Drzewna zaprosiła na warsztaty ekologiczne

Strona główna » Aktualności

Drzewna zaprosiła na warsztaty ekologiczne

W Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży odbyła się VIII edycja warsztatów ekologicznych poświęconych ochronie i oszczędzaniu zasobów wodnych. Warsztaty tradycyjnie były skierowane do gimnazjalistów z Łomży i powiatu łomżyńskiego. Hasło tegorocznych obchodów to „Międzynarodowy Rok Współpracy w Dziedzinie Wody”.

Cel warsztatów:
• kształtowanie postaw i świadomości ekologicznej gimnazjalistów, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących gospodarki wodnej,
• poznawanie funkcji wody w przyrodzie i życiu człowieka,
• nauczanie postaw właściwego korzystania z zasobów wodnych,
• uświadamianie zagrożeń jakie stwarza człowiek dla zasobów wodnych oraz poznawanie metod przeciwdziałania tym zagrożeniom,
• upowszechnianie wiedzy o działaniach odpowiednich instytucji w zakresie ochrony przyrody i środowiska.

Program warsztatów obejmował dwie części: wykłady i zajęcia w grupach.
W ciągu dwóch dni udział w warsztatach wzięło udział około 400 gimnazjalistów. Zgłosiły się Publiczne Gimnazjum Nr 1, Nr 3, Nr 9, Nr 2, Przytuły, Gimnazjum Katolickie oraz Gimnazjum ze Zbójnej.

Pierwszego dnia gości uroczyście powitała Irena Zwornicka p.o. Dyrektora Szkoły, wraz przedstawicielami młodzieży Technikum Ochrony Środowiska i Technikum Geodezyjnego.
Część edukacyjną poprzedziło słowo wstępu przygotowane przez uczniów Technikum Ochrony Środowiska, dotyczące ochrony zasobów wodnych.
Następnie rozpoczął się wykład pani Alicji Goduli - Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska Delegatura w Łomży dotyczący stanu czystości wód w naszym rejonie.
Pani Katarzyna Sobocińska z Nadleśnictwa Łomża zaprezentowała zasady korzystania z wody w lesie. Atrakcją dnia okazał się wykład Pana Adama Siwka, przedstawiciela Łomżyńskiego Klubu Płetwonurków "Podwodny Jeleń". Uczniowie mogli zapoznać się ze sprzętem do nurkowania i zasadami bezpiecznego uprawiania tego sportu.
Po przerwie gimnazjaliści przystąpili do pracy w pięciu grupach.
Pierwsza uczestniczyła w zajęciach umożliwiających badanie wód metodami chemicznymi. Gimnazjaliści oznaczali: twardość, żelazo, zasadowość, chlorki, pH, barwę, wykrywali kationy, przeprowadzali reakcje zmydlania, oddzielali ropę naftową od wody oraz tworzyli samodzielnie modele urządzeń do uzdatniania wody
Druga oceniała jakość wody za pomocą organizmów wskaźnikowych oraz przygotowywała samodzielnie preparaty pod mikroskop. Uczniowie posługiwali się kluczem oznaczania, oglądali żyjątka pod mikroskopami, zapoznawali się z budową i stylem życia organizmów.
Trzecia z grup uczestniczyła w zajęciach, na których badano czystość gleby. Gimnazjaliści samodzielnie wykonywali doświadczenia na próbkach różnych rodzajów gleby. Dokonywali oceny zasolenia próbki pobranej gleby oraz stan granulometryczny przesiewając ją przez komplet sześciu sit.
Grupa czwarta zapoznała się z ciekawostkami związanymi z geodezją, poznała zasady pomiarów sytuacyjno - wysokościowych. Uczniowie samodzielnie odczytywali za pomocą nowoczesnych urządzeń geodezyjnych wysokości wyznaczonych punktów.
Grupa piąta zapoznawała się z metodami pomiaru hałasu oraz samodzielnie wykonywała ćwiczenia „decybelowe”.

Dzień drugi rozpoczął się także wykładami. Przedstawiciel Narwiańskiego Parku Narodowego w siedzibie w Kurowie, Pan komendant straży - Andrzej Bielonko przybliżył uczniom informacje dotyczące charakterystycznych roślin i zwierząt występujących na terytorium parku.
Następnie przedstawiciel Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży – dr inż. Piotr Ponichtera przedstawił argumenty za i przeciw stosowaniu GMO.
Po wykładach, tak jak pierwszego dnia odbyły się zajęcia w grupach.

W ramach warsztatów ekologicznych odbyły się dwa konkursy: wiedzy ekologicznej oraz fotograficzny nt. „Woda na co dzień”
Podsumowaniem warsztatów ekologicznych był konkurs wiedzy ekologicznej - test składający się z 30 pytań, dotyczących zagadnień z biologii, chemii i ochrony środowiska. Odbył się dwuetapowo. Etap szkolny i międzyszkolny. W etapie szkolnym wzięło udział 187 osób. Natomiast w finale międzyszkolnym, rozgrywanym już w siedzibie naszej szkoły wzięło udział 24 uczniów, wytypowanych z 12 szkół województwa podlaskiego. Największą liczbę punktów zdobyli, a co za tym idzie, wspaniałe nagrody otrzymali:
1. I miejsce – Uczeń z Publicznego Gimnazjum Nr 3 z Grajewa - Filip Kozłowski
2. II miejsce - Uczennica z Publicznego Gimnazjum Nr 9 z Białymstoku – Dominika Roszkowska
3. III miejsce - Uczeń z Publicznego Gimnazjum nr 1 z Łomży – Rafał Wierciszewski
Każdy uczestnik konkursu wiedzy ekologicznej na etapie międzyszkolnym oraz ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

W czasie trwania warsztatów dokonano również oceny prac zgłoszonych do konkursu fotograficznego „Woda na co dzień”.
Pierwsze trzy miejsca zajęli:
1. I miejsce - Jolanta Jurkowska – Publiczne Gimnazjum Nr 9 z Łomży
2. II miejsce - Eliza Żebrowska – Publiczne Gimnazjum w Przytułach
3. III miejsce - Aleksandra Wyszomierska – Miejskie Gimnazjum Nr 1 z Zambrowa
Nagrodzonym gimnazjalistom wręczono atrakcyjne nagrody.
Wyróżnionym uczniom nagrody wręczali: Pan Gilbert Okulicz-Kozaryn oraz Pani Irena Zwornicka.

Patronat honorowy nad warsztatami ekologicznymi objął Prezydent Miasta Łomża.
Za pomoc w organizacji dziękujemy:
Referatowi Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta w Łomży
Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Łomży
Nadleśnictwu Łomża
Narwiańskiemu Parkowi Narodowemu

Światowy Dzień Wody zagościł na stałe w kalendarzu Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych. W tym roku warsztaty ekologiczne pod kierunkiem Katarzyny Mieczkowskiej - główny organizator, Moniki Fabiszewskiej, Anny Maczewskiej, Jadwigi Brzóska i Zenona Borawskiego przygotowali uczniowie Technikum Ochrony Środowiska oraz Technikum Geodezyjnego.

www.zsdig-lomza.pl

2013-03-25 14:09 Opublikował: Anna Księżyk-Chojnacka

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED