Pamiątki po obrońcach Wizny trafią do Piątnicy

Strona główna » Aktualności

Pamiątki po obrońcach Wizny trafią do Piątnicy

Odnalezione w trakcie ekshumacji szczątków majora Władysława Raginisa i kapitana Stanisława Brykalskiego rzeczy trafią do Muzeum Klubu FORT w Piątnicy. Niezwykłą kolekcję artefaktów będzie można oglądać już od 8 lutego. - Łomża i Piątnica leżą najbliżej Wizny i we wrześniu 1939 r. również zapisały chwalebną kartę w Kampanii Wrześniowej – tłumaczy Dariusz Szymanowski, honorowy prezes Stowarzyszenia „Wizna 1939”. – Dlatego uznaliśmy, że tutaj powinny znaleźć się rzeczy odnalezione w grobie majora Władysława Raginisa i kapitana Stanisława Brykalskiego.

W kolekcji rzeczy, które w sierpniu 2011 r. odnaleziono w mogile zlokalizowanej przy drodze Łomża – Białystok, znajdują się m.in. odłamki granatu, którym rozerwał się major Raginis, łyżka od tegoż granatu, medaliki oraz drut, który służył do przeciągnięcia zwłok oficerów z Góry Strękowej do późniejszej miejsca spoczynku oficerów.
– Przekazane będzie także pióro majora Raginisa, które tyle przecierpiało: wybuch, profanacje zwłok i ciągnięcie ich z Góry Strękowej na dół w rejon drogi oraz późniejszą ekshumację – podkreśla ppłk rez. Ludwik Zalewski, prezes i kustosz Muzeum Stowarzyszenia Klub FORT. – Bardzo dobrze się stało, że zajęła się nim grupa specjalistów, dzięki czemu dzisiaj wygląda tak jak ponad 70. lat temu, kiedy używał go major Raginis.
Muzeum Klubu FORT to pierwsza placówka, która zgodziła się przyjąć do ekspozycji zbiory Stowarzyszenia Wizna 1939. Bowiem choć temat okoliczności śmierci dowódcy odcinka Wizna i jego zastępcy przez wiele lat budziła gorące dyskusje w gronie historyków, to żadne muzeum nie chciało przyjąć artefaktów wykopanych w sierpniu 2011 r. Co więcej. Żadna z placówek nie chciał podjąć się zabezpieczenia lub renowacji wyciągniętych z ziemi rzeczy. Zrobiła to dopiero grupa archeologów z Torunia, a piórem zajęli się entuzjaści z Ogólnopolskiego Forum o wiecznych piórach.
– Z Klubem FORT współpracujemy od dawna i wiemy, że prowadzone przez nie muzeum co roku odwiedzają setki osób – tłumaczy Szymanowski. – A zależy nam na tym, by przedmioty te zobaczyła możliwie jak największa rzesza ludzi. Do tego osoba Ludwika Zalewskiego jest dla nas gwarancją, że historia walk pod Wizną oraz poświęcenia majora Raginisa i kapitana Brykalskiego zostanie rzetelnie przekazana.
– Przyjeżdżają do nas wycieczki z całego kraju – przyznaje Zalewski. – Co jednak dla nas jest najważniejsze. To są pamiątki związane z naszym regionem i cieszę się, że stowarzyszenie wpadło na tak wspaniały pomysł.
Pamiątki po oficerach oficjalnie zostaną przekazane w depozyt muzeum 7 lutego.

 

tekst i foto: TV SKORPION

2013-02-06 10:48 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED