Łomżyński Obszar Funkcjonalny szansą na rozwój subregionu łomżyńskiego

Strona główna » Aktualności

Łomżyński Obszar Funkcjonalny szansą na rozwój subregionu łomżyńskiego

W łomżyńskim Ratuszu odbyło się spotkanie dotyczące Łomżyńskiego Obszaru Funkcjonalnego, który tworzą miasto Łomża oraz gminy Łomża, Piątnica i Nowogród. Ponieważ w trzech z czterech tych miejscowości zmieniły się władze samorządowe, spotkanie miało na celu omówienie projektu ŁOF oraz prezentację dokumentu strategii Łomżyńskiego Obszaru Funkcjonalnego na lata 2014-2020. Zaprezentowane na nim zostały również wyniki badań sondażowych przeprowadzonych w grudniu ub.r.

Rozpoczynając spotkanie Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski poinformował, że Łomża jako pierwszy w województwie ośrodek subregionalny przedstawiła wspólną koncepcję zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich i wiejskich. - Polityka strukturalna Unii Europejskiej stawia na subregiony i dzięki temu, że jesteśmy pierwsi, mamy ogromną szansę żeby jak najwięcej jako subregion łomżyński pozyskać. Pozyskiwanie środków unijnych jest trudne ale nasze wspólne działania mogą przyczyniać się do tego, że uda się nam w tej nowej perspektywie uzyskać jak najwięcej – mówił Mariusz Chrzanowski zwracając uwagę, że przez lata miasto zamykało się w sobie, nie podejmowało szerszej współpracy, nie miało oferty bliskiej współpracy z bezpośrednio sąsiadującymi gminami, a teraz to się zmieni z korzyścią dla rozwoju gospodarczego regionu. - Łomża jako byłe miasto wojewódzkie i ośrodek subregionalny  powinna partycypować w podziale środków przeznaczonych na zrównoważony rozwój województwa. Dzięki Łomżyńskiemu Obszarowi Funkcjonalnemu będziemy mogli wspólnie aplikować o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego w latach 2015 – 2020 – mówił Prezydent.

Łomżyński Obszar Funkcjonalny obejmuje łącznie ok. 560 km2, zamieszkiwany jest przez 88 tys. mieszkańców, tj. 8,5% mieszkańców województwa podlaskiego. Powołanie Łomżyńskiego Obszaru Funkcjonalnego  ma istotne znaczenie dla rozwoju naszych gmin, realizacji ponadlokalnych, wspólnych działań rozwojowych, wspólnej polityki społeczno – gospodarczej. Wybrany obszar funkcjonalny ma za zadanie zniwelowanie różnic rozwojowych w regionie łomżyńskim. Nowy okres programowania budżetu unijnego dla Polski na lata 2014-2020 zakłada wprowadzenie nowego narzędzia wspierającego rozwój terytorialny, skierowanego do  Miejskich Obszarów  Funkcjonalnych, za pomocą którego miejskie obszary funkcjonalne – miasta i powiązane z nimi gminy, mogą wspólnie pozyskiwać środki na rzecz zrównoważonego rozwoju. Środki te będzie można pozyskiwać m.in. w ramach regionalnych oraz krajowych programów operacyjnych. Jednym z głównych argumentów przemawiających za powołaniem Łomżyńskiego Obszaru Funkcjonalnego jest wzmocnienie powiązań miasto-wieś, w którym Łomża jako ośrodek centralny należy do kategorii „ośrodków subregionalnych” (powyżej 50 tys. mieszkańców) ujętych  w KPZK 2030. Dla inicjatorów istotne było, aby na tle kraju Łomża mogła rozwijać się jako ośrodek miejski w regionie.

Samorządowcy, którzy powołali ŁOF, wytyczyli płaszczyzny współpracy, m.in. w zakresie: poprawy atrakcyjności inwestycyjnej, inteligentnego transportu, poprawy stanu środowiska przyrodniczego, czy usuwania barier rozwojowych. W ubiegłym roku w Urzędzie Marszałkowskim złożone zostały propozycje 43 projektów, w tym 12 o charakterze inwestycyjnym i 31 wspierających działania inwestycyjne. W ramach Łomżyńskiego Obszaru Funkcjonalnego samorządy zamierzają wspólnie aplikować o środki na przebudowy dróg (m.in. na budowę ulicy Meblowej na odcinku od Wojska Polskiego do Nowogrodzkiej, przebudowę dróg Łomża – Jednaczewo – Szablak – Nowogród, Łomża – Siemeń – Rybno, Piątnica – Drozdowo), budowę ścieżek rowerowych, uzbrojenie nowych terenów inwestycyjnych. W ramach wspólnych działań planowane są też rewitalizacje Starego Rynku w Łomży, otoczenia Rynku w Nowogrodzie, budowa infrastruktury turystycznej i zagospodarowanie szlaku wodnego Narwi na odcinku Łomży i Nowogrodu, w tym również usunięcie raf kamiennych w rzece Narew na odcinku Łomża-Nowogród-Czartoria. Kolejnym pomysłem jest zapewnienie pomieszczeń socjalnych  (noclegowni) dla najuboższej grupy społecznej w mieście i gminie Łomża oraz organizacja płatnych staży i praktyk zawodowych w przedsiębiorstwach na terenie ŁOF. Samorządy zamierzają również działać na rzecz aktywizacji społeczno-zawodowej osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Chcą również tworzyć infrastrukturę na potrzeby opieki zdrowotnej i społecznej poprzez adaptację budynku szkoły w Sławcu na Dom Pomocy Społecznej, adaptację budynku w Jankowie na Centrum Leczenia Uzależnień, adaptację i rozbudowę Szpitala Zakaźnego w Łomży na Zakład Opiekuńczo – Leczniczy i Pielęgnacyjno – Opiekuńczy, adaptację budynku na potrzeby instytucji zajmujących się geriatrią i opieką paliatywną, tworząc w ten sposób infrastrukturę zdrowia na potrzeby społeczności północno-wschodniej Polski. W sumie zadania inwestycyjne i miękkie zgłoszone przez samorządy do ŁOF opiewają na prawie 455 mln zł.

Do końca marca br. Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych DELTA PARTNER z Cieszyna opracuje Strategię Rozwoju Łomżyńskiego Obszaru Funkcjonalnego na lata 2014-2020. Częścią procesu powstawania tej strategii było badanie ankietowe wśród mieszkańców terenów objętych Łomżyńskim Obszarem Funkcjonalnym, które miało na celu ocenę kondycji ŁOF oraz ważnych kierunków jego przyszłego rozwoju. Z raportem z badania ankietowego można się zapoznać --->TUTAJ<---.

2015-01-27 13:56 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED