Łomżyńskie AMAZONKI mają 20 lat...

Strona główna » Aktualności

Łomżyńskie AMAZONKI mają 20 lat...

Od 20 lat bardzo aktywnie uczestniczą w życiu Łomży. Dzięki okrutnym doświadczeniom, chorobie, cierpieniu – często beznadziei – wbrew wszystkiemu niosą pomoc, uśmiech, nadzieję takim jak one same. Łomżyńskie AMAZONKI. Doświadczone przez okrutny los, który wydał na nie już „wyrok”. Ale to one wiedzą najlepiej jak znaleźć drogę do człowieka, który utracił już wszelką nadzieję, jak przywrócić uśmiech na jego twarz i twarz jego najbliższych... Z przekonaniem, po „przejściach”, głośno mówią: „Rak to nie wyrok!”. I głęboko w to wierzą...

Obecna prezes Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym w Łomży wspomina, że spotkała kiedyś – dawno bardzo temu  kobietę, która żyła już po operacji prawie 40 lat! - Przeżyłam wówczas szok. „To z ta okrutną chorobą można żyć tak długo?” Dziś wiem, że można – opowiada w auli Centrum Kultury Szkół Katolickich w sobotni wieczór, podczas uroczystej gali z okazji 20-lecia Stowarzyszenia. Sala wypełniona niemal po brzegi. Jest przedstawiciel Prezydenta Łomży, jest biskup Tadeusz Bronakowski. I one: w różnym wieku, odświętnie ubrane, z uśmiechem na twarzach, przez które gdzieś tam tylko w chwili zapomnienia przemknie się refleksja...
Stowarzyszenie Kobiet z Problemem Onkologicznym w Łomży założyła dr Ewa Iwanowska - specjalista ds. rehabilitacji, twórczyni i pierwszy ordynator Oddziału Rehabilitacji w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży w roku 1993. Dwa lata wcześniej zachorowała na nowotwór. Leczyła się najpierw w Białymstoku, a potem w Centrum Onkologii w Warszawie. Właśnie tam po raz pierwszy zetknęła się z ruchem Amazonek. Podobało jej się do tego stopnia, że postanowiła ideę wzajemnej pomocy kobiet chorych na raka przenieść na grunt rodzinnego miasta. Wspólnie z przyjaciółmi wymyśliła nazwę. Chciała, aby Stowarzyszenie skupiało kobiety dotknięte różnymi schorzeniami nowotworowymi - nie tylko na raka piersi. Ona również do nazwy włączyła słowo: problem. Nowotwór to nie tylko choroba - to również wielki problem dla chorego i dla całego jego otoczenia.
19 października 1993 r. odbyło się zebranie założycielskie, 9 listopada Stowarzyszenie przyjęło Statut opracowany przy pomocy prawnika i powołano władze. Dr Ewa Iwanowska została pierwszym prezesem.
16 maja 1994 r. Stowarzyszenie zorganizowało pierwsze zajęcia rehabilitacyjne dla kobiet po amputacji piersi. 1 lipca został wydany pierwszy numer Biuletynu Informacyjnego. I tak to się zaczęło.
Prezes była bardzo aktywna i pełna twórczych pomysłów, mimo że cały czas, przez 12 lat borykała się z nawrotami choroby. Ewa wprowadziła do naszego stałego kalendarza comiesięczne
spotkania dla wszystkich zainteresowanych, chorych, ich krewnych, sympatyków Stowarzyszenia, jak również uroczyste spotkania świąteczne. Dzięki jej pracy, pomocy ówczesnych władz i dyrekcji szpitala otrzymałyśmy lokal w hotelu pielęgniarek,obok Szpitala Wojewódzkiego, na pomieszczenie biurowe oraz miejsce spotkań, gdzie do dziś mieści się siedziba Stowarzyszenia.
Ewa Iwanowska razem z Anną Dąbrowską - wiceprezesem - „rozkręciły" działalność. Stowarzyszenie organizowało konferencje naukowe dotyczące chorób onkologicznych, brało udział w  Ogólnopolskich Pielgrzymkach Amazonek na Jasną Górę, w Ogólnopolskich Spartakiadach Amazonek (i często je wygrywało), w różnych konkursach, plebiscytach. Same organizowały różne imprezy i konkursy. Od 1998 roku organizują koncerty z okazji Czerwcowych Dni Walki z Rakiem, a od 2001 r. - charytatywne Bale Życzliwych Serc. Dzięki sponsorom i przyjaciołom trwają w tych przedsięwzięciach do tej pory.
6 lutego 1997 r. delegacja koleżanek SkzPO brała udział w obchodach 10-lecia Ruchu Amazonek w Polsce.  Ewa Iwanowska przywiozła z Warszawy zdjęcie z ówczesną prezydentową p. Jolantą Kwaśniewską. 6 maja tego roku Ewa wzięła udział w programie telewizyjnym „Świat Kobiet" w programie II TVP. W styczniu 1998 r. otrzymały tytuł „Sportowa osobowość roku województwa łomżyńskiego" w kategorii „Sprawni inaczej" - ten tytuł otrzymywały kilkakrotnie. 13 lutego tego samego roku wiceprezes Stowarzyszenia Ania Dąbrowska otrzymała tytuł „Człowiek sukcesu - Victoria 98" - wtedy w województwie łomżyńskim tytuł  bardzo nobilitujący. 26 lutego 2002 r. - Stowarzyszenie otrzymuje „Brylantowego Bociana" - ten tytuł również otrzymywały kilkakrotnie.
18 grudnia 2003 r. podczas spotkania opłatkowego z udziałem  ks. biskupa Stanisława Stefanka i wojewody podlaskiego Ewa Iwanowska i Ania Dąbrowska otrzymały Złoty Krzyż Zasługi, zaś Srebrnym Krzyżem Zasługi uhonorowano Barbarę Bałazy, Halinę Drożyner, Janinę Zielińską i Halinę Potocką. - Trzeba dodać, że odbyło się to dzięki wsparciu p. Mieczysława Czerniawskiego, obecnie Prezydenta naszego miasta, a wtedy posła na Sejm Rzeczypospolitej – dodaje prezes Barbara Porwoł.
Przekazały do Szpitala Wojewódzkiego w Łomży 120 tys. zł zebranych podczas bali charytatywnych organizowanych przez Stowarzyszenie oraz przez p. Irenę Dobrakowską z  „Multi Pharme” na zakup specjalistycznego sprzętu.
Przez całe te dwie dekady wydają - dzięki wsparciu Urzędu Miasta „Biuletyn Informacyjny”. Organizują swoim członkiniom rehabilitację (w każdy czwartek 2 godz. - ćwiczenia prowadzone przez specjalistów oraz masaże ręki). Od 16 lat odbywają się koncerty z okazji Czerwcowych Dni Walki z Rakiem. Od 10 lat trwają spotkania dotyczące profilaktyki chorób nowotworowych oraz nauka samobadania piersi dla uczennic szkół średnich i wszystkich zainteresowanych.
Od 2004 r. organizują jesienią Dzień Otwarty w Onkologii - bezpłatne badania profilaktyczne.
Sobotni wieczór był okazją do skromnego podsumowania tych dwóch dekad niezwykle pożytecznej i twórczej obecności w pejzażu Łomży. Były kwiaty i list gratulacyjny od Prezydenta Łomży, Mieczysława Czerniawskiego. I rewanż, a jakże – na piśmie: „Stowarzyszenie Kobiet z Problemem Onkologicznym w Łomży gorąco dziękuje Panu Mieczysławowi Czerniawskiemu Prezydentowi Miasta Łomży za wielkie serce, okazywaną życzliwość i pomoc oraz wspieranie w realizowaniu zadań dla ogólnego dobra. Łomża, październik 2013 r.”
A potem – jako że śmiech to zdrowie – ponad godzina znakomitej zabawy z kabaretem „Słuchajcie”. Podziwiać można było prace malarskie Haliny Drożyner, a także rękodzieło innych członkiń Stowarzyszenia. Nie zabrakło uśmiechu, ciepłej kawy, herbatki, domowego ciasta. Bo to, żeby było „jak w domu” - to główne założenie wszystkich spotkań łomżyńskich „Amazonek”...


fot. Stowarzyszenie Kobiet z Problemem Onkologicznym

2013-10-14 09:37 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED