Rola władz samorządowych w kształtowaniu lokalnej polityki w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych” odbyła się w środę w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Jej organizatorami były: Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Białymstoku oraz Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży. Zdaniem organizatorów konferencji, rozwiązywanie problemów alkoholowych jest jednym z zadań własnych samorządu gminnego dlatego rzeczą konieczną jest, aby władze samorządowe posiadały podstawową wiedzę na temat realizacji zadań własnych z obszaru problematyki alkoholowej.

Dyrektor PARPA Krzysztof Brzózka podkreślał, że Łomża jest pierwszym z kilkunastu regionów, w którym odbywa się tego typu spotkanie.  - Bardzo się cieszę z uczestnictwa w spotkaniu władz lokalnych, bo to właśnie na samorządzie spoczywa największy obowiązek i odpowiedzialność - podkreślał. Wygłosił również referat na temat polskiej polityki wobec alkoholu oraz wyzwań i problemów, z jakimi się spotyka.
W trakcie konferencji referat pt. „Znaczenie działań podejmowanych we wspólnotach lokalnych wobec osób dotkniętych problemami powodowanymi przez picie alkoholu” wygłosił ks. bp Tadeusz Bronakowski, który jest Przewodniczącym Zespołu Apostolstwa Trzeźwości Episkopatu Polski. O rozwiązywaniu problemów alkoholowych, jako zadań własnych  samorządu mówiła Katarzyna Łukowska, będąca zastępcą Dyrektora PARPA. Radca prawny Kama Dąbrowska mówiła o ograniczeniu dostępności fizycznej alkoholu jako zadaniu własnym samorządu gminnego poprzez ograniczenie liczby punktów sprzedaży oraz określanie zasad ich usytuowania. Z kolei o jakości profilaktyki skierowanej do dzieci i młodzieży mówiła dr Katarzyna Okulicz-Kozaryn z Działu Edukacji Publicznej i Analiz PARPA.
Na konferencji obecna była również zastępca Prezydenta Łomży dr Agnieszka Muzyk. Podkreślała, że Miasto Łomża zorganizowało szkolenia przeprowadzone przez trenerów PARPA, gdyż zauważono, że środki z profilaktyki antyalkoholowej nie są wykorzystywane właściwie.  - Naszym marzeniem i celem jest to, by wypracować w Łomży modelowy wzór postępowania w zakresie profilaktyki alkoholowej – mówiła podkreślając, że tam gdzie jest alkohol, tam nie ma bezpieczeństwa ani fizycznego, ani psychicznego. - Tylko idąc „szeroką ławą”, przy współpracy ze wszystkimi instytucjami, jesteśmy w stanie osiągać założone cele. Pojedynczo ani samorząd nie jest w stanie nic zrobić, ani WOPiTU, ani PARPA – mówiła Agnieszka Muzyk zwracając uwagę, że tylko systemowe, zwarte i konsekwentne długofalowe działanie, jest w stanie przeciwdziałać i niwelować skutki uzależnień, które są dramatem naszego miasta i całego kraju.

2015-05-20 14:58 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED