Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji przygotowania do sezonu zimowego zakończyło już w połowie października. W ramach tych działań m.in. naprawiono i odnowiono nagrzewnice wewnątrz autobusów, dokonano przeglądu technicznego urządzeń rozruchowych wspomagających akumulatory w czasie silnych mrozów oraz zimowymi płynami zalano układy chłodzenia i spryskiwacze. Ponadto MPK korzysta już z paliwa dostosowanego do eksploatacji pojazdów w temperaturach poniżej zera stopni Celsjusza oraz posiada preparaty uszlachetniające paliwo, dodawane w przypadku wystąpienia ekstremalnych mrozów. Zdaniem Marka Kossakowskiego, zastępcy dyrektora MPK, podjęte działania gwarantują, że praca komunikacji miejskiej w sezonie zimowym odbywać się będzie bez zakłóceń.
Do akcji zimowej 2012/2013 przygotowane jest również Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Za utrzymanie dróg odpowiedzialny jest ZOMiT, dysponujący zapasem około 600 ton soli i niezbędnymi pojazdami: pługami odśnieżnymi Man i Same-Explorer, solarkami Star L75 i i Renault, solarką Nido-90 Renault oraz koparko – ładowarką JCB 3CX i spycharko – ładowarką JCB Sitemaster.
Za utrzymanie chodników, przejść dla pieszych, placów, parkingów, przystanków MPK oraz alejek parkowych o łącznej powierzchni ponad 200 tys. m2 odpowiadają pracownicy ZZM i ZDM. 60 osób (+ 8 nadzorujących) ma do swojej dyspozycji pięć ciągników z pługami odśnieżnymi, mikrociągnik z pługiem odśnieżnym, trzy odśnieżarki mechaniczne – ręczne, cztery samochody osobowo – dostawcze, różnego typu łopaty, miotły, pojemniki do ręcznego noszenia piasku i inne narzędzia. Do posypywania parków i zieleńców zabezpieczono 40 ton piasku, zaś na chodniki, place i parkingi 300 ton mieszanki piaskowo – solnej. Prawie czterysta skrzyń z tą mieszanką zostało już ustawionych na terenie całego miasta.
ZGM na bieżąco dokonuje uzupełnień okien na klatkach schodowych, w korytarzach piwnicznych i pomieszczeniach wspólnego użytku w ponad stu budynkach, którymi administruje. Do końca października zgromadzono 100 ton piasku do posypywania ciągów pieszych przy tych budynkach, dojść do śmietników czy wewnętrznych ulic dojazdowych do budynków. - W okresie zimowym, w miarę potrzeb, zapas piasku będzie systematycznie uzupełniany – deklaruje Arkadiusz Kułaga, dyrektor MPGKiM. Informuje również, że w sezonie grzewczym pełnione są całodobowe dyżury hydraulików i elektryków w zakresie bieżącego usuwania awarii wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania, wodno – kanalizacyjnych i elektrycznych.
- Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji jest przygotowane do okresu zimowego i związaną z tym nieprzerwaną dostawą wody i odbiorem ścieków od wszystkich mieszkańców miasta – zapewnia Grzegorz Lewańczuk, prezes spółki. MPWiK posiada specjalistyczne samochody firm Kaiser i Rioned na podwoziu Man przystosowane zimą do pracy przy temperaturze nawet minus 20 st. C, służące do udrażniania i czyszczenia kanalizacji sanitarnej i deszczowej, opróżniania szamb oraz wysysania osadów ze studzienek i kanałów. Ponadto do usuwania awarii wodociągowych dysponuje koparką obrotową kołową, ładowarką JCB wyposażoną w pług do odśnieżania, dwiema koparko – spycharkami JCB wyposażonymi w osprzęt pozwalający na wykonanie prac zimą tj. pompę do cieczy zanieczyszczonych, przecinarkę tarczową, zagęszczarkę do gruntu, młot wyburzeniowy oraz szybkozłącze do wymiany łyżki. Spółka posiada też dwie wywrotki oraz cztery samochody pogotowia technicznego. Na okres zimowy zabezpieczone zostało około 300 ton kruszywa, które używane jest przy awariach wodociągowych i kanalizacyjnych oraz narzędzia i materiały pozwalające na szybkie i sprawne usuwanie awarii oraz należyte eksploatowanie sieci wodno-kanlizacyjnej. Pracownicy MPWiK zaopatrzeni zostali w potrzebną odzież roboczą dostosowaną do warunków zimowych, a w przypadku dłuższej pracy na otwartej przestrzeni wydawane im będą posiłki regeneracyjne.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej pod koniec października dysponowało zapasem 23 tys. ton węgla. - Do końca 2012 r. przewidujemy sukcesywne dostawy węgla w ilości 4000 ton – mówi Marian Mielcarek, prezes MPEC. - Sądzimy że sezon grzewczy 2012/2013 winien przebiegać bez istotnych zakłóceń – dodaje. Zaplanowane na rok 2012 zadania remontowe, modernizacyjne i inwestycyjne, jak też roboty związane z konserwacją urządzeń i obiektów dotyczących infrastruktury ciepłowniczej, zostały wykonane lub są w trakcie realizacji zgodnie z przyjętym planem rzeczowo – finansowym na 2012 rok. Dotyczy to zarówno źródła ciepła jak też urządzeń związanych z przesyłem i dystrybucją energii cieplnej. Obecnie trwają jeszcze prace związane z przebudową odcinka magistrali ciepłowniczej przy ul. Ciepłej w pobliżu planowanej Galerii Narew, jednak nie mają one wpływu na zapewnienie ciągłości dostawy energii cieplnej.