Upływ terminów związanych z uprawnieniami wyborców w II turze wyborów prezydenckich

Strona główna » Aktualności

Upływ terminów związanych z uprawnieniami wyborców w II turze wyborów prezydenckich

Informacja o upływie terminów związanych z uprawnieniami wyborców w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, które odbędą się 24 maja 2015 r. – II tura
Termin zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego upływa 14 maja 2015 r.
Wyborcy, którzy zgłosili zamiar głosowania korespondencyjnego przed pierwszym głosowaniem w dniu 10 maja 2015 r. również w ponownym głosowaniu będą głosowali korespondencyjnie. Urząd prześle tym wyborcom pakiety wyborcze na ten sam adres, na który pakiety zostały wysłane przed pierwszym głosowaniem. Nie ma możliwości zmiany tego adresu. Wyborca może zrezygnować z głosowania korespondencyjnego po tzw. pierwszej turze, wyłącznie poprzez pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania. Wniosek w tej sprawie wyborca powinien złożyć w Urzędzie. Złożenie wniosku musi nastąpić przed wysłaniem przez Urząd pakietu wyborczego, lub po tym terminie, lecz wyłącznie jeżeli wyborca zwróci pakiet wyborczy w stanie nienaruszonym.

Natomiast wyborca, który nie zgłosił zamiaru głosowania korespondencyjnego do dnia 27 kwietnia 2015 r., może po dniu pierwszego głosowania, a przed ponownym głosowaniem, zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w ponownym głosowaniu. Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę najpóźniej do dnia 14 maja 2015 r.
Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.
Wyborca, nie później niż 7 dni przed dniem ponownego głosowania, otrzyma z Urzędu pakiet wyborczy.
Więcej informacji: Vademecum wyborcy

Termin złożenia wniosku o sporządzenia aktu pełnomocnictwa upływa 15 maja 2015 r.

Prawo do głosowania za pośrednictwem pełnomocnika w ponownym głosowaniu mają wyborcy, którzy najpóźniej w dniu ponownego głosowania ukończą 75 lat, a także wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o:
1) całkowitej niezdolności do pracy;
2) niezdolności do samodzielnej egzystencji;
3) orzeczenie o zaliczeniu do I gruру inwalidów;
4) orzeczenie o zaliczeniu do II grupy inwalidów;
5) orzeczenie о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wraz z przyznanym zasiłkiem pielęgnacyjnym.
Wyborcy, którym pełnomocnictwo zostało udzielone przed dniem pierwszego głosowania w dniu 10 maja 2015 r. będą mogli głosować na podstawie aktu pełnomocnictwa (przekazanego obwodowej komisji w dniu pierwszego głosowania) również w ponownym głosowaniu. Wraz ze spisem wyborców przed ponownym głosowaniem komisja otrzyma aktualną listę wyborców, którzy udzielili pełnomocnictwa do głosowania. Na podstawie tej listy komisja dopuści do głosowania osoby posiadające pełnomocnictwo do głosowania, które głosując w pierwszym głosowaniu, oddały komisji akt pełnomocnictwa.
Natomiast wyborca, który nie złożył wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa przed pierwszym głosowaniem w dniu 10 maja 2015 r., w celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa przed ponownym głosowaniem, składa wniosek do Prezydenta Miasta najpóźniej do dnia 15 maja 2015 r. Do wniosku należy dołączyć:
 pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa;
 kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności, jeżeli wyborca udzielający pełnomocnictwa w dniu głosowania nie będzie miał ukończonych 75 lat;
 kopię zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego osobie mającej być pełnomocnikiem, jeżeli osoba ta nie jest ujęta w rejestrze wyborców w tej samej gminie co udzielający pełnomocnictwa.

Więcej informacji: Vademecum wyborcy niepełnosprawnego

Termin złożenia wniosku o dopisanie do spisu wyborców w wybranym lokalu wyborczym upływa 19 maja 2015 r.

Wyborca, który nie złożył przed I turą wyborów wniosku o dopisanie do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania, może złożyć taki wniosek i w związku z tym głosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym na obszarze gminy, w której stale zamieszkuje (innym niż właściwy dla jego miejsca stałego zamieszkania) lub w której będzie przebywać w dniu wyborów. Wniosek taki składa się w Urzędzie najpóźniej do dnia 19 maja 2015 r.
Wniosek może dotyczyć każdego lokalu wyborczego, w tym lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Wyborca dopisany do spisu wyborców na własny wniosek zostanie z urzędu skreślony ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.
UWAGA!!! Osoby wpisane do spisu wyborców na swój wniosek przed pierwszym głosowaniem w dniu 10 maja br. będą ujęte w tym spisie wyborców w ponownym głosowania (tzw. II tury wyborów). Wzięcie udziału w ponownym głosowaniu w innym obwodzie będzie możliwe wyłącznie po otrzymaniu z Urzędu zaświadczenia o prawie do głosowania.

Więcej informacji: Vademecum wyborcy

Termin złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania upływa 22 maja 2015 r.
Wyborca zmieniający miejsce pobytu po dniu pierwszego głosowania, a przed ponownym głosowaniem, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Wniosek do Urzędu może zostać złożony pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej najpóźniej do dnia 22 maja 2015 r.
Do odbioru zaświadczenia wyborca może upoważnić inną osobę.
Wyborcy, którzy złożyli wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania przed pierwszym głosowaniem w dniu 10 maja 2015 r. otrzymali dwa zaświadczenia i w ponownym głosowaniu będą mogli głosować wyłącznie na podstawie otrzymanego wcześniej zaświadczenia o prawie do głosowania.
Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w ponownym głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.
Więcej informacji: Vademecum wyborcy

Czynności, o których mowa powyżej mogą być dokonywane osobiście w Centrum Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Łomży przy ul. Stary Rynek 14 – parter, sala  ogólna, stanowiska 4 i 5 lub zgłoszone pod numer telefonów: (86) 215 67 40 lub (86) 215 67 43 w godzinach pracy Urzędu, tj. poniedziałek  i środa od 7.00 do 16.30 oraz wtorek, czwartek i piątek od 7.30 do 15.30.


Tamara Małachowska
/-/ Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Wyborów

2015-05-13 07:30 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED