- Pozyskane dofinasowanie pozwoli na pomoc aż 180 mieszkańcom naszego miasta, sprawującym bardzo wymagającą i wyczerpującą opiekę nad osobami z niepełnosprawnością. Dzięki temu wsparciu, będą one mogły zadbać o własny wypoczynek, co w ich sytuacji często jest niemożliwe – mówi zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski.
W ramach programu, opieką wytchnieniową w bieżącym roku objętych zostanie 145 osób dorosłych i 35 dzieci. Będą to:
1. Dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub
2. Osoby niepełnosprawnymi posiadające:
a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.)
- poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie. Dzięki temu wsparciu, osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
Miasto Łomża przystępuje do programu Opieka Wytchnieniowa dla Jednostek Samorządu Terytorialnego już po raz szósty. Co roku, liczba osób nim objętych wzrasta. W roku 2024 z wytchnieniowego wsparcia skorzystało 99 osób (79 dorosłych i 20 dzieci), w stosunku do których wykonano aż 17595 godzin usług.