Łomżyńska drużyna wróciła z Turnieju Miast na Szlaku Książąt Mazowieckich

Strona główna » Aktualności

Łomżyńska drużyna wróciła z Turnieju Miast na Szlaku Książąt Mazowieckich

12 września 2014r. Miasto Łomża gościło w Zakroczymiu na III Turnieju Miast na Szlaku Książąt Mazowieckich konkurujących ze sobą o tytuł Honorowej Stolicy Księstwa Mazowieckiego 2014. Do turnieju zgłosiło się 11 miast, w tym: Bodzanów, Czerwińsk, Góra Kalwaria, Maków Mazowiecki, Ostrów Mazowiecki, Sierpc, Sochaczew, Warka, Sanniki, Zakroczym i Łomża. Przedstawiciele miast rozegrali 9 konkurencji.

Najpierw 3-osobowe zespoły z każdego miasta zmierzyły się w konkurencjach zespołowych: „Taniej Okowicie”, wyścigu na „Nartach Bolimowskich” oraz w „Ataku na smoka”. Następnie przeprowadzono konkurencje techniczne: strzelanie z łuku, rycerski tor przeszkód i rzut siekierką do celu. Po dwóch rundach odbył się konkurs historyczny. Następnie uczestnicy zmierzyli się w pojedynku na równoważni oraz w przeciąganiu liny. Mimo dużych emocji towarzyszących wszystkim konkurencjom, miasta wykazały się grą fair play pomagając sobie nawzajem w pokonywaniu zadań.  
Honory stolicy Księstwa Mazowieckiego Miasto Łomża pełniło w 2012 roku, kiedy to zainaugurowało turniej miast położonych na Szlaku Książąt Mazowieckich. Wówczas  Publiczne Gimnazjum Nr 8 świętowało nadanie imienia Księcia Mazowieckiego Janusza I. W tymże roku tytuł Honorowej Stolicy w Łomży zdobyło kolejne miasto – Sanniki.             W 2013r. przejął go Zakroczym, aby w tym roku ponownie umocnić swoją pozycję na Szlaku. Jednak pierwszeństwo obchodów Zakroczym honorowo przekazał miastu Sierpc (III nagroda), gdzie Miasta w 2015 roku staną ponowie w szranki o tytuł Stolicy Księstwa Mazowieckiego. Pozycję lidera nadal utrzymują Sanniki, które zdobyły II nagrodę.
Szlak Książąt Mazowieckich został stworzony, by propagować spuściznę Książąt Mazowieckich, upowszechniać o nich wiedzę i przywrócić im należne miejsce w świadomości dzisiejszych mieszkańców Mazowsza. Przypomina wspólne korzenie, wspólną historię, tradycję i dziedzictwo mieszkańcom historycznego Mazowsza, które, choć dziś rozbite pomiędzy województwo mazowieckie, łódzkie i podlaskie, w średniowieczu, przez 250 – 300 lat było samodzielnym organizmem państwowym rządzonym przez dynastię książąt mazowieckich wywodzących się od Konrada Mazowieckiego.
Ponad 100 miejscowości zawdzięcza swoje powstanie oraz najpiękniejsze zabytki właśnie książętom mazowieckim. Są wśród nich miejscowości, w których książęta rezydowali, gdzie zostali pochowani, gdzie z ich fundacji powstawały romańskie i gotyckie kościoły, zamki, grody i dwory, gdzie do dziś pozostała po nich bogata tradycja.
Wiele miejscowości leży poza granicami obecnego województwa mazowieckiego, ale było ważnymi ośrodkami w Księstwie Mazowieckim. Łomża, Nowogród, Wizna, Rawa Mazowiecka czy Nur – to tylko przykładowe stolice wchodzące w skład jego ziem. Są także miasta, które leżą w granicach województwa mazowieckiego, ale nie należały do Księstwa Mazowieckiego, mimo to odgrywają dzisiaj ważną rolę na Szlaku Książąt Mazowieckich. Ich dzieje bowiem nieraz splatały się z losami książąt i Księstwa Mazowieckiego.

Turniej Miast na Szlaku Książąt Mazowieckich to pomysł na cykliczne wydarzenie, które stało się platformą współpracy miejscowości leżących na Szlaku Książąt Mazowieckich.

2014-09-15 13:22 Opublikował: Anna Księżyk-Chojnacka

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED