Łomża uczciła pamięć Sybiraków, Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej

Strona główna » Aktualności

Łomża uczciła pamięć Sybiraków, Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej

Łomża uczciła pamięć Sybiraków, Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej
Wieniec składa delegacja władz Łomży z Prezydentem Mariuszem Chrzanowskim i jego zastępcami Agnieszką Muzyk i Andrzejem Garlickim
Siedemdziesiąt pięć lat temu, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, w lasach Katynia, w Miednoje i na przedmieściach Charkowa, zgładzono ponad 20 tysięcy polskich obywateli. Siedemdziesiąt lat później, udająca się do Katynia na rocznicowe obchody elita polityczna i wojskowa naszego kraju, zginęła w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Dziś rano przed Pomnikami Sybiraków i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Dolinie Pamięci Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia oraz II Masową Wywózkę Łomżyniaków na Nieludzką Ziemię.

W trakcie uroczystości odczytana została lista 96. Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Odczytany został także Katyński Apel Poległych.
W okolicznościowym przemówieniu Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zwracał uwagę, że powodem zbrodni katyńskiej dokonanej przez sowietów na polskich obywatelach, była chęć pozbawienia narodu polskiego elity intelektualnej, by uniemożliwić odrodzenie  polskiej państwowości. Przypomniał również, że w tym samym czasie tereny naszego kraju objęte okupacją sowiecką, w tym również Łomżę, dotknęły masowe wysiedlenia, głównie do Kazachstanu i na Syberię. - O tym, jak bardzo były to nieludzie warunki do życia wiem także z opowiadań mojej babci, która decyzją władz sowieckich wywieziona została wraz z mamą i rodzeństwem  na przymusowe zesłanie do Kazachstanu. Przymusowo deportowani musieli ciężko pracować najpierw w cegielni, potem w młynie. Żyli w trudnych warunkach klimatycznych – mówił Prezydent Mariusz Chrzanowski, podkreślając ich tęsknotę za domem rodzinnym i ojczyzną. Dodawał, że codziennością ich życia stał się widok śmierci sąsiadów, których dziesiątkowały choroby. - Pracowali ponad siły, w atmosferze moralnego terroru, który odmawiał  im prawa do własnej narodowości i religii. Głównym powodem zsyłki była służba wojskowa mojego pradziadka, który przez dowództwo Wojska Polskiego został skierowany do obrony wschodnich granic kraju – mówił Prezydent Mariusz Chrzanowski dodając, że jego pradziadek został zabity przez sowietów w Kalinie (obecnie Twer) strzałem w tył głowy.
Prezydent Łomży odniósł się również do Katastrofy Smoleńskiej z 2010 roku przypominając, że 96-osobowa delegacja Rzeczypospolitej Polskiej na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim leciała na oficjalne obchody Rocznicy Zbrodni Katyńskiej, by uczcić pamięć o zamordowanych w katyńskim lesie za swoją miłość do Ojczyzny.
 - Pragniemy oddać cześć wszystkim tym, którzy oddali swoje życie za Polskę. Jesteśmy tu, bo pamiętamy i chcemy podziękować  za to, że możemy codziennie spokojnie żyć na łomżyńskiej ziemi – mówił Prezydent Chrzanowski.
Przed Pomnikami Sybiraków i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej kwiaty złożyły delegacje Sybiraków i kombatantów, władz Łomży, powiatu łomżyńskiego, Gminy Piątnica, Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, służb mundurowych oraz łomżyńskich szkół. Następnie w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, pod przewodnictwem ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego, odprawiona została Msza Święta.

W niedzielę 12 kwietnia 2015 r. o godz. 9:00 w kościele pw. Krzyża Świętego odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w intencji Ofiar Katastrofy Smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku oraz odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa. Natomiast w poniedziałek 13 kwietnia br. o godz. 15:00, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odprawiona zostanie Msza św. w związku z 75. rocznicą II Masowej Wywózki Łomżyniaków na Nieludzką Ziemię. Tego samego dnia o godz. 17:00, w siedzibie Muzeum Północno – Mazowieckiego w Łomży odbędzie się projekcja filmów „17 dni września” w reż. Józefa Gębskiego oraz „Śmierć ich połączyła. Kapelani katyńscy” w reż. Tomasza Bardorscha.

2015-04-10 11:15 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED