Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest w Polsce od 1 marca 2011 roku. Święto poświęcone zostało żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni, przeciwstawiając się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku.
W związku z dzisiejszym świętem w Łomży podejmowane są również inne inicjatywy. W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 otwarta została wystawa „Wierni Polsce Niepodległej”. Przy Stowarzyszeniu „Nadzieja” zostanie powołany do istnienia Łomżyński Klub Myśli Patriotycznej, którego celem będzie pogłębienie wiedzy na temat współczesnej historii Polski. Natomiast 3 marca o godz. 12:00 w kościele pw. Krzyża Świętego przy ul. Zawadzkiej, Mszę świętą w intencji poległych żołnierzy polskiego podziemia odprawi ks. bp Tadeusz Zawistowski.
Ponadto Łomża przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „2013 – Rok Żołnierzy Wyklętych” organizowanego przez Fundację Niepodległość we współpracy z Ośrodkiem KARTA, Instytutem Pamięci Narodowej i Muzeum Powstania Warszawskiego. W ramach jego realizacji, przez Fundację we współpracy z IPN-em, opracowywane są biogramy - plakaty Bohaterów Wyklętych. W formie elektronicznej będą one sukcesywnie trafiały do łomżyńskich szkół oraz autobusów komunikacji miejskiej. Najważniejszym motywem całego przedsięwzięcia jest przybliżenie postaci tych żołnierzy podziemnej konspiracji, którzy nie pogodzili się z utratą suwerenności Państwa Polskiego po roku 1945 i nie złożyli broni wraz z zakończeniem II wojny światowej. Przedsięwzięcie odbywa się pod honorowym patronatem m.in. Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.