Ratujemy łomżyńskie zabytki cmentarne - KWESTA 2014

Strona główna » Aktualności

Ratujemy łomżyńskie zabytki cmentarne - KWESTA 2014

1 i 2 listopada spotykamy się już po raz 25. przed bramami zabytkowego cmentarza przy ul. Mikołaja Kopernika na dorocznej kweście „Ratujmy łomżyńskie zabytki cmentarne”. I znowu zauważymy 20 kolejnych pereł cmentarnej architektury, uratowanych przed całkowitym zniszczeniem. Są wśród nich te dwie najcenniejsze: pomnik piaskowcowy Benedykta Narbutta wraz z żeliwnym ogrodzeniem oraz prawosławna kaplica secesyjna – lśniące jak ponad wiek temu swoim dawnym blaskiem. Tegoroczne prace ratownicze na 213-letnich „łomżyńskich Powązkach” pochłonęły blisko 120 tys. złotych. Zdecydowana większość środków pochodziła spod serca łomżyniaków i gości, ale 25 tysięcy w tym roku dołożył do ratowania pamiątek przeszłości także Prezydent Łomży.

Prace konserwatorskie i ratownicze na łomżyńskiej nekropolii coraz częściej przynoszą niespodzianki z przeszłości. Oto min. przy jednej z bocznych alejek wyrwano z ziemnej zapadliny piaskowcową tablicę. Gdy konserwatorom udało się oczyścić ponad wiekową inskrypcję, ich oczom ukazało się nazwisko Marii Bernatowiczowej – wiele na to wskazuje – bratowej pisarza, żony Ignacego Bernatowicza – łomżyńskiego sędziego sądu poprawczego. Grób autora „Pojaty, córki lizdejki” – bardzo zbliżony w kształcie i liternictwie do grobu Marii i zbliżony do niego w czasie, znajduje się zaledwie kilkadziesiąt kroków dalej.
Warto wiedzieć, że piękniejący z roku na rok cmentarz przy dawnej ulicy Świętego Mikołaja jest dziełem ekip konserwatorskich państwa Lucyny i Wojciecha Markiewiczów z Białegostoku (pomniki kamienne) oraz konserwatora Janusza Mroza i Zakładu Konserwacji Stefana Wiśniewskiego z podwarszawskiej Wólki Kosowskiej – nagrobki żeliwne. Wszystkie prace odbywają się pod kontrolą służby ochrony zabytków.
- Idąc w tym roku na świąteczne spotkania z naszymi najbliższymi, którzy przekroczyli już wielką bramę ciszy, pamiętajmy, że jest tu jeszcze do ocalenia ponad 250 zabytkowych nagrobków – przypomina Józef Babiel – wiceprezes Zarządu Głównego TPZŁ i organizator dorocznych kwest na ratowanie zabytków cmentarnych. - Od 30 lat, dzięki ludzkiej ofiarności i otwartym sercom widać wyraźnie zmiany na naszym cmentarzu. Ale wiele jeszcze jest przed nami do zrobienia i dlatego tak bardzo liczymy na każdy przysłowiowy wdowi grosz. Nasze piękne dzieło rozwija się dzięki łomżyniakom i ich gościom. Bądźmy, zatem nadal razem. I razem ratujmy łomżyńskie zabytki cmentarne.
Tegoroczna kwesta będzie trwała przez dwa dni: 1 i 2 listopada. Kwestarzy spotkamy od godz. 8.00 do zmroku.
Na zakończenie pierwszego dnia kwesty, tradycyjnie już kwestarze będą mieli szansę uczestnictwa w prawdziwym wydarzeniu artystycznym. Tym razem będzie to poemat muzyczny „Carmina Ianicii” stworzony przez Roberta Kanaana na podstawie pieśni Klemensa Janickiego. Wśród wykonawców zobaczymy m.in. znakomitego aktora Andrzeja Pieczyńskiego, znanego z wielu znakomitych ról teatralnych, telewizyjnych i filmowych, m.in. w „Quo vadis” oraz właścicielkę niezwykłego altu, Izę Plath. Towarzyszyć będzie znakomita muzyka w wykonaniu Roberta Kanaana (klawisze) oraz kwartetu „La Scala” (Maria Stolarczyk-Kmiecik, Marta Kozłów-Ratke, Sylwia Jantoṧ i Elena Saayman). Kwestarze wchodzą na koncert  za okazaniem identyfikatorów kwestarskich, pozostali zainteresowani – po wykupieniu biletów.

2014-10-27 13:06 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED