Spotkanie zdominowały jednak rozmowy związane z rozformowaniem 1. Łomżyńskiego Batalionu Remontowego. - Batalion który do niedawna jeszcze był znaczącą siłą, który ma sztandar, swojego patrona, niestety w tym roku musi przestać istnieć. Takie są decyzje naszych przełożonych i my jako żołnierze musimy się z tym pogodzić, musimy ten rozkaz wykonać – mówił major Krzysztof Rabek, dowódca 1. Łomżyńskiego Batalionu Remontowego.
Niezadowolenia z faktu rozformowania batalionu nie krył Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski. - Ta decyzja zapadła mimo naszych starań, mimo że szukaliśmy wszelkich dróg pomocy i mimo pierwszej odpowiedzi, którą otrzymałem ze Sztabu Generalnego, iż nasz batalion nie zostanie do końca zlikwidowany, że będziemy mogli cieszyć się sztandarem i kompanią honorową. Niestety, jak to w wojsku często bywa, decyzje potoczyły się szybko i niestety bez naszego udziału i jakiegokolwiek wpływu – mówił Prezydent. Jednocześnie podkreślał, że dopóki będzie tliła się iskierka nadziei, to będzie podejmował działania, aby wojsko w Łomży pozostało.
Major Krzysztof Rabek zapewniał, że wojsko w Łomży będzie, choć już w trochę innej formie. - Na kanwie batalionu powstaną warsztaty techniczne, które będą kierowane przez żołnierzy. Wojsko w Łomży będzie, współpracujemy z wieloma organizacjami, z wieloma instytucjami i myślę, że tą współpracę będziemy kontynuować. Chcemy żyć życiem miasta i okolicznych gmin. Należy mieć nadzieję, że te może nie całkiem dobre losy, odwrócą się i za kilka lat odbudujemy swoje struktury, a może i się powiększymy – mówił obecny dowódca łomżyńskiego batalionu. Dziękował również Prezydentowi za dotychczasowe wsparcie i organizację dzisiejszego spotkania. - Pokazuje ono, że władze samorządowe pamiętają o żołnierzach, za co serdecznie dziękuję.
Obecny na spotkaniu Starosta Łomżyński Lech Szabłowski wyrażał nadzieję, że mimo wszystko wojsko dalej będzie widoczne. - Misja wojska w Łomży kurczy się z roku na rok. Ale wojsko jest silne swoimi organizacjami, nie tylko kombatanckimi, które w Łomży pozostaną i będą dalej prężnie działać. Chciałbym wszystkim życzyć tego, aby mundur żołnierza wojska polskiego był widoczny na wszelkich uroczystościach – mówił Starosta Szabłowski.
Wszyscy zgromadzenia na spotkaniu podkreślali, że liczą na to, iż za parę lat wojsko ponownie wrócił do Łomży w takiej liczbie, w jakiej było widoczne jeszcze do niedawna.
We wtorek i i środę odbędę się dalsze uroczystości związane z obchodami 92. rocznicy „Cudu nad Wisłą" i bohaterskiej obrony Łomży podczas wojny 1920 roku, organizowane z okazji Święta Wojska Polskiego i Święta 1. Łomżyńskiego Batalionu Remontowego. Ich program można znaleźć --->TUTAJ<---