Eko-konkurs plastyczny

Strona główna » Aktualności

Eko-konkurs plastyczny

Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży i Referat Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Łomży zapraszają uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w eko-konkursie plastycznym pn. "Makulatura to nie śmieć". Tematem trzeciej edycji konkursu jest "Ptasi świat".
Papier jest produkowany na świecie w ilości 318 mln ton rocznie. Wykorzystanie makulatury ogranicza eksploatację drewna pochodzącego z lasów. Tona makulatury pozwala oszczędzić 17 drzew. Przetwarzając makulaturę oszczędzamy wodę, zmniejszamy zanieczyszczenie powietrza przez papiernie oraz zyskujemy miejsce na składowiskach. Powtórne wykorzystanie tony papieru to oszczędność 1476 litrów ropy, 26 tys. litrów wody i 7 m3 miejsca na składowisku.

Kreatywny recykling daje możliwości tworzenia unikalnych przedmiotów użytecznych lub dekoracyjnych. Współcześnie doświadczamy, że łatwiej jest kupić nowe niż naprawić lub wykorzystać do innych celów. Kreatywny twórca, tam gdzie inni dostrzegają bezużyteczny śmieć, on dostrzega idealne tworzywo do swojej twórczości. Recykling przyjazny dla środowiska, zgodny z naturą, wyróżniający się walorami użytkowymi coraz bardziej zakorzenia się we wszystkich sferach ludzkiego życia.
 

Temat: "Ptasi świat"

1 technika: z papierowej wikliny (rurki zwijane z gazet) stwórzcie ciekawe reliefy lub formy przestrzenne.
Papierowa wiklina ze względu na swoją uniwersalność jest doskonałym materiałem do działalności plastycznej. Dostępność darmowego materiału w postaci starych gazet, ulotek reklamowych oraz  innych różnego typu materiałów drukowanych daje twórcom szerokie pole możliwości do tworzenia nowych wzorów oraz współczesnych form artystycznych.

2 technika: przy pomocy kolorowych lub czarno-białych gazet stwórzcie kompozycję, wykorzystując gazetę jako kolor, walor, określoną plamę, kształt w połączeniu z tuszem, farbą, ołówkiem. Wasze kolaże mogą być wzbogacone skrawkami tkanin, koronek, nici, sznurka oraz materiałów pochodzących z natury drewnianych patyków, ziaren, suszonych roślin. Niech Wasza wyobraźnia pozwoli na wykorzystanie wszystkich rodzajów odpadów.

Cel konkursu:
-    umiejętność praktycznego wykorzystania surowców wtórnych.
-    zachęcenie dzieci do podejmowania zadań twórczych poprzez działalność plastyczną
-    krzewienie kultury i postawy ekologicznej najmłodszych.
-    wystawa plastyczna w Galerii Bonar z okazji Dnia Ziemi

Warunki konkursu:
- Uczestnicy: dzieci i młodzież od 8 do 19 lat
- Format: dowolny,  maksymalny A2 (na płaszczyźnie)
- Każda praca powinna być podpisana na odwrocie:
imię i nazwisko autora pracy, wiek,
adres szkoły i klasa,
imię i nazwisko opiekuna
tytuł pracy

Termin składania prac: 30 marca 2013r.
Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych
Łomża, ul. Wojska Polskiego 3 (I piętro)
tel. 86 216 67 91 lub 216 32 26

Ocena prac: komisja konkursowa dokona oceny prac przyznając nagrody i kwalifikując prace na wystawę w następujących kategoriach wiekowych:

-    I kategoria - klasy I - III SP
-    II kategoria - klasy IV - VI SP
-    III kategoria - gimnazjum, liceum

Informacja o wynikach konkursu oraz terminie wernisażu połączonego z wręczeniem nagród zostanie zamieszczona na stronie www.mdk4lomza.pl

Uroczyste podsumowanie konkursu uświetnią Warsztaty plecionkarstwa z papierowej wikliny.

Nagrodzone, wyróżnione i zakwalifikowane na wystawę prace będzie można oglądać w Galerii Bonar Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych w Łomży przy ul. Wojska Polskiego 3.

Prawa autorskie przechodzą na własność organizatora, który zastrzega sobie prawo publikowania i reprodukcji prac konkursowych bez wypłacania honorariów. Prace nadesłane na konkurs pozostają własnością Miejskiego Domu Kultury - DŚT. Uczestnicy i nauczyciele wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych i wizerunku do celów związanych z konkursem. Nadesłanie prac  na konkurs jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.

2013-02-07 12:34 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED