Ziemia w... książce zamknięta

Strona główna » Aktualności

Ziemia w... książce zamknięta

Mowa oczywiście o dwunastym już tomie rocznika „Ziemia Łomżyńska”, który ukazał się właśnie na rynku czytelniczym, dzięki wydawniczej ekspansji Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Pierwsze wrażenie to niezwykle staranna, nawet elegancka szata książki, która na blisko 500 stronach porusza wiele unikalnych tematów, ujętych piórem 25 autorów. Tradycyjnie już tom kończy poetycki rozdział "Załomżenie", gdzie umieszczono przede wszystkim wiersze o Łomży nadesłane z całej dosłownie Polski na doroczny ogólnopolski konkurs poetycki im. Jana Kulki, organizowany przez MDK-DŚT.

Dwunasty rocznik otwiera tym razem rozdział poświęcony zbrodniczej działalności Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Łomży: bardzo interesujące reportaże o ofiarach łomżyńskiej ubecji, szczegółowa relacja z czerwcowych uroczystości odsłonięcia tablicy memoratywnej na budynku przy ul. Nowogrodzkiej 5, naukowy wywód dr. Krzysztofa Sychowicza o działalności PUBP w Łomży oraz bogaty aneks fotograficzny, sumujący niejako wszystkie wcześniejsze materiały.
Rozdział „Tu i teraz” wypełnia tym razem w całości „Kronika łomżyńska” opracowana przez Zygmunta Zdanowicza. To drobiazgowy zapis wszystkich najważniejszych wydarzeń w Łomży i na Ziemi Łomżyńskiej (lub w kraju i za granicą z udziałem łomżyniaków) w roku 2011 i 2012.
Niezwykle ciekawy jest rozdział „Przeszłość”. Otwiera go tekst prof. Adama Czesława Dobrońskiego pt. „Czerwony Bór”. Jest to nie tylko historyczne spojrzenie na obszar znany nam najczęściej dzięki poligonowi wojskowemu, ale też ludzi z nim związanych. Donata Godlewska prowadzi nas sentymentalnym spacerem przez Nowy i Stary Rynek w Łomży. Dr Zygmunt Stefan Zalewski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przybliża nam szczegóły związane z bitwą pod Sieburczynem w 1863 roku, a dyrektor Muzeum w Legionowie, dr Jacek Szczepański  charakteryzuje militarne aspekty pierwszej okupacji niemieckiej w Łomży i okolicach w latach 1915-1918. Rozdział ten zawiera też wspomnienia Aleksandra Kalisty z Podgórza z syberyjskiej tułaczki, a Beata Sejnowska-Runo opisuje niezwykłe losy „Rodziny Jeziorkowskiej”.
W 12 roczniku pojawia się nowy rozdział zatytułowany „W mieście mojego dzieciństwa”. W całości wypełniają go prace nadesłane na konkurs wspomnieniowy organizowany przez Prezydenta Łomży i TPZŁ pod hasłem „W mieście mojego dzieciństwa, w mieście co było mi rajem”. Wiele interesujących, unikalnych i wzruszających obserwacji autorstwa Zdzisława Białego, Ireny Dudo, Heleny Polewaczyk, Elżbiety Chętnik-Grabskiej, O. Jana Bońkowskiego i Jana Chmielewskiego.
Tradycyjnie już rocznik „Ziemia Łomżyńska” przynosi kolejne sylwetki wielkich, znanych łomżyniaków. Prof. Jan Żebrowski z Uniwersytetu Gdańskiego przypomina postać ks. superiora Zenona Modzelewskiego z podłomżyńskich Puchał, pracującego w środowisku Polaków we Francji, Jerzy Smurzyński pisze o niezwykłej drodze prof. Franciszka Piaścika, dr Leszek Kania – o prawniku Eugeniuszu Śmiarowskim. Prof. Janusz Śledziński opisuje swoją drogę do profesury i naukowe wyprawy po wszystkich kontynentach. Jest też wspomnienie o nieżyjącym już leśniku i harcerzu z Zambrowa, założycielu Oddziału TPZŁ w tym mieście, Tadeuszu Górskim.
To już 52 wydanie książkowe Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, sponsorowane m.in. przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz przez wiele łomżyńskich firm i instytucji.
Zdaniem prof. Adama Dobrońskiego rocznik „Ziemia Łomżyńska” pozostaje flagowym wydawnictwem Ziemi Łomżyńskiej i ma pełne poparcie ze strony władz Łomży. Co zaś najważniejsze – nie ubywa zainteresowanych czytelników i autorów materiałów, choć redakcja nie płaci honorariów. Trudno sobie wyobrazić, że mogłoby zabraknąć kolejnego tomu „Ziemi łomżyńskiej” - pisze prof. Adam Dobroński we wstępie do 12 wydania rocznika.

 

tekst i foto: TPZŁ

2013-11-19 14:40 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED