Zmiany personalne w PZON

Strona główna » Aktualności

Zmiany personalne w PZON

Agnieszka Gałązka zastąpiła na stanowisku Przewodniczącego Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności Tamarę Małachowską, która tworzyła Zespół i kierowała nim od 1997 roku. Od 22 grudnia ub.r. dotychczasowa Przewodnicząca łączyła swoją pracę z pełnieniem obowiązków Sekretarza Miasta. Z dniem 1 marca br. Tamara Małachowska objęła funkcję Sekretarza Miasta, zaś w drodze awansu zawodowego obowiązki Przewodniczącego PZON-u objęła specjalistka pracująca w Zespole już od dziewięciu lat. Jest jedynym pracownikiem Zespołu, który spełniał wszystkie bez wyjątku wymagania formalne stawiane kandydatowi do objęcia tej funkcji.

 

Dotychczas w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności, oprócz Przewodniczącego, zatrudnione były cztery osoby: inżynier z trzynastoletnim stażem pracy w Zespole, magister z czteroletnim stażem pracy, magister z dziewięcioletnim stażem pracy oraz osoba przebywająca od dłuższego czasu na urlopie bezpłatnym. Przewodniczący PZON powinien legitymować się wykształceniem wyższym magisterskim, co najmniej pięcioletnim stażem pracy oraz zobowiązany jest do pozytywnego zaliczenia testu sprawdzającego z zakresu procedur związanych z pracą zespołu. Zagadnienia te regulują postanowienia Ustawy o pracownikach samorządowych, o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a także  Rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Zgodnie z tymi przepisami  sprawujący funkcję Przewodniczącego PZON musi posiadać szeroką i bardzo specjalistyczną wiedzę już w momencie przejmowania obowiązków. Brak tego typu umiejętności mógłby spowodować paraliż pracy Zespołu, co wpłynęłoby negatywnie na obsługę licznej grupy osób z niepełnosprawnością.
Ze względu na specyfikę pracy Zespołu i konieczność posiadania odpowiedniego certyfikatu, zrezygnowano więc z ogłoszenia konkursu na to stanowisko. Nowa osoba bez doświadczenia w specyficznej pracy PZON oraz wiedzy merytorycznej musiałaby zdobyć tę wiedzę bezpośrednio na stanowisku pracy i następnie przystąpić do egzaminu na certyfikat. Uniemożliwiłoby to praktycznie funkcjonowanie PZON na około 3 miesiące, gdyż bez wspomnianego certyfikatu nowy przewodniczący nie mógłby podjąć żadnych czynności proceduralnych.  Poza tym rezygnacja z przeprowadzenia naboru zewnętrznego wprowadziła możliwość redukcji etatu i wygenerowania oszczędności w funkcjonowaniu  PZON.
- Powołana na stanowisko Przewodniczącego Zespołu Agnieszka Gałązka ma dużą, w pełni wymaganą wiedzę i doświadczenie oraz spełnia wszystkie prawne wymagania, by pełnić tę funkcję – mówi o swojej byłej podwładnej Sekretarz Miasta Tamara Małachowska. - Przez wiele lat pracy doskonale poznała jej specyfikę i wszelkie procedury z nią związane. Osiągnęła to m.in. dzięki systematycznym szkoleniom i podnoszeniu kwalifikacji. Znakomicie wywiązuje się ze wszystkich nałożonych na nią obowiązków. Bardzo dobrze organizuje pracę i doskonale rozumie funkcję usługową swojego stanowiska, przez co zawsze okazuje innym należyty szacunek.
Ponadto w dniu 1 marca 2011 roku w PZON został zatrudniony pracownik  na zastępstwo za pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym. Osoba ta zna specyfikę pracy w Zespole, gdyż wcześniej odbywała tam staż i prace interwencyjne. Zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych zatrudnienie osoby na zastępstwo w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika samorządowego nie wymaga  przeprowadzenia konkursu.
Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Łomży zakresem swojego działania obejmuje Miasto Łomża oraz powiat łomżyński i zambrowski. Co roku wydaje około 2300 decyzji o niepełnosprawności osób dorosłych (po 16 roku życia) i ponad 300 – w stosunku do  dzieci. W każdym tygodniu odbywają się 2-3 posiedzenia składu orzekającego, wymagające szczególnego rodzaju przygotowań i kompleksowej obsługi. Dane te dotyczą jedynie spraw „policzalnych”, które stanowią tylko część pracy Zespołu i są efektem końcowym całego postępowania o ustalenie stopnia niepełnosprawności.

 

2011-03-10 11:37 Opublikował: Administrator

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED