Łomżyńskie bulwary po... warszawsku

Strona główna » Informacje praktyczne » . » Inwestycje Unijne » RPO WP 2007-2013 » Bulwary

Łomżyńskie bulwary po... warszawsku

Za niespełna 13 mln 800 tys. złotych specjalistyczna firma WARBUD z Warszawy chce uczestniczyć w realizacji I etapu budowy nadnarwiańskich bulwarów z Łomży. To właśnie ta firma złożyła w Ratuszu najkorzystniejszą ofertę na realizację inwestycji. Zabiegało o to pięć firm min. z Warszawy, Szczecina i Gdańska. Jedna nie została dopuszczona do udziału w postępowaniu przetargowym ze względu na uchybienia formalne. Teraz pozostaje czas na składanie ewentualnych odwołań.

 

Kiedy rozstrzygnięcie przetargu okaże się prawomocne, nastąpi przekazanie placu budowy wykonawcy. Prace jednak nie potrwają długo, bo tylko do końca lutego. Wznowione mogą być dopiero w sierpniu tego roku. Wszystko dlatego, że teren budowy bulwarów znajduje się w strefie NATURA 2000 i wszystkie roboty muszą być dostosowane do wymogów ochrony środowiska przede wszystkim na konieczność uszanowania okresu lęgowego ptaków. Nie zmienia to jednak założenia, że pierwszy etap realizacji bulwarów ma zakończyć się w ostatnich dniach przyszłego roku. Dokumentację nadnarwiańskich bulwarów opracowali projektanci z Katedry Geoinżynierii Wydziału Inżynierii i Kształtowania Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Etap pierwszy budowy terenów sportowo – rekreacyjnych nad Narwią  zakłada wykonanie  portu rzecznego z przystanią pasażerską, mariny o wymiarach 40x30 metrów przystosowanej do obsługi 20 małych jednostek, hangaru oraz bulwarów rzecznych z dwoma ciągami komunikacyjnymi (ścieżką pieszą i rowerową) długości ok. 0,5 km, biegnącymi po koronie niewielkiego nasypu, który od strony koryta rzeki ma być umocniony narzutem kamiennym w płotkach. Inwestycja przewiduje również budowę dróg dojazdowych do bulwaru i portu od strony ul. Zjazd (z miejscami parkingowymi) i ul. Krzywe Koło. Ponadto wykonany zostanie wodociąg z 4 poidełkami, kanalizacja sanitarna z przepompownią ścieków, kanalizacja deszczowa z  separatorem substancji ropopochodnych, oświetlenie terenu, w tym przystani i bulwarów (łącznie ponad 50 słupów oświetleniowych) oraz monitoring.
Na realizację pierwszego etapu nadnarwiańskich bulwarów Miasto Łomża starało się pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego dofinansowanie w wysokości 18,6 miliona zł. Prezydent Mieczysław Czerniawski w ubiegłym tygodniu podpisał w tej sprawie umowę z Marszałkiem Województwa, Jarosławem Dworzańskim. Wstępnie jest to kwota niespełna 14 mln zł.


Pierwsze prace związane z bulwarami rozpoczęły się w 2004 roku (zadanie ujęto w prowizorium budżetu pod koniec 2003 roku), kiedy  to miasto ogłosiło  konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania bulwarów nadnarwiańskich. Nagrodą, oprócz gratyfikacji finansowej, miało być podpisanie z miastem umowy na wykonanie projektu budowlanego bulwaru nadnarwiańskiego. W 2006 roku, po kilku próbach porozumienia się i podpisania umowy ze zwycięzcą otwartego konkursu miasto, aby nie wstrzymywać działań zmierzających do zagospodarowania brzegów Narwi, rozpoczęło prace nad przygotowaniem Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, potrzebnej do ogłoszenia przetargu na wykonanie projektu bulwarów. W latach 2006-2007  dziesięciokrotnie były podejmowane próby wyłonienia projektanta. Jednakże ze względu na brak firm zainteresowanych realizacją tego przedsięwzięcia lub nadsyłaniem ofert znacznie przekraczających dostępne w budżecie miasta środki, nie zdołano wyłonić wykonawcy dokumentacji. Dopiero w marcu 2008 roku, po prawie półrocznych negocjacjach, udało się podpisać umowę ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na wykonanie dokumentacji technicznej zadania inwestycyjnego pn.: „Tereny sportowo – rekreacyjne nad Narwią – bulwary”.
Zakres opracowania jest bardzo szeroki i znacznie wykracza poza opisany wyżej przedmiot zamówienia ujęty w przetargu. Jednym z głównych dokumentów wymaganych polskim i unijnym prawem jest raport środowiskowy i decyzja środowiskowa. Raport liczący około 70 stron opracowany został przez SGGW w przeciągu prawie roku. Czas powstawania tego opracowania uwarunkowany był m.in. okresem lęgowym ptaków oraz terminami egzystencji roślin, gdyż konieczne jest „fizyczne” sprawdzenie i policzenie wszystkich siedlisk. Decyzja środowiskowa bardzo precyzyjnie określa, iż inwestycja nie może być prowadzona od początku marca do 31 lipca każdego roku ze względu na okres lęgowy ptaków. Cała przygotowana na zlecenie miasta dokumentacja techniczna zawiera projekty budowlane mariny, portu, hangaru, bulwaru (ścieżki pieszej i rowerowej) o długości ponad 2 km, trzech dróg dojazdowych, ścianki wzdłuż ul. Zjazd, zagospodarowania oczka wodnego przy moście, zagospodarowania terenu przy bulwarze, odwodnienia, oświetlenia oraz plaży miejskiej. Gotowa dokumentacja wpłynęła do Urzędu Miejskiego na początku ubiegłego roku. Pozwoliło to wystąpić o stosowne pozwolenia konieczne do realizacji tej inwestycji oraz przygotować wniosek o dofinansowanie tego zadania ze środków unijnych.

 

Warbud to firma dość znana na rynku wykonawców inwestycji związanych z wodą. Realizował m.in. modernizację i rozbudowę Portu Morskiego w Elblągu (inwestycja ma być zakończona w tym roku), rozbudowę infrastruktury nabrzeżowej i drogowej Terminalu Promowego Westerplatte - realizacja w latach 2006-2007, infrastruktura dostępu do rejonu Nabrzeża Przemysłowego w Gdańsku - realizacja w latach 2006-2007 oraz umocnienia brzegu Zatoki Gdańskiej - w trakcie realizacji, zakończenie w 2012 roku.

Warto dodać, że łomżyńskie bulwary, jako jeden z ważniejszych punktów, wpisują się w „Szlak żeglowny im. Stefana Batorego” - trasę wodną prowadzącą Wisłą, Narwią, Biebrzą, przez Kanał Augustowski do Niemna.

 

2011-01-03 11:42 Opublikował: Administrator

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED