Obronił tytuł Mistrza Łomży w szachach klasycznych

Strona główna » Aktualności

Paweł Obiedziński po raz trzeci z rzędu został Mistrzem Łomży w szachach klasycznych. Od trzech lat nikomu innemu nie udało się zwyciężyć w tym turnieju! Paweł zdobył 8 pkt z 9 możliwych i zanotował siedem zwycięstw i dwa remisy, kończąc turniej bez porażki. Tuż za nim, z 0.5 pkt straty znaleźli się Robert Michalak i Mateusz Janowicz, który był najbliższy sprawienia niespodzianki i odebrania tytułu Pawłowi. Na drodze stanął mu jednak Tadeusz Prażych który, choć całego turnieju raczej nie zaliczy do udanych, to jako jedyny odebrał cały punkt Mateuszowi. Mateusz uzyskał również największy przyrost rankingu FIDE w turnieju.

Oprócz wymienionej już klasyfikacji open prowadzone były również klasyfikacje w grupach wiekowych. W grupie seniorów kolejność na podium była identyczna jak w open, a w grupach juniorskich miejsca medalowe zajęli:
Grupa chłopców do lat 14 (C-14):
1. Bartosz Kotarski - 6.0 pkt (4. miejsce open)
2. Marcin Łukaszewski - 5.0 pkt (5. miejsce open)
3. Szymon Sienkiewicz - 5.0 pkt (6. miejsce open)
Grupa dziewcząt do lat 10 (D-10)
1. Monika Marcińczyk - 4.0 pkt (9. miejsce open)
2. Magdalena Łukaszewska - 4.0 pkt (12. miejsce open)
3. Malwina Szewczyk - 3.5 pkt (14. miejsce open)
Grupa chłopców do lat 10 (C-10)
1. Igor Podstolski - 4.0 pkt (13. miejsce open)
2. Adam Borusiewicz - 2.0 pkt (16. miejsce open)

Warto również dodać, że w Mistrzostwach Łomży zadebiutowało dwóch dorosłych szachistów, którzy mimo końcowych miejsc na liście startowej, w ostatecznej klasyfikacji znaleźli się w górnej części tabeli i wypełnili normy na kategorie szachowe. Pan Tadeusz Orłowski zdobył III kategorię szachową, a Tomasz Sienkiewicz IV kategorię szachową, czego szczerze gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych turniejach.
Ogółem w Mistrzostwach udział wzięło 18 osób w tym 8 seniorów i 10 juniorów, frekwencja zatem nie była zbyt duża. Istotne natomiast jest to, że turniej ten idealnie "wpasował się" w cykl przygotowań do Międzywojewódzkich Eliminacji do Mistrzostw Polski Juniorów, które rozpoczynają się już w najbliższy piątek 21 września w Puławach i trwać będą do 26 września. Zawodnicy, którzy wywalczą w nich awans do finału Mistrzostw Polski, zagrają w przyszłym roku o medale w najważniejszych juniorskich rozgrywkach szachowych w kraju.
Otwarte Mistrzostwa Łomży w szachach klasycznych zorganizował Klub Szachowy MARATON przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Łomży w ramach Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej na 2012 rok.

2012-09-18 22:34 Opublikował: Anna Księżyk-Chojnacka