Służąca panią

Strona główna » Aktualności

Służąca panią

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego nie przestaje zaskakiwać. Po koncertach z udziałem wybitnych skrzypaczek Marty Magdaleny Lelek i Joanny Kawalli oraz swingowym wieczorze z przebojami Franka Sinatry w wykonaniu Jarka Wista, łomżyńscy filharmonicy pod batutą swego dyrektora naczelnego i artystycznego, Jana Miłosza Zarzyckiego wykonali operę.
W „La serva padrona” G. B. Pergolesiego jako soliści zaprezentowali się: lubiana i ceniona przez łomżyńską publiczność sopranistka Anna Jeremus-Lewandowska, baryton Ziemowit Wojtczak oraz aktor Mariusz Caban. – Opera jest obecnie taką sztuką, która istnieje generalnie przy specjalnie przeznaczonych i przystosowanych do tego teatrach operowych – mówi Anna Jeremus-Lewandowska. – Ale są jednak i takie dzieła, które były przeznaczone dla publiczności wszędzie, i jednym z nich jest „La serva padrona”! Spektakl cieszył się ogromnym zainteresowaniem i to nie koniec atrakcji w programach koncertów łomżyńskich filharmoników – w marcu i kwietniu słuchaczy czekają bowiem równie interesujące wydarzenia muzyczne.

Pierwsze wystawienie opery w bogatej historii Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego dobitnie pokazuje, że jest to możliwe również w mniejszych ośrodkach, pod warunkiem odpowiedniego doboru repertuaru. W Łomży został on spełniony, ponieważ miejscowa i przyjezdna publiczność miała niepowtarzalną okazję obejrzenia i wysłuchania dzieła kameralnego – barokowej opery komicznej w dwóch aktach „Służąca panią”. Była to zarazem premiera tej opery w tym składzie personalnym, a specjalnie na zamówienie dyr. Zarzyckiego została ona przygotowana przez solistów w języku polskim, dzięki czemu żartobliwe dialogi i pełne humoru sceny były zrozumiałe dla wszystkich.
Giovanni Battista Pergolesi, zmarły przedwcześnie, bo zaledwie w wieku 26 lat włoski kompozytor epoki baroku i twórca „La serva padrona” pisząc w roku 1733 owo intermezzo stał się też prekursorem, stojącej w opozycji do klasycznej opera seria opery buffo, mającej przede wszystkim bawić i rozweselać publiczność.
Tak też było w czwartkowy wieczór w Łomży. Słuchacze z ogromną przyjemnością obserwowali perypetie bohaterów, śledząc rozwój zmagań doktora Uberto (Ziemowit Wojtczak) z tyranizującą go służącą Serpiną (Anna Jeremus-Lewandowska) oraz nieco nierozgarniętego, nie wypowiadającego ani słowa sługi Vespone (Mariusz Caban). Kulminacja nastąpiła w drugim akcie, kiedy to Serpina uknuła intrygę, namawiając Vespone by przebrał się za kapitana Gran Bombardona i udawał kandydata do jej ręki. Przerażony widokiem  niekrzesanego grubianina Uberto nie godzi się na małżeństwo i sam wyznaje miłość Serpinie, która w taki to sposób ze służącej stała się panią.
– To prosta, ale zabawna historia, pełna śmiesznych spięć pomiędzy bohaterami – mówi Anna Jeremus-Lewandowska. – Występują w niej Serpina i Uberto, a towarzyszy im w niemej roli mim/tancerz który pomiędzy parą głównych bohaterów jest takim buforem. Raz ich rozdziela, raz ich godzi, wnosząc do tego dzieła wiele śmiechu i radości.
Pełna humoru i zwrotów akcji treść nie była jedynym atutem tego operowego przedstawienia, bowiem równie interesująca była barokowa muzyka w wykonaniu orkiestry smyczkowej, wzbogaconej udziałem fletu i klawesynu.
– Już na pierwszych próbach  zabrzmiało to bardzo pięknie w odrestaurowanej sali łomżyńskiej Filharmonii – nie kryje satysfakcji  Anna Jeremus-Lewandowska. – To jej pierwsze wystawienie w Łomży,  ale w sierpniu będzie powtórzona na Letnim Festiwalu Muzycznym w Kutnie i mamy nadzieję, że zaistnieje jeszcze w innych miejscowościach. Gdyby to miała być wielka opera z ogromnym zespołem chóru, solistami, dekoracjami, trudno byłoby to zrealizować. Ale taka mała, barokowa opera, ale aktualna i miła –  jest akurat na taki wieczór z okazji Dnia Kobiet!
Koncert odbywał się bowiem tuż przed świętem wszystkich pań, dlatego też nie mogło zabraknąć pięknych kwiatów, ufundowanych przez jednego ze stałych sponsorów Filharmonii Kameralnej, kwiaciarnię „Ogrodnik” Edwarda Przybylaka.
– Stworzenie dzisiaj jakiegokolwiek dzieła scenicznego stanowi duże wyzwanie – podkreśla Ziemowit Wojtczak. – Profesjonalne teatry zajmują się w tej chwili dużymi megaprodukcjami, natomiast brak jest opery wychodzącej do widza – jest coraz mniej małych form, mniej teatrów pokazuje dzieła operetkowe, robi się duże produkcje, obliczone na masowego odbiorcę, bardzo duży zysk, natomiast te mniejsze, często poniekąd nawet zapomniane, ale wartościowe dzieła publiczność na nie czeka, bo to było robione z myślą o niej!


tekst: FKWL
zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk, Wiesław Wiśniewski


Koncert zrealizowano w ramach projektu „filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!” we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca.

2015-03-09 10:34 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED